Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (viac)

V dobe poznačenej nebezpečenstvom, klamstvami a intrigami si Cassian Andor uvedomí, že bojovať proti tyranii Galaktického impéria má zmysel. Vydá sa na cestu, ktorá z neho urobí hrdinu Povstania. (Disney+)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (11)

Kassa (2022) (S01E01)

Hleďme, Star Wars pro dospělé. S parádním vizuálem, hudbou a ponurou atmosférou, která odráží neutěšený život většiny obyvatel Lucasova universa. Ano, nic moc se neděje, ano flashbacky jsou předvidatelné a tím pádem zbytečné. Koho hledá a proč, by se dalo odvodit i bez nich. Ale jako úvod, seznámení se s s tím, jak Gilroy seriál pojme, to bylo velmi povzbuzující. ()

Bol som to ja (2022) (S01E02)

Andor mi byl nesympatický ve filmu a je mi nesympatický i tady. Postava, která ostatní využívá, jde přes mrtvoly nejen nepřátel, neštítí se vraždit a nedá se mu věřit. Díky tomu pro mě není děj vtahující, protože o něj nemám obavy. On pro mě jako hlavní postava fungovat nebude. Ale o to víc si užívám skvěle propracované detaily a především vizuál, jaký Gilroy stvořil. Pořád si myslím, že dělat seriál o Andorovi byla chyba, že se mělo přijít s novými postavami a novým příběhem. Ale v tomto pojetí je i tak radost sledovat svět SW bez debilních cingrdlátek, hloupých dialogů a fanouškovských řiťolíbanců. Skoro jsem se zasnil, jak skvělé by bylo, kdyby někdo udělal tímto stylem trilogii o Sithech. Kde by nebyly postavy černobílé a občas by i pršelo. Ale zase chápu, že jen tak najednou, vzít děckám omalovánky a místo toho jim strčit Dostejevského Zločin a trest, moc nejde. ()

Zúčtovanie (2022) (S01E03)

Fíha! Parádní gradace předchozích epizod. Velký útěk, zrod špióna a ve stejném okamžiku i jeho úhlavního nepřítele. Zpřetrhané svazky a současně nalezení rodiny. V jedné čtyřicetiminutové epizodě. V tomto seriálu všechno bolí, nic není snadné, ztráta každého života se počítá. A nikdo není hloupý, jen neopatrný, nebo na špatném místě. Ostrý kontrast k stromtrumpetům z předchozích seriálů i filmů, kde jsou koseni po desítkách, resp. působí, jakoby skákali do střel a umírali na zásah do ramene, nebo lýtka. Přičemž sami netrefí zeď ze dvou metrů. Možná nakonec vezmu na milost i postavu Cassiana, protože tentokrát to není jen nevyzpytatelná figurka. ()

Aldhani (2022) (S01E04)

Opravdu skvěle se na to dívá. Ten vizuál světu SW náramně sluší. Stejně jako dospělý tón vyprávění. Tato epizoda dává SW nebývalou hloubku, podíváme se do zákulisí odboje i impéria, pryč je naivita dialogů a dětská odlehčenost. Přestože děj není zrovna strhující, tak jsem moc spokojený. Jsem si totiž dost jistý, že příští epizoda nám to bohatě vynahradí. Z těch tří velkých návratů k superznačkám, to u mě zatím Andor vyhrává. Rod draka i Prsteny moci, mají sice slušivý kabátek, ale z pohledu obsažnosti a progresu...žádná sláva. ()

Sekera zapomene (2022) (S01E05)

Gilroy si s diváky hodně pohrává. Skalní fandové SW nedostali své užvaněné roboty, různé bizarní vesmířany, laserové přestřelky ani světelné meče. Dokonce ani pořádného záporáka. Už druhou epizodu pozorují přípravy k loupeži, která nejspíš proběhne syrově a rychle...realisticky. Gilroy si vypůjčil pouze jednu známější postavu z filmu a pár designových fragmentů z Lucasova univerza. A detailně vypráví miniepizodu z doby, která v kontextu velkého příběhu SW, vůbec nic neznamená. Přesto si i takový seriál své fanouchovce najde. Protože pojetím a zpracováním vysoce převyšuje cokoliv, co zatím ze světa SW vzešlo. Dokonce i když je to na úkor akce a dobrodružné sci-fi pohádkovosti, která bavila děti i dospělé. Je v tom velký paradox. Andor je totiž taky fanservice. Tentokrát ale pro ty z nás, kteří volali po dospělém pojetí, nehloupých dialozích a postavách, které budou mít hloubku. Mando je spíš pro děcka, Andor pro náročné diváky. Víc Gilroye v SW, by byla bomba, ale asi to nedopadne. Ne bez trochu dynamičtějšího příběhu, aby si na své přišli i nedospělci. ()

Oko (2022) (S01E06)

