Zlý mimozemský duch sabotuje misi amerického raketoplánu. (Disney+)

GASTON73

Když dojde k sabotáži vesmírné mise, Mulder se obává, že to je práce mimozemského ducha, který vstoupil do těla bývalého astronauta.Agenti dostanou za úkol vyšetřit podezření ze sabotáže programu raketoplánů. Vedoucí tohoto programu podplukovník Belt je bývalý astronaut, kterému se v roce 1977 podařilo získat fotografie tváře na Marsu. Ten agenty ujistí, že je všechno v pořádku. Raketoplán odstartuje, ale brzy se objeví problémy, které se podobají těm, se kterými se v roce 1977 na své cestě k Marsu potkal i podplukovník Belt. Záhadná síla, která vypadá jako mlha, způsobí automobilovou nehodu a vyděsí řidiče. Belt sám podstoupí regresi a jeho astrální tělo ho opustí. Při prohlídce příslušných záznamů agenti zjistí, že program sabotuje právě Belt. Ten tvrdí, že ho ovládá nějaká síla, která ho k sabotáži nutí. Dráha letu raketoplánu je změněna tak, aby nehavaroval. Belt se pokusí síle vzdorovat, vyskočí z okna a zabije se. (Oficiální text) Více zde: http://gastonrolinc.webnode.cz/products/serialy/ ()

Nikolas__

Standartní pečeť - 70 - 79%_ Hejty na tuto epizodu vážně přehnané dle mého, ale jinak to nic úžasného není. na nadprůměr to vyšvihla zápletka a jedinečná atmosféra, plus celkem znepokojivý "záporák", i když efekty teda nebyly nic moc. Takže je mi jasné proč se to nechytlo, nějaké scény jsou nepřesvědčivé a je to takové obyčejné. ()

Jara.Cimrman.jr

"Na raketoplánu je asi 1.700 věcí, které se můžou pokazit. Ale je tu taky 1.700 lidí, kteří tomu mají zabránit." Tak to je evidentně málo lidí. Nevadí. Alespoň je co řešit. ONI jsou zkrátka tady, s tím už se nic nenadělá, a hypnotizér Mulder má co hledat. To mě většinou baví, ale "neschopný" mimozemský duch mě nechal poněkud chladným. ()

Colonist

Další epizoda 1. série, která se příliš nepovedla. Bizarní a ujeté zápletky jsou pro Akta X charakteristické, ale tohle mi vždycky přišlo dost blbé. Kamenná formace z Marsu je ve skutečnosti mimozemská entita, která čas od času posedne vysoce postaveného plukovníka z NASA, aby sabotovala americký kosmický program. Teoreticky by se z toho dal udělat solidní díl, přeci jen prostředí řízení letového provozu raketoplánů je atraktivní, ale to by tato epizoda musela přijít o pár let později. V první sérii se podle mě neměli pouštět do něčeho tak ambiciózního, když na to ještě nebyl rozpočet. Předcházející díl "Ice" sice dokázal, že jde za málo peněz udělat hodně muziky, ale u "Space" tomu tak bohužel není. Celé to na mě působí strašně lacině (ať už jde o samotné řídící centrum nebo o efekt mimozemské entity). A to mně jako divákovi docela kazí celkový zážitek. Jasně, o efektech to není, na Akta X se kouká z jiných důvodů, ale když jsou špatné efekty těžištěm dílu, tak to nemohu přejít. Dobře nepůsobí ani nadužívání stock footage, neustálé změny kvality obrazu jsou jak pěst na oko (byť je to vzhledem k tématu pochopitelné a jinak to udělat nešlo). Dalším problémem je scénář. Vlastní fungování toho mimozemského "ducha" nedává moc smysl. Proč ovládá plukovníka, když ho v podstatě vůbec nepotřebuje? Může si sám o sobě lítat volně po Zemi a útočit na auta nebo vstupovat do vnitřku raket a poškozovat je. Nehledě na to, že rozhodující úder raketoplánu udeří stejně až na oběžné dráze. Pro to posednutí tedy není žádný logický důvod (kromě toho, že by jinak nebyl díl). Nad touhle scenáristickou botou se nedá jen tak mávnout rukou. Herecké obsazení rovněž není žádná sláva. Ed Lautner jako plukovník Marcus Aurelius Belt (pojmenovaný patrně po nejoblíbenějším římském císaři Chrise Cartera) ještě ujde, ovšem Susanna Thompson jako "hlavní ženská" je děsná. Mulder a Scullyová toho tady nemají moc co předvést, většinou jen stojí někde v pozadí a s otevřenou pusou zírají, co se v řídícím středisku děje. Ale aspoň tu máme tu Mulderovu dětskou radost, to je celkem roztomilé. Dvě hvězdičky. Za mě asi nejhorší díl 1. řady. I ten "Ghost in the Machine" byl přeci jen o fous lepší. ()

helraiser

Výborně zvládnutý díl z prostředí NASA a o mimozemské bytosti, která o přítomnost lidí tam ve vesmíru opravdu nestojí. Nemytologický díl ve kterém se vyskytují mimozemské bytosti se opravdu povedl, má slušnou atmosféru a prostředí prostě bomba. Tento díl je určen především pro fanoušky astronautiky a průzkumu vesmíru. Za mě palec nahoru. ()