Leaving Neverland

• USA Leaving Neverland (viac)
USA, 2019, 236 min (televízna verzia: 2x116 min)

Réžia:

Dan Reed

Kamera:

Dan Reed

Michael Jackson (a.z.), Wade Robson, Jimmy Safechuck, Stevie Wonder (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), princezna Diana (a.z.), Karol III. (a.z.) (viac)

Na samém vrcholu své slávy navázal Michael Jackson dlouholeté přátelství se dvěma chlapci ve věku 7 a 10 let. Tito dnes již třicátníci vyprávějí svůj příběh o tom, jak je Jackson sexuálně zneužíval, a jak se s tím po letech vyrovnali... Michael Jackson, jedna z nejslavnějších ikon na světě, představuje pro mnoho lidí mnoho věcí - popovou hvězdu, filantropa, zbožňovaného idola. Když byl v roce 1993 nařčen ze sexuálního obtěžování malých dětí, mnozí nedokázali uvěřit tomu, že by se Král popu mohl dopustit tak ohavných činů. V paralelních příbězích, které jsou si navzájem podobné jako vejce vejci, se Jackson údajně sblížil se dvěma chlapci a pozval je do svého úžasného a výjimečného světa. Obě rodiny, uchvácené přátelstvím svých synků se zpěvákem a zaslepené jeho pohádkovým životem, neviděly manipulaci a zneužívání, jimž byly jejich děti nakonec vystaveny. Dokument Leaving Neverland vytváří prostřednictvím rozhovorů, které svírají žaludek, přesvědčivý portrét soustavného využívání a podvodu. Zároveň poukazuje na moc uctívané osobnosti proniknout do života hvězdami posedlých dětí a jejich rodičů. (HBO Europe)

filmfanouch

Neřeším to jestli je Michael Jackson skutečně vinný a zpovídající říkají pravdu, nebo je nevinný a tudíž je celý ten dokument v podstatě jenom komentář dvou mužů, kteří celý dokument jenom lžou. Beru fakt, že ten dokument na mně nefunguje- celé mi to přijde jako kopání do mrtvoly a nejvíc WTF mi přijde fakt, že oba muži a jejich rodiny na Michaela Jacksona vzpomínají na hodného člověka na kterého v zápětí nahází špínu. Netvrdím, že oba lžou, pravda je ale fakt, že jim chybí jakýkoliv důkaz. Dokument, který podává informace a výpovědí naprosto špatně Režisér Dan Reed tvrdil,že půjde o psychologický rozbor obou zneužitých mužů a to vlastně splnil. To, že ale přeloží slušně nastříhané montáže neudělá dobrý a objektivní dokument. Celé 4 hodiny se vlastně pracuje s faktem, že oba muži mluví pravdu a Jackson jim skutečně dělal ošklivé věci. Jackson se z pochopitelných důvodů už bránit nemůže, bylo by ale fajn hrát si také s tou možností, že ve finále nic neudělal. Nemá to hodnotu, nemá to hloubku a to, že je to slušně sestříhané a dostatečně dobře zrežírované neudělá dobrý dokument. Celý ten dokument je těžce WTF a selhává vlastně všude kde může.... Michael Jackson nebyl psychicky v pořádku, byl ale sám obětí. Těžko říct jestli opravdu zneužíval (spíš bych řekl, že jo) jestli ale jo, stejně už je 10 let pozdě. Proto už mi celý ten fakt, že tenhle dokument vyšel až 10 let po Jacksonově smrti přijde totálně debilní. Je mi líto zneužívaných dětí, zároveň ale nesnáším ,,černobílé" dokumenty.... ()

uiu

Hodně silný dokument, který, i přes stopáž přes 4 hodiny ve dvou dílech, nenudí a drží pozornost a pomalu odkrývá příběh dvou kluků, kteří po mnoha a mnoha letech ve svých 30 promluvili, že je Michael Jackson od 7 do 14 lez zneužíval. Jediné, co mi na tomto dokumentu vadí, je ten jednostranný pohled. Neříkám, že byl Jackson vinen nebo ne, ale v celém dokumentu jen slyšíte, že ano, byl vinen a říká to každý člen těchto dvou rodin. Jelikož jsem den předtím dokoukala Netflixový dokument "The Disappearance of Madeleine McCann" chyběl mi ten druhý pohled na věc nebo více svědků. Copak ti šoféři, co mu vozili děti kam si zamanul nebo zaměstnanci Neverlandu (kromě té jedné uklízečky zmiňované v tomto dokumentu) nic neviděli, neslyšeli? Paparazzi a těch milion jiných lidí, co se kolem Jacksona točili - nic? Jak mohla nepozorovaně, taková megastar jen tak přijet do obytné čtvrti střední třídy a nepozorovaně jít na návštěvu k "normální" rodině na večeři? Po shlédnutí mám spíše samé otázky na konkrétní detaily, protože něco tak velkého jako je několikaleté sexuální zneužívání desítek chlapců, se prostě nedá ututlat bez jediného nezaujatého svědka. Četla jsem, že autoři tohoto dokumentu oslovili i Macauley Culkina, ale ten natáčení odmítl, protože dodnes zarytě odmítá jakékoliv zneužívání ze strany Jacksona - a právě tento druhý pohled a argumenty by se sem strašně hodily, takže škoda. V době vzniku dokumentu také jeho dcera Paris Jackson sdílela na Instagramu rozhořčení a veliké naštvání, že její tatínek nebyl žádný pedofil, ale hodný člověk a skvělý táta, jehož smrt ji těžce zasáhla a ona spolu s Macauleym jsou dodnes velice blízcí přátelé. Ono jaksi dokument má být střet dvou názorů a aby si divák udělal na základě všech argumentů svůj názor, tohle je spíš jen jednostranná agitace, že ano, Jackson byl pedofil. ()

