The Last Black Man in San Francisco

Jimmie Fails (Jimmie Fails) sníva o tom, že sa mu podarí získať viktoriánsky dom, ktorý postavil jeho starý otec v centre San Francisca. Hľadá domov v meniacom sa meste, ktoré na neho podľa všetkého zanevrelo. (dwdb)

Tft

Film o neveselém tématu, ale tak zatraceně svěže a laskavě podaný, že i přes všechen hnus ve společnosti, který vyobrazuje, nakonec divákovy vnutí blažený pocit a dodá naději, že zítra bude všechno lepší. Pro někoho bude The Last Black Man in San Francisco hipsterská slátatina, kterou na povrchu možná i je, ale pod touhle slupkou se schovává citlivé vyobrazení lidských pocitů a emocí, které musí zacloumat i s tím největším cynikem. Dvojitým podtržítkem filmu je skvělý soundtrack, který medově pohladí po duši a rozhodně se řadí mezi kandidáty na OST roku. Joe Talbot je hlas, s kterým je potřeba do budoucna počítat, protože tenhle pán má uměleckou vizi jako hrom. Málokomu se povede takhle vyobrazit svou lásku k rodnému městu, zároveň bych ale film bral jako bití na poplach za jeho záchranu. ()

Arsenal83

Ó, kde sú tie staré časy, kedy Scott McKenzie nás pozýval do mesta kvetov svojou psychodelickou pesničkou "If you're going to San Francisco". Odvtedy je San Francisco skôr známe ako hlavné mesto dúhových deviantov, a tak som bol veľmi prekvapený, že sa tu natočil film aj o inej menšine. Už názov je ale zavádzajúci, veď San Francisco má od posledného černocha v meste veľmi ďaleko. Aktuálne ich tam je cez 50 000, hoci to je len 6% celej populácie. Nedostatok černochov sa nemilosrdne podpísal na tom, že San Francisco má dnes jednu z najvyšších úrovní zamestnanosti v celom USA. Film obsahuje pomedzi melancholický dej občasne napínavú hudbu, až som myslel, že Michael Douglas opäť dolapil v uliciach mesta nejakého zločinca. Krutý omyl. Napriek tomu, že film je o Afroameričanoch, vôbec nie je o kriminalite, čo mi spôsobilo ďalší kultúrny šok. Zmysel filmu je príbeh černošského mladíka, ktorý sa nie vždy vlastnou vinou nevie nájsť, podobne ako sa nevedela nájsť Nela Pocisková v Búrlivom víne. Do akej miery je toto zaujímavé, to nechám už na vás. ()

ink flo

Mám teorii, že u většiny filmů poznáte, jestli budou dobrý, během prvních 3 - 5ti minut - tady se to potvrdilo, protože už během první epické scény s minimalistickou hudbou alá Glass, zpomalovačkama a promluvou vypravěče jsem se zamiloval a ten pocit vydržel až do konce. Je to o dvou podivínech (jeden z nich vypadá trochu jako černej Orion), kteří se rozhodnou osquatovat dům, který postavil dědeček jednoho z nich. Moc mě nenapadá, k čemu to přirovnat, možná k Napoleon Dynamite nebo Wes Andersonovi, akorát tady je to míň švihlý a víc poetický, zároveň jsou oba dva hlavní hrdinové roztomilí tím, jak jsou jak z jinýho světa a vůbec nezapadají do svýho nigga-gangsta-rough and tough-bitch ass prostředí. V druhé půlce to trochu ztratí lehkost a nabere na dramatičnosti. 8 nebo 9/10, uvidíme jak se to rozleží. Vtipný jsou recenze na imdb, který jsou buď 9 - 10/10 nebo 1 - 2/10 :-))...což je často známka nevšedního filmu...a Brad Pitt to produkuje a Danny Glover tam má dobrou roli slepýho táty. ()

Oralfabet

Je škoda, že ty emocionálně nejvypjaťejší momenty mě celkem nechaly chladným, zbytek byl totiž většinou fakt super, Joe Talbot každopádně rozhodně udělal napoprvé dobrý dojem. Jo a super hudba, obzvlášť v té úvodní skate scéně, která je mimochodem dost super sama o sobě. 7/10 ()

• Plagát filmu bol navrhnutý na štýl knižných obalov autora detských kníh Waltera Deana Myersa. (dwdb)
  • V cameo roli sprievodcu na sa objaví Jello Biafra, pôvodný frontman legendárnej punkovej kapely Dead Kennedys. (toofo)