Vize muže v cele smrti pomohou při dopadení vraha. (Disney+)

GASTON73

Tam za mořem (Beyond The Sea) - Agentka Scullyová věří, že proroctví odsouzence na smrt mohou vést k dopadení krutého vraha.Scullyová se po neočekávané smrti svého otce, který zemřel na infart, vrací ke své práci u FBI. Spolu s Mulderem vyšetřuje únos dvou vysokoškolských studentů a souvislost mezi tímto únosem a jedním z obyvatel řady cel smrti, Lutherem Lee Boggsem. Boggs tvrdí, že použije svých psychických sil k tomu, aby byli nalezeni unesení studenti, výměnou za to, že nebude popraven. Mulder je v této věci skeptický - domnívá se, že Boggs se podílel i na tomto únosu a teď chce svoji spoluúčast využít k tomu, aby si zachránil život. Scullyovou Boggs upoutá tím, že jí "psychickou" cestou předá informace týkající se jejího otce. Při akci FBI je Mulder postřelen a hospitalizován, podezřelého, starého Boggsova komplice Lucase Henryho, se nepodařilo zadržet. Scullyová se vrací k Boggsovi, ten pokračuje v nátlaku a prohlásí, že má zprávu od jejího otce. Scullyová zalže a řekne mu, že s jeho návratem souhlasí. Boggs jí prozradí, kde najdou uneseného chlapce. Scullyová uneseného zachrání a Lucas Henry je zabit. Scullyová rozhodne, aby Boggs byl popraven, takže se nedozví, co jí vzkázal její otec ze záhrobí. Místo toho navštíví Muldera v nemocnici a přiznává, že "se obává uvěřit". Více zde: http://gastonrolinc.webnode.cz/news/akta-x-tv-serial/ ()

Jara.Cimrman.jr

"Po všem, co jsi viděla, po všech těch důkazech, proč nemůžeš věřit?" Agentka Scullyová zkrátka věří jen empirickým důkazům, což je dobře, protože jinak by to mezi ní a Mulderem tak intelektuálně nejiskřilo. Tentokrát mě však celkem otravovalo Boggsovo směšné "navazování kontaktu". A taky jsem dostal moc deprese a málo nadpřirozena, což mě tak moc nebaví. ()

Colonist

Tenhle díl jsem dřív moc nemusel, ale postupně jsem si k němu našel cestu. O děj tu příliš nejde, epizoda klade důraz na postavy a jejich vzájemné dialogy. Je to pomalé, upovídané a hodně depresivní, což vůbec není na škodu. Působivá atmosféra nechybí (útok na mladý pár je jak ze "Zodiaca"). Gillian Anderson tu předvádí famózní herecký výkon, dost možná jeden z nejlepších v celém seriálu. Konečně má i Scullyová v první řadě vlastní epizodu, která více rozvíjí její charakter. V osobní rovině týkající se Scullyové spočívá největší síla této části. Díly, v nichž se role hlavních hrdinů prohodí (Mulder - skeptik, Scullyová - věřící), jsou vždycky příjemným oživením. Brad Dourif ztvárnil jednu z nejzapamatovatelnějších postav první série. Nikdy jsem ovšem nezaujal jednotné stanovisko ohledně jeho hereckého projevu v této epizodě. Osciluje mezi kvalitním hraním a béčkovým přehráváním (to by bylo OK, kdyby to byl nějaký béčkový horor, ale Akta X jsou přeci jen na vyšší úrovni). Ten jeho výkon mi tak úplně nesedí, ale neříkám, že je špatný. "Beyond the Sea" je výborný díl, jasných 5 hvězdiček. Ale že bych já osobně tuto epizodu zařadil do žebříčku mezi ty nejlepší, kde se často objevuje? To zas ne. V rámci seriálu jsou ještě větší pětihvězdičkové bomby. P. S. Nad jednou věcí mi zůstává rozum stát: agenti FBI při plánovaném zátahu na pachatele nenosí neprůstřelné vesty? ()

tron

Za mňa priemerná epizóda, ale je zaujímavá výmenou garde. A to rovno dvojitou. Jednak sme boli doteraz zvyknutí, že svoje osobné traumy (konkrétne so sestrou) riešil Mulder. V tejto časti naopak predčasne zosnulého otca rieši Scully. A výmena garde č. 2: kým doteraz to bol samozrejme Mulder, kto veril v UFO, vlkolakov, víly, mutantov a neskorumpovaných politikov (OK, to som prehnal), tentokrát je to ON, kto si zachováva chladnú hlavu a pragmatický pohľad na vec a naopak Scully má tendenciu veriť vo veci medzi nebom a zemou. Je zmanipulovaná zákerným psychopatom, ktorý majstrovsky zneužíva jej traumu zo smrti otca, alebo naozaj jestvujú nadaní jedinci, médiá? Tento diel trochu môže pripomínať Mlčanie jahniat, keďže i tu agentka FBI navštevuje v ústave beštiu v ľudskej koži. Niekoho možno prekvapilo, že si ho nezahral nikto menší, než Brad Dourif (Detská hra), ale mňa by prekvapilo skôr to, ak by ho hral niekto iný. Po kastingovej stránke je to vôbec vcelku zaujímavý diel: otca Scully si zahral Don S. Davis (generálmajor Hammond z Hviezdnej brány s Richardom Dean Andersonom) a k dispozícii je tiež Don MacKay (smrad, ktorý v prvom Rambovi „sprchoval“ Johna). ()

Adah

V téhle epizodě je krásně vidět, že když jde o něco osobního a chceme věřit, připouštíme jako možnost kdejakou pitomost. Tak jako Mulder, který přišel o sestru. Zde je to poprvé obráceně, Mulder je skeptik a Dana promlouvá s mrtvým otcem... Skvělý díl Navíc jako milovník Twin Peaks a Stargate velice oceňuji obsazení :) ()

• V epizóde sú známe mená dvoch vrahov - senzibila menom Luther Lee Boggs (Brad Dourif) a jeho niekdajšieho spolupáchateľa Lucasa Henryho (Lawrence King-Phillips), únoscu. Ide o odkaz na amerického sériového vraha Henryho Lee Lucasa, ktorý taktiež páchal zločiny vo dvojici, s kanibalom Ottisom Tooleom. (BlackTom)
  • Ve scéně, která se odehrává v Mulderově (David Duchovny) kanceláři, je na věšáku vidět čepice, odkud si Mulder bere sako, když opouští místnost. Čepice má na sobě napsáno NICAP (National Investigations Committee of Aerial Phenomena) a nápadně se podobá té, co měl na sobě Max Fenig (Scott Bellis) v epizodě Padlý anděl (1993). NICAP byla skutečná nezisková organizace zaměřená na výskyt UFO. (Kubaaa97)