60. léta, Oklahoma. Zatímco pro Iris, zakřiklou dívku, jež je terčem posměchu svých spolužáků, je život na malém městě utrpením, pro čerstvě přistěhovalou sebevědomou Maggie se stává příležitostí, jak před ostatními zazářit. Co začíná jako nevyvážený vztah dvou zcela odlišných dívek, pomalu přerůstá v silné přátelské pouto, které Iris začne přidávat na sebevědomí. Jak však hrdinky zjišťují, společnost svázaná genderově podmíněnými tradicemi trpí vybočování z řady jen velmi nerada. S citem pro drobnokresbu vyprávěný snímek Marthy Stephensové nás zavádí do černobílého, až snového světa, který se na první pohled může jevit jako vzdálený, nastavuje však současně zrcadlo dnešní době. (MFF Karlovy Vary)

SatyR.film

Tak som šľapol zasa vedľa. Film zvolený z mojej filmotéky len podľa názvu, občas je fajn si zapnúť niečo a nevedieť o čo ide, ale tentokrát nie. Dráma pre ženy, to by až tak nevadilo, no viac ako polovicu filmu nie je ani jasné, či pre tínedžerky alebo mamičky až to nečakane sklzne do LGBT. Rozbeh dobrý, ale potom celý film nuda. 50% ()

Arsenal83

Mohol to byť príjemný príbeh o priateľstve. O priateľstve medzi dvomi pubertiačkami, ktoré majú svoje problémy. Len to by nesmela zasiahnuť libtardská propaganda, ale koniec koncov od hollywoodskej pakultúry sa dnes už nič iné nedáva očakávať. Len LGBT, utláčaní černosi a zlí bieli otcovia rodín, umelé prisudzovanie rolí obetí a tyranov. Škoda, chvíľami tu totiž existovala nádej na dobrý film s hodnotou, ale ešte aj ten záver to úplne sprznil, z ničoho nič proste tragédia. Nejaké hviezdy ale dám za tému šikany a zrady/samozrady. ()

Nekrosef

U tohoto snímku na KVIFFu jsem si říkal, že jej zkusím, i když už z popisku mi bylo víceméně jasné, o čem to tématicky bude a nespletl jsem se. Souboj individuality člověka vůči tradicím a nepochopení zaostalého venkovského okolí. Na druhou stranu mě ke konci film dost dojal a celkově byl pěkně zpracovaný. Dost hrál s emocemi a vývojem postav, což je moje oblíbené téma. Jelikož jsem se poté vyskytl i u debaty s tvůrkyněmi a hlavními herečkami, zaujalo mě, že snímek měly natočený za neuvěřitelných 20 dní! Prý prostě musely. A odpověď na mojí otázku ohledně zkušenosti natáčení snímku z jiné doby, představitelkou Maggie (Liany Liberato), že nejzajímavější bylo nosit dobové spodní prádlo a je dost pravděpodobné, že místo, kde se děj odehrál, žilo opožděně ve 40. letech. Závěr byl nevyhnutelný, ale společně s představitelkami doufám ve šťastný konec. Doporučuji alespoň k jednomu shlédnutí. Ať už kvůli černobílému formátu, přátelství, jinakosti, problémům přeneseným i do dnešní doby či hereckým výkonům. ()

Aljak

Waw! Skvelá atmosféra amerického juhu 60tych rokov, a v hlavnej úlohe zaujímavá dvojica v podobe hanblivej Iris a excentrická Maggie. Natočené je to skutočne pútavo, čomu samozrejme prispieva aj samotný príbeh, prirodzený tok deju a pozoruhodné priateľstvo medzi dvojicou protikladov s tajomným podtextom a nevšednosťami vtedajšej doby. Martha Stephens vytvorila naozaj pútavé divadlo, ktoré rozhodne zaujme. Herecké prevedenie v podaní Kary a Liany stálo naozaj za to! Jediné, čo trochu pokrivkávalo, boli trochu slabšie dialógy, ale inak veľká spokojnosť a za mňa veľmi milé prekvapenie! 4* ()

Marze

Obe hlavni protagonistky jsou divatelne. V eteru filmu je neci, co ho ptesahuhe. Menici se casy, kdy se malou porodnosti bile obyvatelstvo postupne stalo dnesni minoritou s rasovymi nepokoji v cele Americe , kde uz se opustila teorie taviciho kotle kultur. Film ukazuje, ze jedno velke pratelstvi muze prekonat vsechno. Doufal jsem, ze jsou filmari natolik kompetentni, ze se v prubehu zapletka nevypari. ()

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

28.05.2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus.… (viac)