Chlapec, který spoutal vítr

• Veľká Británia The Boy Who Harnessed the Wind (viac)

Režisérský debut britského herce nigerijského původu Chiwetela Ejiofora vypráví příběh založený na reálných událostech o malawském školákovi, který svým vynálezem zachránil vesnici před hladomorem. William Kamkwamba (Maxwell Simba) navzdory nedůvěře okolí a tíživým podmínkám dokázal i se svým velmi omezeným vzděláním a možnostmi díky svému důvtipu přijít na způsob, jak v Malawi zajistit úrodu i v období sucha. Za pomocí otcova (Chiwetel Ejiofor) kola vytvořil větrný mlýn, který čerpal vodu a zavlažoval ornou půdu. Snímek mimo ústředního příběhu zobrazuje i složitou politickou, klimatickou a socioekonomickou situaci v Malawi na počátku století. Autentičnost dokresluje jazyk nyanja, jímž se po většinu filmu hovoří, lokální hudba a scény zobrazující místní rituály. (Candice)

PanOvocny

Ukázka skutečných reálií africké země Malawi, v níž čekání na déšť je jako smilování. Tento film podle skutečné události je důkazem, že v Africe jsou též chytré hlavičky. Jeden skvělý nápad a jeho zhmotnění v "polních" podmínkách může znamenat lepší úrodu, život, naději a pro hlavního hrdinu studium na vysoké škole ve Státech. Jedinou a citelnou kaňkou je emoční plochost dílka. ()

Malarkey

Na režisérský debut Chiwetala Ejiofora se jedná o více než solidní kousek. Je na něm sice znát, že námět je povídka na pár stránek, ale film naštěstí není jenom o chlapci, který spoutal vítr, ale i o životě v Malawi. A to i včetně letmého nahlédnutí na tamní politiku. No a i když je film občas trošku pomalejší, vůbec to nevadí. O životě v této africké zemi vypovídá více, než kdejaký dokument. Za mě super kousek. ()

LEGACY

Představte si situaci na cestě domů z velmi povedené dovolené, kdy se daný den všechno pokazí a vy jste nuceni být zavřeni v autobuse o asi 12 hodin déle než se původně zamýšlelo. Zní vám to příliš surreálně, pak věřte, že ona situace může nastat, no a je nesmírně dobré se nesesypat, odolat. Z tohoto důvodu jsem měl v zásobníku pár filmů a jeden se chytl. Tohle je film, který vás vezme za srdce a ukáže vám, jaké problémy máme my a s čím se vypořádávají jinde. Podle skutečné události, oto srdceryvnějsi a strhující finále. Paradni herci, Malawi a spása tam, kde už zanikala Nadia. ()

Kaka

Námět je sice odhadem tak na 45 minut filmového materiálu a ta 113ti minutová stopáž je v některých pasážích docela znát, avšak na režijní prvotinu Chiwetela Ejiofora dobré. Poutavý příběh chlapce, který dokázal chytrým vynálezem zachránit život své rodině a vesnici je natočený jednoduše, s pár klíčovými a jasně nalinkovanými postavami a jejich vzájemnou vazbou a interakcí, k tomu nepochopení ze strany otce, korupce vlády a těžký život v chudé zemi uprostřed Afriky - jakožto potřebné opepření děje. Všechny klíčové body jsou načrtnuty obstojně a výpovědní hodnota stojí za to, i když film nejde obvykle úplně do hloubky a spíše jen klouže po povrchu a soustředí se primárně jen na jednu rovinu. ()

Martin741

REziser Cijejejetel Unprofor natocil len slaby film o stavbe akehosi mlyna ci co to bolo a to este akysi africky cernoch to postavil v Malawi, po starom Nasko = Nyasaland. Nechapem tento film ani snahe natocit taketo filmy, v afrikanistike sa vyznam, v Malawi vsak nic nie je len sucho a chudoba - dlhodobo jedna z najchudobnejsich krajin Afriky, Afrika je krasna, len potrebuje politikov, ktori budu chranit Afriku pred Africanmi : 30 % ()

• Natáčalo sa na autentických miestach v dedinke Wimbe a v meste Kasungu, ktoré leží na západe Malawi. (MikaelSVK)