ChArLeNe odpad!

Čím ďalej tým viac lží sa odhaľuje. Emocionálna manipulácia. Jednostranný "dokument" bez akéhokoľvek dôkazu. Jediné čo majú je príbeh, a dobre vedeli, že keď ho okorenia o grafické detaily, tak to u divákoch vyvolá reakciu. Keď sa druhá strana voči obvineniam nemôže brániť a ani dané obvinenia nie sú ničím podložené, tak sa treba pozrieť na to, od koho tie obvinenia pochádzajú a aký je ich motív - Robson a jeho motív, Safechuckov motív. Keď ho chce niekto obviňovať z pedofílie, tak musí obviňovať aj rodičov detí ako spolupáchateľov, z nelegálneho obchodovania a krivého svedectva. Ako to, že rodičia niečo také nechali dopustiť? To nikoho netrápi? Okrem toho, pedofil nemá len 2-3 obete, ale desiatky, kde sú potom ostatné obete, ak je teda pedofil a celý svet vie o tom, že sa obklopoval množstvom detí? Zvláštne, že Weinstein a Savile majú desiatky a desiatky obetí ale v dokumente o MJ sú len dvaja? Na dokument, ktorý "konečne má dokázať aké zviera bol MJ" som čakala, že ich bude viac. Človek by si myslel, že 10 rokov po smrti "monštrá" by sa konečne odhodlalo vyjsť z pravdou von viac údajne zneužitých detí. Bez pádnych dôkazov sa nebudem zúčastňovať na tomto hone na čarodejnice. A od kedy obete sexuálneho násilia vyžadujú peniaze namiesto spravodlivosti? Vážne by normálny rodič, ktorý je presvedčený, že jeho dieťa bolo sexuálne napadnuté, by chcel peniaze? Pre tích, ktorích zaujímajú dôkazy - mediálne fiasko, od začiatku obvinení až po LN, psychologický profil Jacksona, výpovede detí . Tento propagandistický film romantizuje a normalizuje pedofíliu slovami ako - milenci, sex, medové týždne, zamilovaný, režisér to nazýva ako "vzťah uspokojujúci po romantickej a sexuálnej stránke", oprah takisto normalizuje pedofíliu tvrdením, že "pre chlapca je to dobrý pocit". Rovnako to má odvrátiť pozornosť médií a verejnosti od skutočných predátorov ako Harvey Weinstein a co. Od bielych pedofilov ako Elvis Presley, Ted Nugent, Jerry Lee Lewis, Gary Glitter, Woody Allen, Kevin Spacey atď. Média zámerne zakrýva nechutnosti bielych mužov. Úlohu taktiež zohráva pokrytecké vnímanie toho, aké situácie/správanie sú nenormálne, a ktoré sa ľahko môžu vnímať ako sexuálne. Nikto sa nepozastavuje nad mužmi v kostýme Santa Clausa a rodičia, ktorí svoje dieťa vedome nechajú na kolene cudzieho človeka! Kde je ten pobúrený dav kričiaci "pedofil"? Mnohé deti boli zneužívané svojou VLASTNOU rodinou, VLASTNÝM otcov, strýkom, nevlastným otcom. Kde je ten pobúrený dav kričiaci "pedofil"? Nikto sa nepozastavuje nad tým, ako mnoho dospelích ľudí spávajú so svojimi domácimi zvieratami, kde je ten pobúrený dav kričiaci "zoofil"? Nikto sa nepozastavuje nad tým, či láska daného človeka ku zvieraťu je platonická, romantická či sexuálna. Pokrytci. Je oveľa jednoduchšie si nájsť obetného baránka (resp vyselektovať jedno správanie) než sa pozrieť na seba a svoje vnímanie reality ovplyvnené sociálnym programovaním. ()

