Hudba môjho života

• Česko Hudba mého života (viac)

Inšpiratívny príbeh od scenáristky, režisérky a producentky Gurinder Chadhovej (Blafuj ako Beckham) sa odohráva na pozadí melódií a textov nestarnúcich piesní Brucea Springsteena. Film rozpráva príbeh Javeda (Viveik Kalra), britského tínedžera pakistanského pôvodu, ktorý vyrastá v anglickom meste Luton v roku 1987. Zatiaľ čo krajinou zmietajú rasové nepokoje a závažné hospodárske problémy, Javed píše básne, ktoré sú pre neho prostriedkom na únik pred netoleranciou rodného mesta a tvrdohlavosťou konzervatívneho otca. Keď mu však spolužiak predstaví hudbu „The Bossa,“ Javed vidí v Springsteenových silných textoch paralelu k svojmu bezútešnému životu. Akonáhle Javed objaví priestor na očistné uvoľnenie svojich potlačovaných snov, začne tiež nachádzať odvahu nechať zaznieť svoj jedinečný hlas. (TV Markíza)

nonick1

Kromě názvu „Blinded by the Light“ ztraceném v překladu jako „Hudba mého života“ nepřináší tento jalový film na dnes už hodně přeoraném filmovém muzikálovém poli vůbec, ale vůbec nic zajímavého. Po stokrát viděných klišé (Javedova osamělost, Javedovy první nesmělé pokusy o psaní, Javedovy první nesmělé pokusy o dívku, Javedovo prozření díky textům Bruce Springsteena, Javedův střet s ortodoxním otcem, atd.) děj postupně sklouzává k černobíle a šablonovitě podávanému „střetu“ dvou kultur, vrcholícího nevěrohodně působící bitkou mezi bojechtivými britskými skinheady a mírumilovnými pakistánskými svatebními hosty. Na konci filmu pak diváka čeká kýčovitý, slzopudný a patetický závěr s nezbytným, dopředu očekávatelným Javedovým deklamováním o důležitosti splnění si vlastních snů, načež otec i syn smířeni odjedou v autě za „Bossova“ hudebního doprovodu vstříc světlé budoucnosti v Zaslíbené zemi. Patrně v USA. Aleluja... ()

Beckett51

Velice příjemná motivační jednohubka (pro mě díky hudbě možná i dvojhubka), která správně nakopne, rozesměje, rozesmutní, rozveselí a hezky přileje čaj do hrnečku našich snů, který má málokdo z nás plný. Pár scén bylo sice (i přes skvělou hudbu) dost cringe, ale kupodivu mi to ani nijak výrazně zážitek nezkazilo... naopak to tam svým vlastním způsobem jaksi pasovalo. Why not. ()

angel74

„Doufám, že přes své ambice postavím most a ne zeď mezi mnou a rodinou.” - Tenhle životopisný film má svoje mouchy, tak třeba bez těch muzikálových scén bych se klidně obešla. Nicméně celkově z toho jde taková příjemná pozitivní energie a soundtrack je také poměrně vydařený. +++ „Synu, ten Bruce Springsteen, je to jistě Američan?” - „Ano. A není to Žid.” - „Četl jsem texty. Bruce říká: tvrdě pracuj, nevzdávej se, cti své rodiče. To musí být Pákistánec.”  (70%) ()

Mr.Apache

Obrovský potenciál (alespoň pro fandu Bosse) je dlouho naplňován (první půlhodina filmu), aby byl postupně stále více zabíjen neskutečně trapnými muzikálovými vložkami. Od téměř pětihvězdičkového hudebního filmu (sekvence v níž hlavní postava poznává Bossovu muziku, je fenomenální) až k natahovanému blábolivému kýči, kde v závěru leze neustálé opakování songu The Promised Land už vyloženě na nervy. Zkrátit, vyhnout se roztančené bollywoodské křeči a byl by z toho možná i hudební film desetiletí. Takhle bohužel jenom promarněná šance, kterou bych novým zájemcům o tvorbu Bruce Springsteena (vyjma zdařilé úvodní cca půlhodiny) raději asi ani nedoporučoval. To už si spíše, tak jako hlavní hrdina, pro začátek obstarejte alba Born in the U.S.A. a Darkness on the Edge of Town. A pak můžete pokračovat: The River, Born to Run, Tunnel of Love, výběry jako The Essential nebo Tracks... Je toho k poznávání dost. Vyprávění o tom, jak to mají pákistánští přistěhovalci v Británii těžké, je určitě taky dost. Tenhle film se pokusil smíchat obojí dohromady. A to nejhorší na něm je, jak silně je znát, že se to mohlo opravdu povést. ()

Aljak

Pekné, no na môj vkus trochu nevýrazné. Samozrejme, pre fanúšikov Bruca Springsteena to bude mať asi osobité čaro, ale nikdy som k tomuto hudobníkovi neinklinoval, takže to nemalo na mňa ten požadovaný dosah. Každopádne, tá atmosféra 80tych rokov v Anglicku a život pakistanskej rodiny v ústraní, to bolo pre mňa skutočne pozoruhodné. Je mi jasné, že veľa posolstiev prepojených s Brucom ma minuli, ale tá pointa bola jasná a zreteľná. Viveik Kalra zahral charizmatického Javeda výborne. Film ma v globále bavil, najmä vďaka spomínanej malomestskej atmosfére a aj vďaka sociálnemu a umeleckému záberu vtedajšej doby, ale akoby tomu vo finále chýbal ten potrebný "waw efekt". ()

• Název filmu pochází z Springsteenovy písně „Blinded by the Light“, kterou proslavila Earth Band od Manfreda Manna. [Zdroj: časopis Cinema 06/2019] (ČSFD)
  • Příběh vychází ze skutečných událostí z pozdních 80. let 20. století. [Zdroj: časopis Cinema 06/2019] (ČSFD)