Delhi Crime

• India Delhi Crime (viac)

Dillí je v šoku z hromadného znásilnění. Náročné pátrání po pachatelích probíhá pod vedením zástupkyně ředitele policie Vartiky Chaturvedi. Podle případu Nirbhaya 2012. (Netflix)

Zephyra

Nejsilnější filmový zážitek za posledních 6 let (od Interstellaru). Krimi zrovna nevyhledávám, protože nesnesu brutální záběry, ale tenhle seriál přitáhl mou pozornost kvůli reálnému případu z roku 2012 a Indii. I když v seriálu nejsou žádné brutální scény, i tak vyvolává ty nejsilnější pocity a donutí vás obdivovat sílu hlavních postav. Pro nás je zajímavé pozorovat, jak pracuje policie v Indii, je to zkrátka jiné, tak jako všechno tam u nich. Trochu mě taky mrazilo, když jsem vzpomínala, jak jsem se promenádovala po Dillí, všude jezdila místními autobusy apod. A to jsem taky nebyla sama. Co se stalo té oběti, se klidně mohlo stát i mě. Nicméně takový zlo je všude, a to by člověk už nemohl vytáhnout paty z baráku, takže do Indie pojedu moc ráda znovu, akorát si dám o hodně víc pozor. Jo a ten soundtrack byl špička. ()

Tosi

Tenhle případ brutálního znásilnění propíral celej svět a myslím, že ho seriál velmi citlivě zrekonstruoval. Povaha zločinu byla šokující sama o sobě, ale jinak se zase tak moc nešokovalo. Vyšetřování se obešlo bez superpolicajtů, stříleček a dějovejch zvratů. Všechny divácký empatie režisér jednoduše hodil na záda těm utahanejm a nevyspalejm policajtům, a i když jak bylo známo to neskončilo št'astně, jejich mravenčí úspěch jsem si vychutnal. Holt skvělej oddíl, kterýmu dominoval nadlidskej výkon tý DCP vrchní policajtky. Jednu hvězdičku přidávám za to, že ti kluci policajtský ani jednou nevytáhli policejní pouta. To je frajeřina! Není ovšem od věci si přečíst, kolik let se případ ve skutečnosti tahal po soudech. ()

prkalil

"Dillí, Indie. Hlavní město. Má tolik obyvatel jako malá země. Každý rok je nahlášeno 11 000 kriminálních činů, které policie nezvládá, protože téměř polovina policie řídí provoz nebo chrání VIP. Město odvrací tvář, protože musí. Protože tomu tak vždy bylo. Ale jednou se stalo něco, co to změnilo. Na okamžik se pozornost celého světa zaměřila na Dillí. Byl to zločin, který město dovedl na hranu." ... Pamatuju se, když o tom tenkrát psali v médiích. Teď navíc vím, co přesně se stalo. A * SPOILER * že ta zdevastovaná bytost žila ještě 13 dní ()

venison

Tak tenhle seroš mne velmi bavil. Nejde totiž "pouze" o zločin, ale hlavně o jakousi sociální sondu do nitra indické policie. Série mě především naprosto uchvátila neokoukaným prostředím. Špína, přelidnění, zvýšená kriminalita, chaos.. V žádném jiném detektivním seriálu se vám snad nestane, že na policejní stanici odstřihnou pro nezaplacené účty proud. Služby se tu kroutí doslova od nevidím do nevidím a standardem bývají dva dny v kuse. Atmosféru zcela vystihuje: "Všiml jsem si otisků zůbů na těle oběti, možná bychom je mohli spojit s pachateli" - "A jak?" - "Nevím, viděl jsem to v americkém seriálu". Navíc se jedná o zločin podle skutečné události. Tak děsivý, že si ho ze zpráv i po letech pamatuji. ()

Skeksis

Aké zbrane? Stačia palice. Aké putá? Stačí chytiť za ruku. Aká forenzná analýza? Stačí pohrabať sa kadekde... Psychicky narušení cvoci tu vždy boli a budú, ale nie je vždy zvykom, aby sa k nim pridávali ostatní haljzli (haljzli píšem preto, lebo si myslím, že nik ďalší z tých ostatných piatich nebol cvok, skrátka boli iba hajzli). Dobre, India - vegetariáni, k zvieratám sa asi správajú lepšie, ako k ženám. Zasratí hinduisti, kurwa celý svet kýva hlavou zhora nadol, keď s niečím súhlasí, iba drbnutí cigoši kývajú zľava doprava, akoby im hlava išla odpadnúť. Dohodnuté manželstvá, objetivizácia žien, korupcia v každom sektore... Vidíme tu iba jeden prípad z mnohých (stavím sa, že mrte rovnako brutálnych je zatajených). V rámci toho, že India má 1,3 miliardy obyvateľov... Na Slovensku máme halzlov tiež, ale tam ich je así oveľa viac... ()

• Film je založený na skutočnej udalosti z roku 2012 a pomerne presne opisuje povahu zločinu aj osudy obetí a útočníkov. Praktikantka fyzioterapie Jyoti Singh, ktorá bola napadnutá v súkromnom autobuse, po dvoch týždňoch podľahla svojim zraneniam. Hlavný útočník bol neskôr nájdený mŕtvy vo vyšetrovacej väzbe, jediný mladistvý účastník zločinu bol odsúdený na tri roky a ostatní boli popravení. Tento prípad otvoril všeobecnú diskusiu o nedostatočnej ochrane indických žien a prispel k zmene niektorých indických zákonov týkajúcich sa sexuálnych deliktov. (lemonova)