Hoci správ o blížiacom sa konci vojny rýchlo pribúda, v tábore mobilnej poľnej nemocnice 4077 má personál plné ruky práce - s utečencami, vojnovými zajatcami a ranenými vojakmi, ktorých je veľké množstvo. Hawkeye sa po smrti svojho priateľa nervovo zrútil a bol poslaný na psychiatriu, kde sa mu snaží pomôcť Dr. Sidney Freedman. Aj ostatní majú v posledných dňoch vojny plno starostí. B.J. je odhodlaný vrátiť sa späť tak, aby stihol narodeniny svojej dcéry, Klinger si robí starosti so Soon-Lee, ktorá sa pokúša nájsť svojich rodičov. Život tábora navyše naruší tank, ktorý vrazí do tábora a zničí napoly postavenú latrínu. Preto si musí ísť Charles uľaviť do lesa a vďaka tomu narazí na skupinu čínskych hudobníkov, ktorých zavedie do tábora. Vzápätí je nemocnica kvôli tanku ostreľovaná nepriateľským delostrelectvom. Otec Mulcahy je pri obetavom zákroku otrasený blízkym výbuchom a ohluchne. Zatiaľ čo Charles zoznamuje čínskych hudobníkov s Mozartom, vracia sa k jednotke Hawkeye a Klinger požiada o ruku Soon-Lee, ktorá jeho ponuku rada prijme. A potom to príde. Vojna končí. V tábore sa oslavuje a všetci hovoria o tom čo budú robiť až sa vrátia domov. Plukovník Potter sa teší, že sa po odchode do výslužby stane vidieckym doktorom, Charles sa chystá nastúpiť do nemocnice v Bostone, Klinger chce zostať v Kórei, len Hawkeye uvažuje o tom, že nastúpiť na chirurgiu vo veľkej nemocnici, po čom vždy túžil, možno nebude tým pravým... (TV Markíza)

fmash

Oproti původnímu filmu z roku 1970, tento nový, díky zachování většiny postav v zastoupení, jak je máme rádi ze seriálu, působí mnohem lépe (což se odráží i na hodnocení). A to navzdory (pokud jste předchozí opičí souvětí přežili a čtete dál) skutečnosti, že de facto neobsahuje nic z toho přátelsky nahořklého seriálového humoru. Pocit z tábora je velice autentický (vztaženo k seriálu). Tvůrci se však zřejmě rozhodli, že je na čase mnohem explicitněji vyjádřit názor, že válka je vůl, než jak to snad poněkud vágně mohlo vyznít z frivolnosti seriálových epizod. Takže jsou všichni patetičtí, udušení trvajícím stresem a steskem po domově, frustrovaní válečnými zážitky. A ovšem nevtipní. Viděl jsem zkrácenou dvouhodinovou televizní verzi, přesto jsem se těšil, až bude konec. ()

Šandík

Důstojný konec nekonečného seriálu ve velkém stylu a s mnoha exteriéry. Filmu rozhodně nechybí silné momenty a určitě patří k tomu lepšímu, co jsme v celém seriálu mohli vidět. Všichni zúčastnění si dali záležet a ty dvě hodiny rozhodně nenudí. To, co před mnoha lety začalo jak bláznivý sitcom, končí jako téměř vážně míněný film. Co k tomu dodat? Pro milovníky MASHe povinnost, ostatní si mohou vybrat ;o) Celkový dojem: 75% ()

Phobia

Důstojné završení jednoho výborného seriálu; jako vždy se dočkáme vtipu i dojemných okamžiků (těch je tentokrát víc), akorát patetické závěrečné loučení působilo poněkud rozpačitě. Až příliš bylo znát, že se loučí především herci se seriálem, co je dlouhá léta živil... a vlastně mi to ani nevadilo, bylo to tím ještě autentičtější, jen to mohlo ke konci být o něco kratší;-). Seriál M*A*S*H běží v TV nejméně po šesté dokola, ale tento film se mi kupodivu podařilo vidět pouze jednou. Opakovanému skouknutí se bránit nebudu, jakkoliv seriál už dlouho ignoruju (2x mi to stačilo, nechci si ho neustálými reprízami nechat zprotivit). 81% ()

sheen

Důstojné zakončení velkolepého seriálu MASH, velká srdcová záležitost. Jen mě mrzí ty odchody výborných postav, při každém odchodu jsem byl smutný, takový zásah do funkčního celku, to se nedělá:( třeba takový Henry opravdu chybí nebo Frank, když si z něho dělali prdel, to bylo to nejlepší a miláček publika Radar s jeho "Jovou", jeho chvilky nevinnosti a naivity byly taky moc pěkné. Nejedna slza mě ukápla při tomto závěrečném díle. ()

Skytavka

Jak v diskusi, tak zde v komentářích čtu o tom, jak jsme si na tento seriál zkrátka jen "navykli" (ať už jde o humor, nebo asi seriál samotný). No, já si rozhodně nepřipadám jako že jsem si na něj nějak "navykla" (chápu to ve smyslu "tolerance všeho, co tam stojí za prd"). Nemluvím samozřejmě o tom, že pokaždé, když se u nás rozhrčí počítač, otevírá se první Mash :) M.A.S.H. byla jednoznačně láska na první pohled! Nevzpomínám si už kdy a kde, je to dávno, ale tohle vím jistě. Celý seriál se může pochlubit velkou náloží smutku i úžasného humoru zároveň(největší údiv u mě vždy budou mít nesestřelitelné scénáře, které provázely každý díl, ať už je napsal kdokoli a jak bravurně to dokázal skombinovat! Mnozí soudobí scénáristi si nemůžou čichnout ani k jednomu z nich). Co čekat v posledním díle, který tento seriálový kolos uzavírá? (No tak lidi, hergot- je to o válce :D) Samozřejmě více smutku. Seriál se loučí se svými fanoušky. Muselo to stát za to. Ano, asi to šlo lépe, ale to je právě to, na co jsme si během celého seriálu navykli. Rozhýčkal nás svou dokonalostí a tak člověk prostě chyby hledá. Možná to na mě bylo smutné víc, než bylo zapotřebí, ale dokonalosti se hvězdičky neberou :) ()

• Při balení tábora jsou použity stejné záběry skládání stanů a uklízení ostatních věcí jako ve dvojepizodě Stěhování, když MASH ustupuje před Číňany. (Cvrčíno)
  • Když Margaret (Loretta Swit) říká, že má ošetřovatelské místo v sídle NATO, všichni říkají, že odjíždí do Belgie, ale sídlo NATO bylo v té době v Paříži a do Bruselu se přestěhovalo až v roce 1966, kdy Francie opustila vojenskou strukturu NATO. (sator)
  • Tank, který se v tomto díle objeví, je Cadillac M24 Chaffee z roku 1944, avšak tank s kterým „Hawkeye“ (Alan Alda) vyjede z úkrytu a odveze ho na skládku, je Ford M4A3(75) Sherman. (Maulincio)