Cassianovi na úteku hrozí nebezpečenstvo z viacerých strán. Jeho príchod na Ferrix premení ospanlivú planétu na rozbušku Povstania. (Disney+)

darjeeling

„Přijde i čas, kdy se boj bude zdát ztracený. To vím už teď. Budeme sami proti děsivé přesile. Pamatujte si, že svoboda je ryzí idea. Nastává spontánně a nikoliv na povel. Náhodné vzpoury se dějí v galaxii téměř neustále. Existují celé armády a prapory, které ani nevědí, že už bojují za naši věc. Pamatujte, že frontová linie Povstání je všude. A že i malá vzpoura tu linii posouvá v náš prospěch.  A pamatujte si i toto. Impérium drží svou nadvládu tak zoufale, protože není přirozená. Tyranie si žádá neustálou péči. Drobí se, štěpí. Autoritářství je křehké. Útlak je projevem strachu. Na to pamatujte. A vězte, že jednou přijde den, kdy všechny ty šarvátky a bitvy, všechny ty okamžiky vzdoru prolomí hráz imperiální moci a její krutovláda utone. Jediná kapka rozhodne. Na to pamatujte. Nevzdávejte se.“ ()

SonGokussj

Kdybych mohl, dám tomu 6/5... Koncový díl byl naprostý požitek mezi pocity, napětím, vyústěním, otázkami, uspokojením, ... Takhle odevzdaný jsem něčemu 50 minut v kuse nebyl už dlouhé měsíce, možná roky. Od začátku do konce naprosto úžasný scénář, herecké výkony, prostě vše, co se dělo, mělo historický původ a důvod. Nemám nejmenší výtky. Boha to byla jízda... ()

filmfanouch

Ve finále 1. série Andora navazuje režisér Benjamin Caron tam, kde minule skončil a servíruje stěžejní moment v životě titulního Cassiana Andora. Moment, který ho definitivně vysílá na cestu povstání a vyvolává neskutečná očekávání pro 2. sérii. Stěžejní je ovšem fakt, že je finále dechberoucí od začátku do konce a především servíruje nejen jeden z nesilnějších monologů v rámci celého světa Star Wars, ale jeden z nejsilnějších monologů za hodně dlouhou dobu.  Tvůrce seriálu Tony Gilroy možná nemá Star Wars jako takové v dvakrát velké lásce, právě jemu se ovšem skutečně povedlo přijít s něčím svěžím a relevantním. Impérium je opět ztělesněné jako vláda železné ruky, opět se tu pracuje s politickým nátlakem, v rámci finále 1. série ovšem funguje i cosi jako westernová atmosféra, která se definitivně rozestaví v momentě, kdy dojde k žažehnutí jiskry povstání. 12. epizoda do velké míry zrcadlí události 3. epizody, kdy se Cassian vrací do svého domova a sám se ho snaží spasit. Finále díky tomu zvládne fungovat i na bázi špionážního thrilleru, především tu ovšem dojde k doposud nejvelkolepější akci, která působí jako adekvátní náplast pro všechny, kteří se doposud krapet nemohli smířit s tím, že Andor akcí šetří.  Nadále platí, že má každý dialog váhu, herci září a celé to nadále zůstává na vysoké audiovizuální úrovni, kdy takový Nicholas Britell každým týdnem vyvolával pocit, že jeho soundtrack nemůže být lepší a přitom očividně pořád dokáže vysoce nastavenou laťku už prakticky nemožně zvyšovat. