Dva muži byli údajně zabiti mocnou psychokinetickou silou. (Disney+)

Colonist

Pozor drobné spoilery! Co si budeme nalhávat, originalitou tato epizoda zrovna nepřetéká. Kromě tvůrci proklamované inspirace filmem Bytost z roku 1982 tu najdeme i jasný vliv Poltergeista a mně osobně některé elementy příběhu hodně připomínají Zuckerova Ducha - kdyby byl natočený z pohledu postavy Demi Moore a šlo tam o lásku otcovskou. Jinak je to opravdu podobné - vždyť i tady je zlý kolega z práce, který stojí za vraždou osoby, z níž se pak stane duch s ochranitelskými sklony (oproti Swayzemu je ovšem značně brutálnější). Ještě jednou se omlouvám za spoiler, ale vzhledem k těm všem inspiracím je příběh dost předvídatelný. Po scenáristické stránce to není nejsilnější, ještě jsou tu patrné určité porodní bolesti nově vzniklého seriálu, který pořád tak trochu hledá vlastní identitu, a proto se někdy věrně drží formátu standardních policejních procedurálů. Do děje je tak zbytečně přimíchaná linka s islámskými teroristy a s tím souvisejícím paralelním vyšetřováním FBI, kterému se Mulder a Scullyová připletou do cesty. Konkurenční agenti jsou na začátku tajemní jako hrad v Karpatech jen proto, že to po nich chce scénář - jsou to přeci Akta X, tak tam musí být nějaká obligátní tajemná postava z vlády a nějaké zatajování informací. Tady si tvůrci neuvědomili, že to nemusí násilně napasovat do každého dílu, kór do samostatně stojící epizody, která je jen obyčejnou duchařinou. Právě ten duchařský aspekt je na epizodě tím nejlepším. Je to sice jedno klišé vedle druhého (předměty i lidé se samovolně hýbají nebo létají vzduchem, krev se objevuje ve vaně, šuplíky se samy otvírají a vystřelují z nich papíry apod.), ale podle mě v těchto momentech spočívá největší síla epizody. Když duch řádí, je to atmosférické a strašidelné. Efekty nejsou nic převratného, ale nedá se říct, že by byly vyloženě špatné (s ohledem na dobu vzniku a rozpočet první série). Těch působivých scén v dílu nenajdeme moc, ale když už tam jsou, je to zážitek. Epizodní herecké obsazení je solidní, zlý šéf působí tím správným dojmem béčkového záporáka a Lisa Waltz v roli Lauren předvedla až nečekaně kvalitní výkon. Za mě jako celek slabší 4. ////// Drobná zajímavost: Ve scéně na parkovišti si můžeme všimnout, že novým držitelem parkovacího místa po mrtvém šéfovi Lauren má být nějaký Tom Braidwood. To je samozřejmě narážka na reálného Toma Braidwooda, který byl u seriálu asistentem režie a od druhé poloviny 1. série se pak objevoval v roli Melvina Frohika z tria Osamělých střelců :-) Hezký easter egg. ()

Arkanoid

Spoilery. Dosť nudná epizóda, svojím nenápaditým štýlom bez invencie. Zdroje napätia sú len krátkodobé, fungujú len ak sú splnené 2 podmienky: blízkosť k podozrivej a jej ohrozenie. Dvojica agentov teda nie je permanentne v ohrození, väčšinu času zaberajú ich dohady o prípade a jeho vyšetrovanie bez väčšej konfrontácie páchateľov. Celý prípad navyše nemajú v rukách Mulder a Scully, ale rieši sa vďaka deus ex machina, čo znižuje ich hodnotu na bezmocných svedkov, pričom tajomno je dávkované len zdanlivo nevysvetliteľným pohybom predmetov a pár sekundovým hlasom, čo diváka nedokáže vtiahnuť a emočne rozvíriť jeho náladu. ()

tron

„Jak se dá rozdrtit jícen a přitom se vůbec nedotknout krku?“ – „PSYCHOKYNETICKÁ MANIPULACE!“ Duchariny nie sú moja šálka kávy, ale Tiene, ako všetky hororové epizódy z prvej série, majú mrazivú atmosféru, kedy pociťujete úzkosť, lebo viete, že to, čo sa deje, v žiadnom prípade nemôže dopadnúť dobre. Ako celok je to ale každopádne predsa len skôr nuda. Režíroval Michael Katleman, ktorý v roku 2007 natočil jeden z najlepších krokodílích hororov Po stopách zabijaka. ()

Yokolobuna

Jako samostatný díl obstojné. Jen se mi trochu začíná zajídat to neustálé popírání Scullyové. Má být z týmu ta racionální, ale díl co díl narážíme na to stejné téma, kdy i přes všechno nevysvětlitelné, co viděla a zažila posílá Muldera s jeho teoriemi do háje. Racionální polovina týmu tak v mantinelech seriálu jedná zcela iracionálně. ()

Jara.Cimrman.jr

"Howard Graves je dnes v pěti různých lidech." A přesto ještě stíhá chránit svou sekretářku před teroristy? Tak to je jasný případ pro Muldera, při kterém mě nejvíc bavili černí agenti, kteří nehodlali přiznat, kde těla našli, jak je skladovali, co vyšetřují a ani čeho jsou agenti. Zkrátka mezirezortní spolupráce na vysoké úrovni a na tu je Mulder expert. ()

• Datum narození Sarah Lynn Graves je 8. září 1966. V tento den měla premiéru první epizoda seriálu Star Trek (od r. 1966) Past na muže (1966). (Kubaaa97)
  • V této epizodě si můžeme všimnout jména Tom Braidwood na značce vyhrazeného parkování. Tom Braidwood byl asistentem režie a později si zahrál postavu Melvina Frohika. (Kubaaa97)