Miles Davis - Zrod cool-jazzu

• Slovensko Miles Davis: Birth of the Cool (viac)
Dokumentárny / Hudobný
USA, 2019, 115 min

Vizionář, inovátor a tvůrce, který se vzepřel kategorizaci a byl ztělesněním pojmu cool jazz. Dokument dovoluje nahlédnout zblízka do života tohoto legendárního hudebníka a využívá přitom výroky samotného Milese Davise i nedávno zveřejněné archivní materiály, spolu s rozhovory s předními historiky a jeho přáteli. Navzdory nedůstojným poměrům panujícím v Americe v dobách rasové segregace, Davise nic nezastavilo v uskutečňování svého snu – vytvořit novou formu hudebního projevu. Tento film nabízí niterný pohled na jeho lásky, osobní vztahy a závislosti. Divák tak získává přesnější představu o Davisovi v jeho lidském rozměru. Z vláken jeho tvůrčího života ale také splétá jednolitý příběh, který umožňuje lépe než kdy předtím porozumět jednomu z největších moderních amerických umělců. (Pannonia Ent.)

Maura

Povinná jazda pre všetkých jazz maniakov. Dokument je technicky skvelý a život Milesa by vydal aj na dve pokračovania. Do deja ma to vtiahlo niekde od polovice, teda v mieste, kde sa do popredia dostáva linka závislostí, násilia, sebadešrukcie. Možno je to osobnosťou kráľa jazzu, ktorý bol krutý voči sebe a okoliu, ale emočnú stopu to vo mne nezanechalo. ()

Kinison

"Vše co jste chtěli vědět o Milesu Davisovi a ... nechtělo se vám číst stohy textu." Na jeho plodný a proměnlivý život by nestačil zřejmě ani dvojnásobek filmového času a tyto dvě hodiny jsem se úplně nenudil. Z filmařského pohledu jsem viděl výrazně povedenější dokumenty (ex. Searcing for Sugar Man), mnohdy jsem se ztrácel v různých dikcích a hlasech při rychlém střídání těch, co vzpomínali, některé sekvence se zbytečně často opakovaly (boxující Miles), ale s ohledem na to, že kromě fotografií a několika zvukových záznamů neexistovalo z oněch čas mnoho materiálu, s kterým by se dalo pracovat, hmouřím oko. Je to důstojná pocta jazzovému hudebnímu géniovi a myslím, že mohu prohlásit, že dokument byl prostě Cool. ()

zigíš

Život Milese Davise je vděčné téma a s trochou nadsázky se dá říct, že se točí tak nějak sám. Jako každý dokument o jazzu, co mapuje x dekád (viz hudební encyklopedie Kena Burnse) taky slouží coby poutavý exkurz americkou historií. Vlastně to jediné co se mu dá vytknout je -jako u každého dokumentu o jazzu- převelice krátká stopáž ..ano i 2hodiny jsou málo :) ()

ZeroCZ1233

Minulé léto jsem se v rámci osobního hudebního seberozvoje a z namlsanosti z výborného snímku Whiplash konečně dostal k naposlouchávání jazzu. Ten je pro začínající posluchače celkem nekompromisní, jeho subžánrové zastoupení se vyrovná například stejně členitému rocku, tudíž jsem se musel odevzdat do náručí googlu a hledat, co je pro člověka jazzem nepolíbeného ten nejlepší startovní bod. Internet se jednohlasně shodl, že nejvhodnější je Miles Davis a jeho náramně bohatá tvorba čítající desítky alb. Jakožto důvěřivý hoch jsem přistoupil na tyto rady, pustil jsem si první album a od té doby jsem nepřestal objevovat genialitu, kterou Miles Davis nejen pro jazz, ale pro obecnou hudební kulturu představuje a tento dokument je toho přesným odrazem a v prvé řadě zachycuje tu všude zmiňovanou skutečnost, že byl Miles Davis opravdu výjimečný tvůrce, pro kterého byla hudba tím jediným stálým životním motorem. Na příkladech několika nejvýznamnějších alb jeho bohaté diskografie film ukazuje jeho unikátně uvolněný a na improvizaci založený přístup k hraní, ale hlavně také jaký progresivní a forward thinking tvůrce to byl, nikdy nesetrvával na místě konzervativních hudebníků, pro které vrchol jazzu byl a navždy bude bebop konce 40. letech, místo toho se pouštěl do nových neprozkoumaných vod, zdárně neustále přeskakoval dříve nastavené žánrové mantinely a přístupy, sám ustavoval nové subžánry, které se okamžitě staly standardem a svým pozdějším experimentování s mixováním jazzu s populárnějšími žánry (rock, funk, flamenco, ale i indická klasická hudba, také se nebál přidat i avantgardní prvky)  si udržoval aktuálnost i vysokou uměleckou tvořivost jako nikdo jiný z jeho vážných kolegů. Snímek se naštěstí nezdráhá sice povrchově, ale v rámci stopáže dostatečně rozpovídat o Milesových démonech jako je domácí násilí, alkoholismus a cyklicky se navracející drogová závislost, zároveň i o jeho chladnosti k lidem, cynismu a nedůvěře vyvolanou všudypřítomným rasismem, který ho utlačoval i v době jeho největší slávy. Všehovšudy je Birth of Cool ne až tak detailním, ale slušně odvedeným portrétem člověka, který je představen tak, jak bychom si ho měli ideálně pamatovat, tedy jako tu neskutečně kreativní entitu s nezpochybnitelným kulturním významem a jestli se bojíte, že vás to nebude bavit, protože jazz vůbec neposloucháte, tak vám můžu zaručit, že po zhlédnutí se do té hudby možná ne úplně zamilujete, ale určitě ve vás zakoření semínko přirozené lidské zvídavosti, které vás donutí si minimálně tu bestoffku na Spotify pustit a podlehnout kráse zvuku Milesovy legendární trubky. ()

• Dokument nesie názov Davisovho albumu z 50-tych rokov, ale ponúka intenzívny pohľad na život tohto výnimočného a niekedy aj kontroverzného džezového hudobníka. (andykanadan)