Poté, co byli jejich otcové zabiti, zmizí i jejich dvě dcery. (Disney+)

Jara.Cimrman.jr

"My dvě jsme tvoje chyba." Nerad bych někdy narazil na nějakou tu Evu s několika chromozomy navíc a digitális připraveným k akci. Já mám totiž chromozomů tak akorát, možná mi i nějaký chybí, a Ev 9 a 10 se nadpřirozeně bojím, takže tato epizoda patrně splnila svůj účel. ()

tron

Pri pozeraní tejto série som si spomenul na Krajné medze. Tie na mňa vždy pôsobili strašne béčkarsky, lacno a vizuálne miestami až odpudivo. Pritom ani Akty X nemali prehnane povedané rozpočet 100 miliónov na epizódu. Tvorcovia ale boli zjavne stokrát talentovanejší a šikovnejší. Vedeli lepšie improvizovať, takže vizuál vyzeral drahšie, než teoreticky mal. Inteligentnejšie a rafinovanejšie sa pracovalo s tmou, šerom, náznakmi, tiesnivou atmosférou, tieňmi. Kameramani dokázali zakryť nedostatky a pretlačiť do popredia plusy. Rovnako bola vyššia úroveň doslova hmatateľná na hereckých výkonoch, ktoré naozaj boli niekde úplne inde, než v Krajných medziach. Pekne je to všetko vidieť práve na tejto časti, kde ústav vyzerá hnusne, ale kameraman vie kúzliť a vďaka nemu nevyzerá hnusne, ale pôsobivo ošarpane. A to, čo predvádza pacientka vo zvieracej kazajke, akože jasné, ja netvrdím, že je to strhujúci výkon hodný Zlatého glóbus, ale znova: keď to porovnáme s béčkarskými výkonmi z Krajných medzí, tak sme ozaj niekde úplne inde. Čo sa scenára týka, je zaujímavý tým, že v ňom nemáme dočinenia s mimozemskou linkou na pokračovanie, ale nie je to ani čistý hororový diel. Hoc ústredné dvojičky sú pekne mrazivé. Scenár sa inšpiroval tým, o čom sa v tej dobe často hovorilo, k čomu všetko smerovalo a vyvolalo to obrovskú diskusiu nielen etického charakteru a to je samozrejme otázka klonovania (o tri roky neskôr vznikla legendárna naklonovaná ovca Dolly). Cameo tu má Mulderova záhadná spojka Muž z Pentagonu. Za mňa priemerná epizóda, nie zlá, ale zároveň vcelku nudná, nie je to ono. Samozrejme chápem, že nie každá časť musela byť geniálna. Nepáčilo sa mi, akí fušeri tu Mulder a Scully sú: neustále ich niekto dobehne, omráči, odzbrojí a nakoniec ako bonus temer otrávi. Akože... haló! Znepokojivý koniec potešil. ()

Colonist

Klasická epizoda s creepy holčičkami. Bezesporu jeden z nejlepších dílů. Akta X umí být děsivá i bez bubáků a krve. Je až k neuvěření, že takto výborný díl není dílem obvyklých autorů seriálu. Tady dokázali hostující scenáristé a režisér vytvořit něco nezapomenutelného. Je veliká škoda, že tento tvůrčí tým už nikdy žádnou další epizodu nedělal. ()

GASTON73

Agenti Mulder a Scullyová pátrají po dvou dívkách, které zmizely poté, co jejich otcové zemřeli za totožných okolností. Stopy je dovedou ke genetickému experimentu s děsivými následky. Mulder a Scullyová vyšetřují dvě podivná úmrtí mužů z opačných konců USA, jímž byla vysáta krev. Několik dnů nato je unesena osmiletá dcera jedné z obětí Teena a agenti odjíždějí do Kalifornie, aby chránili osmiletou dceru druhé oběti Cindy. Ke svému překvapení zjistí, že dívky jsou identická dvojčata, a také to, že obě rodiny se zůčastnily oplodňovacího programu vedeného Dr. Sally Kendrickovou a že tato lékařka byla propuštěna pro své nepovolené genetické pokusy. Muž z Pentagonu řekne Mulderovi o přísně tajných genetických pokusech, v jejichž rámci vznikli identičtí chlapci, kterým se říkalo Adam, a idetické dívky, zvané Eva. Agenti najdou v ústavu pro choromylsné identickou dvojnici Sally Kendrickové, říká se jí Eva 6. Ta jim sdělí, že Evy byly stvořeny s nějakými chromozomy navíc, čímž získaly nejen mimořádnou sílu a inteligenci, ale také sklon k psychózám. Cindy unese poslední Eva a Cindy se poprvé setkává se svým dvojčetem Teenou. Dívky zjistí, že už o sobě vlastně dávno vědí a že každá zabila svého otce. Otráví i Evu, která se jim pokouší pomoci. Potom se dostávají do péče Muldera a Scullyové a také se je pokusí otrávit, Mulder to však zjistí včas. Dívky jsou uvězněny spolu s Evou 6. Na závěr je navštíví Eva 8, která si je přišla vyzvednout. Více zde: http://gastonrolinc.webnode.cz/news/akta-x-tv-serial/ ()

helraiser

Atmosférická podívaná ve které vyleze na povrch jeden genetický vládní experiment, který se zrovna moc nepovedl. No prostě stvořit superčlověka není jen tak. Na scenu se opět vrací Muž z Pentagonu a tak o vládní tajemství není nouze. Hodně temná a děsivá podívaná se dvouma malýma holkama v hlavní roli. Tohle se tedy opravdu povedlo. ()

• Rocková skupina Eve 6 pojmenovala svou kapelu podle této epizody. (Kubaaa97)