Monos

(festivalový názov)
  • Česko Monos (viac)

Monos je dechberoucí sága o přežití, odehrávající se v odlehlých horách Jižní Ameriky, zahalených do neprostupné mlhy. Film sleduje skupinu osmi mladých vojáků, chlapců i dívek, s přezdívkami jako Rambo, Šmoula, Bigfoot, Vlk a Bum Bum, kteří dohlížejí na americkou rukojmí Doctoru (Julianne Nicholsonová). Komando dospívajících dětí ve dne podstupuje vojenský výcvik a v noci se oddává radovánkám mládí. Jejich mise je stejně nejasná jako výhled do okolní džungle, a jelikož se velící důstojník do zapadlého koutu Amazonie vypravuje jen občas, vyžadovaná kázeň se začíná drolit. Náhlé rozkazy z centra Organizace mohou fungování prazvláštní jednotky rozvrátit úplně... (Cinemax)

ScarPoul

Prvých dvadsať minút treba byť trpezlivý. Potom sa to začne krásne rozplietať až k silnému finále, kde hrá výbornú kulisu voda. Príbeh deciek, ktorí ako vojaci strážia uprostred amazonskej džungle cudzinku je plný vnútorných neistôt, rozkolov a závisti. Burcovanie neudržateľnej sily, ktorá nakoniec systematicky hlavných predstaviteľov oberá o ľudskosť. Nie je to explicitné, nie je to ani nepríjemné. Čo je trochu škoda. Inak je to ale dobre spravený film. Formálna stránka aj herci - hlavne ku koncu krásne koexistujú a vytvárajú pocity, ktoré Landes u filmu zamýšľal predať. Zaujímavý počin. A je vtipné vidieť Moisesa Ariasa v netradičnej úlohe malého psychopata. Ušiel veľkú cestu od svojich začiatkoch v Hannah Montane. ()

*CARNIFEX*

Priznávam, uznávam, že to má vďaka forme spracovania (respektíve) špine naokolo, výberu prostredia či vsuvke počasia, pomerne solídne podivný nádych "tajomna". Lenže kde samotný snímok ťahá nahor prevedenie ako také, tam ho dolu zas tlačí samotný príbeh bez výrazných dejových vstupov. Človek by povedal, že im všetkým "prejebe" viac. Teda tak to sľubovali, no bohužiaľ nesplnili. Nebavilo a už vôbec nepôsobilo (údajne) SEXI (ako som sa dočítal). Koniec koncov ako aj mohlo, keď sa človek pozeral na dojebakovaných, douhrovaných cigáňov bez štipky charizmy či erotična .. ()

J*A*S*M

Velmi sexy natočeno. Mám na festivalu rád tyhle filmy, které vypadají audiovizuálně vymazleněji, než jako kdyby někdo vzal poprvé do ruky obyčejnou kameru, píchnul ji do stativu a tam ji nechal stát, a pak se mu ani nechtělo moc stříhat. Monos má nádhernou kameru, plné barvy, dynamický střih, boží hudbu. A pokud pro mě první polovina byla tak trochu existenciální nuda (byť velmi atmosférická, takže jsem si ji víceméně užíval), v půli druhé se rozjel nefalšovaný tropický survival. Takhle by to šlo! #KVIFF2019 ()

Enšpígl

Jednoznačný král středečního nabitého programu na Artfilmfestu v Košicích. Příběh, který začíná nenápadně, pozvolna se postupně mění v psycholigické peklo první kategorie. Dětské herecké výkony jsou strhující, jednotlivé postavy postupně odhalují své charaktery v místy až hypnotizujích scénách, které mě nejednou připoměly kultovní Apocalypsu. Obrazově- hudební dokonalost dodává filmu ještě větší intenzitu diváckého příběhu. ()

Rozjimatel

Musím priznať, že sa na film krásne pozeralo, viaceré obrazové výjavy boli úchvatné, lenže to, čo sa dialo na obrazovke, mi rozum nedokázal pojať a bytostne ma to nebavilo. A nezachránil to ani výborný, atmosférický soundtrack. Znovu sa mi potvrdilo, že akokoľvek skvelý audiovizuál na dobrý film nepostačuje. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Kolumbii, vrátane mesta Medellin či národného parku Chingaza. (MikaelSVK)