Ezekiel1

Co k tomu říci? Člověka to naprosto pohltí a vtáhne. Kdo "Majkla" nemiloval? Na druhou stranu jeden by řekl, že zřejmě přestanu poslouchat The Beatles, protože Lennon mlátil ženy. Queen, protože infikovaný a nezodpovědný Mercury mohl nakazit své milence nemocí AIDS. Mám pokračovat? Je mi líto obětí, ale i Jacksona samotného. Když vidím poslední dobou, co se ve světě děje Kevinu Spaceymu, či Liamu Nessonovi, tak mám pocit, že do této šablony tato aféra dokonale zapadá. Nemusíme hodnotit kvalitu dokumentu, jako spíše obsah sdělení. To je více než děsivé. ()

gegina31

Co si budeme povídat....všichni to o něm tak nějak tušili. Než jsem tenhle dokument viděla, tak jsem si asi jako většina říkala, proč teď něco takového natočili. Teď, když je Michael mrtví a když už stejně nebude pykat za to, co provedl... Jenže v průběhu toho dokumentu jsem přesně chápala, proč to natočili. Asi nikdo z nás si nedovede představit, jak je těm, co tohle prožili. Každý, kdo tenhle dokument viděl musí pochopit, proč ti kluci nepromluvili dřív. Jak byl pro ně Michael bůh, ke kterému vzhlíželi a kterého milovali a jak až v dospělosti pochopili, co vlastně všechno to co s nimi dělal znamenalo. Myslím že je to hodně zžíralo zevnitř a myslím, že do konce života ponesou následky. Ani v podstatě nedokážu házet vinu na jejich matky. Jak mohly nechat svoje děti spát v pokoji s cizím člověkem. Jenže Michale byl prostě ikona a nikoho asi ani v koutku duše nenapadlo, že by vůbec něčeho takového byl schopen. A taky tenkrát byla jiná doba. Hodně věcí, které se dějou teď, si tenkrát člověk nedokázal představit ani v té nejhorší noční můře. Je asi hodně lidí, kteří si namlouvají, že tenhle dokument je jen vymyšlená habaďůra, ale já mezi ně rozhodně nepatřím. A takové ty trapné kecy, dejte už chudáčkovi pokoj alespoň po smrti......možná by chtělo si alespoň trochu představit, jak by vám bylo, kdyby někdo něco takového dělal vašim dětem. Já jsem ráda, že se tenhle dokument natočil. Sice asi Michaelovi moc neublíží, že ho přestanou hrát v některých rádií a seberou mu pár cen, ale bude to tak trochu vykřičník pro nás matky, abychom si daly pozor, s kým se naše děti stýkají. A co teda naprosto odmítám je tvrzení některých chytráků, že to dělali pro peníze. Na konci bylo ukázáno, jak pálili celkem dost slavné suvenýry od Michaela, na kterých by mohli vytřískat miliony. Nehledě na to, že tohle je opravdu věc, o které se člověku musí mluvit opravdu hodně těžko. Bohužel hudbu Michaela miluju, ale prostě to byl zmetek a je dobře, že to alespoň část světa pochopila... Jak řekla moje sestra..."doufám že se smaží v pekle". ()

• Pokud oběti zneužívání vypovídaly pravdu, pak měl Michael Jackson se svým fiktivním idolem Petrem Panem společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Dle výpovědí stejně jako Petr Pan i Michael Jackson odváděl děti od jejich rodičů do své Země Nezemě (Neverland, Jacksonův ranč, kde se odehrávala valná část zneužívání), s tím rozdílem, že Petr Pan si se svými kamarády v příběhu pouze hrál, kdežto Jackson si se svými dětskými obdivovateli hrál sexuálně. V tomto duchu i samotný název Neverland dostává zvrácenější význam, než je ten pohádkový. (Nick321)
  • Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (Duoscop)
  • Jacksona v roce 2003 obvinil třináctiletý Gavin Arvizo z pohlavního zneužívání. V roce 2005 byl zpěvák zažalován a obviněn v sedmi bodech z pohlavního zneužívání dítěte a ve dvou bodech z podávání omamných látek nezletilému. Obvinění byl nakonec po mediálně sledovaném procesu zproštěn. Ihned poté se z USA odstěhoval do Bahrajnu. [Zdroj: iDnes.cz] (swn)

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) zdá se našel novou zálibu v natáčení filmů podle skutečných událostí. Nejprve si to vyzkoušel v otrokářském dramatu Osvobození s Willem Smithem a teď… (viac)

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

23.11.2019

Jeden z producentů megaúspěšného hudebního filmu Bohemian Rhapsody Graham King oznámil, že chystá životopisný snímek o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. Se scénářem by mu měl pomoct scenárista třikrát… (viac)