More tieňov

(festivalový názov)
  • Česko Moře stínů (viac)

Nad Cortézovým mořem se rozprostřela noc. Jednadvacetiletý pilot dronů Jack Hutton na palubě hlídkovací lodi spatří skupinu pytláků, kteří právě do rybářské lodi vytahují obrovské sítě plné ryb. Když si uvědomí, že byli spatřeni, zbaví se v mžiku úlovku a ženou se ihned pryč ve strhující honičce s mexickým námořnictvem. Toto je první z mnoha napínavých střetů mezi mezinárodní zločineckou skupinou a jejich protivníky z řad ochranářů. Odvážní agenti v utajení vedení Andreou Crostou, spoluzakladatelem iniciativy Earth League International, prozkoumají nezákonný náklad, především plynové měchýře smuh MacDonaldových. Tyto ryby jsou pytlačeny především kvůli čínské pověře, že jejich plynové měchýře, jejichž cena se vyvažuje zlatem, mají zázračné léčivé účinky. Velmi vzácné smuhy jsou mnohdy označovány jako kokain z moře a stojí resp. plavou ve středu velmi lukrativního černého trhu. Ten je hrozbou nejen pro ně, ale i pro veškerý podmořský život v tomto regionu. Mezi ohroženými živočichy najdeme i jednoho z nejzáhadnějších savců Země, sviňuchu kalifornskou. Ta žije pouze zde v Cortézově moři. Byla považována za vyhynulou, a to díky činnosti pytláků, kteří do svých velkých sítí chytají především smuhy, nicméně nevyhnou se ani jiným živočišným druhům. Předpokládáme, že ve volné přírodě se nyní pohybuje zhruba 15 sviňuch kalifornských. Jedná se tedy o nejohroženějšího vodního savce a bez naší pomoci by tento druh mohl vyhynout během pouhých 12 měsíců. Pro boj s bezprostředním nebezpečím přírodní katastrofy spustila mexická vláda a skupina aktivistů takzvanou misi Vaquita CPR (Conservation, Protection and Rescue). V jejím čele stojí doktorka Cynthia Smithová a doktor Lorenzo Rojas-Bracho. Rádi by odchytili a dočasně odvezli zbývající sviňuchy na bezpečnější místo a zároveň postavili zástupce zločineckých organizací před soud. Zahrávají si však s ohněm. Vedle toho se investigativní novinář Carlos Loret de Mola dostal na stopu mexickému drogovému baronovi, který velí též skupině pytlačící na smuhách. Napínavý dokuthriller Moře stínů, odehrávající se v ponurých uličkách San Felipe, nablýskané metropoli Mexico City a pod hladinou zdánlivě poklidných vod Kalifornského zálivu, nám umožní poznat skutečné hrdiny všedních dní, kteří riskují vlastní bezpečnost pro záchranu mizejícího druhu a celého ekosystému. (National Geographic)

Stanislaus

(AFO 2020) Přirovnání k dokumentárnímu thrilleru je v případě Moře stínů opravdu na místě: Dokument sleduje intenzivní boj aktivistů a agentů proti nelegálnímu obchodu s plynovými měchýři smuh, který však ohrožuje i životy ostatních zvířat v Kalifornském zálivu. Místy má dokument vskutku temnou, až thrillerovou atmosféru a všichni zúčastnění si zaslouží velkou pochvalu za odvahu, se kterou se pustili do natáčení, aby upozornili na problém, který je však mnohými přehlížen. Ilegální rybaření spojené s mafií a asijskými překupníky se zdá býti opravdu komplexním problémem a člověka zamrazí, když vidí, čeho jsou lidé schopní kvůli penězům. Zaujala mě práce na záchraně sviňuch, jejíž realizace však narážela na nejrůznější překážky. Film na jednu stranu se vzpřímeným ukazováčkem poukazuje na lidskou chamtivost, bezohlednost a bezcitnost, na druhou stranu však vyzdvihuje úsilí skupiny lidí o to, aby byl svět lepším, ohleduplnějším a bezpečnějším místem. ()