Paradoxně je tento seriál důkazem dosavadní neschopnosti Disney hlavounů, vybírat vhodné tvůrce pro své projekty. Tím že nechali Gilroye napsat a zrealizovat Andora, působí teď seriály jako Obi-Wan i Boba Fett, jako trapné šaškárny. Doteď to byly jen průměrné šaškarny, v duchu...lepší, než nic. Snad bude Andor začátkem nové éry, nebo aspoň odnože SW pro náročnějšího diváka. A to píšu už teď,  v polovině seriálu. ()

Vyhlásenie vojny (2022) (S01E07)

To je taaak dobrý! Nesledujeme jen zrod povstání, nebo cestu Andora mezi odboj. Gilroy dělá něco moc důležitého. Vrací důstojnost Impériu, jakožto silnému soupeři. Ukazuje, kolik schopných a nebezpečných lidí, pro režim a Palpatina pracuje. Tato epizoda je ve všech ohledech vynikající. Skvělá hudba si vysloveně hřmí o pozornost a společně s měnícími scénami, se přelévá z velkolepé k napínavé. Dialogy jsou neskutečně úsporné, nenajdete zbytečné slovo. Žádné opičky, ale dramatická vlnovka s mnoha silnými postavami. Už teď by mohly vzniknout tři spin-offy. Po dlouhé době, jsem ze seriálové epizody vysloveně nadšený. Byť jde o jiný žánr... Prsteny moci, jsou vedle Andora až bolestně mizerný seriál a to ve všech ohledech. ()

Narkina (2022) (S01E08)

Házení perel sviním. To bylo první, co mě napadlo, když jsem se dnes dočetl, že je Andor propadák kvůli nízké sledovanosti. Místo pěti řad budou jen dvě, protože dětičky se nebaví. Žádné světelné meče, srandovní roboti a loztomiloucký emzáček. Bobba i Obi-Wan byly ubohé fanservice, mizerné kvality. A přesto jsou velebeny. Svět se posral. Tím, že je ohlášena jen druhá řada, přestává Andor jako větvení dávat smysl a teď už je to opravdu jen sonda do dospělácké verze SWW. Bolestně odkrývá skutečnost, že o kvalitní počiny není zájem. Tím, čím byl Joker pro náročnější fandy komiksu, se bohužel Andor pro SWW nestane. Přestože je to TOP sci-fi thriller. Pasáže z vězení, jsou luxusní. ()

Nikto nás nepočúva! (2022) (S01E09)

Celý týden čekáte a pak co? V rámci děje se nic převratného nestane...sledujete Andora v base, výslechové metody ultrabitch, pochybnosti senátorky... . Vůbec nic nevybuchlo, ani jedna stíhačka neproletěla, natož nějaký souboj, ani záblesk laseru...natož světelný meč, žádný aspoň trochu nazelenalý emzáček...nic. Jen se ve vás ten mrzský Haynes snaží vzbudit dojem, že Impérium je brutální tyranie, ukazuje jeho moc, jak riskantní je se mu postavit a téměř nulové šance, zvrátit to politickou cestou. Poskakuje si od jedné postavy ke druhé, hází si tam ty svoje duchaplné dialogy a závěr?! Ten si dovolí ukončit prostou odpovědí na otázku...jakoby mělo divákovi dojít, že právě teď začne důležitý moment nejen pro Andora. A navíc si tvůrci bláhově myslí, že fanoušky ukonejší skvělým Serkisem. Chudáci děcka. To v deváté epizodě Manditua, už Babyjouda telepaticky metal kamení po příšerách. Zkazit nejkrásnější kosmopohádku vnitřním pnutím a inteligentním scénářem..., jen aby měli dospělí radost. No fuj!!! ()

Dcéry Ferrixu (2022) (S01E11)

Mohl bych na to koukat pět hodin v kuse. Uteklo to příliš rychle. Tentokrát svou trošku dostali i brečmundové, které irituje absence emzáků a vesmírných soubojů. I když šlo jen o pár minut, mělo to sílu o jaké se třeba Obi-Wan nepodarku mohlo jen zdát. ()

Rix Road (2022) (S01E12)

Tak tentokrát mě to celé dvě třetiny epizody moc nebavilo a jakožto vyvrcholení řady, mě Ulice Rix vlastně zklamaly. Nebýt proslovu matky, plácnu o hvězdu míň. Zvláštní, celou dobu sypu 4-5* a teď, když jsou nadšení ostatní, nemůžu dát víc, než odrbané 4. Chybělo tomu napětí i solidní zvrat. Vše směřovalo do naprosto předvidatelných uliček  Přesto jde o jednoznačně nejlepší hraný seriál z SW univerza. PS: Potitulková scéna je čistě pro hardcore fans, kterým by ke štěstí stačil i pohled na Palpatinovu stolici. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (viac)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023