Mulder propadne případu, který připomíná událost z jeho dětství. (Disney+)

Jara.Cimrman.jr

"Jak by mohl osmiletej kluk, co umí sotva násobit, ohrozit bezpečnost státu? A říkají mně, že jsem paranoidní." No přece malováním jedniček a nul. To dá rozum. Takže mimozemšťani opět zaútočili a já se musím přiznat, že tentokrát mě bavilo spíše to, jak se Mulder odmítl zpovídat Vatikánské policii. Jinak to celé vyznělo do ztracena a já tomu rozumím. Taky už totiž nikam nechodím hlásit, když mě unesou mimozemšťani, protože v tomto případě o pravdu zase tak moc nejde. ()

GASTON73

V popředí další epizody je zmizení dívky v oblasti častého výskytu UFA.Z tábořiště, kde se často vyskytuje UFO, zmizí mladá dívka. Muldera tento případ přitahuje proto, že mu připomíná únos jeho vlastní sestry před jedenadvaceti lety. Matka pohřešované dívky tvrdí, že také, ještě jako dítě, viděla UFO. Mulder se domnívá, že klíčem k nalezení dívky je Kevin, její mladší bratr, který najednou začal kreslit jakési podivné "čmáranice". V lese je nalezen přítel pohřešované dívky. Scullyová chce případ uzavřít jako případ únosu a vraždy, později je však pohřešovaná dívka nalezena. Je v bezvědomí a ukazuje se, že strávila delší dobu ve stavu beztíže. Do případu zasahuje její matka, která si přeje vyšetřování ukončit, aby její dcera nebyla vystavena posměchu. Scullyová si přehrává magnetofonový záznam Mulderova hypnotického sezení, kde Mulder naříká pro svou sestru. (Oficiálcí text) Více zde: http://gastonrolinc.webnode.cz/products/serialy/ ()

Colonist

Pětihvězdičková šňůra začátku seriálu tímto dílem končí. "Conduit" obsahuje pár klasických momentů a atmosféra mu nechybí, ale jako celek je to poněkud nezáživný a rychle zapomenutelný díl. Funkce epizody je jasná - více rozvinout Mulderův charakter a ukázat jeho posedlost ohledně nalezení sestry, která se promítá do aktuálního vyšetřování. V tomto ohledu je to povedené, Mulder (respektive Duchovny) celý díl táhne. Po dějové stránce je to už horší. Případ je komplikovaný, dokonce se do něj přimotá i milostný trojúhelník a vražda, a místy to působí jako obyčejný policejní procedurál než jako epizoda Akt X. Nejpůsobivější jsou samozřejmě scény u jezera a v lese, ale těch je tu bohužel málo. Irituje mě herečka v roli matky unesené dívky, její výkon mi přijde strašný. Víc než slabší 3 hvězdičky si podle mě tento díl nezaslouží. /// Jedna zbytečná zajímavost na závěr: Barmana z motorkářského baru možná budete znát jako Codyho kámoše Řezníka z Kroku za krokem. ()

Arkanoid

Pri porovnaní s Mercury s B. Willisom mi vychádza ako víťaz táto epizóda. Je totiž vizuálne nápaditejšia, tajomno a záhada tu kvitne oveľa lepšie ako vo filme z roku 1998. Navyše, halvní hrdinovia už majú vybudované sympatie diváka vďaka prvým trom epizódam, kým postava B. Willisa sa musí snažiť sa prezentovať s čistým štítom. ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Tahle epizodka je opravdu o něco slabší než předchozí tři, nicméně i tak zůstává vysokým nadprůměrem, který rozhodně nemrzí vidět. Celkově je to zajímavé, a dostatečně zábavné. Casting fajn, a je tam cítit opravdu cítit horor. Naštěstí ale další díly už taky byly o něčem jiném, než o UFU. ()

• Nadživotní portrét Ruby (Taunya Dee) byl původně vytvořen na počítači, ale výsledek vypadal až moc věrohodně a realisticky. Členové výtvarného oddělení tedy museli ručně napsat jedničky a nuly na jednotlivé listy papíru, což si vyžádalo několik dnů. (HellFire)
  • Spis o Samantě Mulderové (Ashlynn Rose / Mimi Paley) uvádí, že zmizela z města Chilmarc. Nicméně legenda v epizodě Zelení mužíčkové (1994) uvádí město Chilmark. (Kubaaa97)
  • V této epizodě Mulder (David Duchovny) poprvé pronese slavnou větu: „Chci věřit“ („I want to believe“). Vůbec poprvé také vystřelí ze své zbraně, aby odstrašil vlky. (HellFire)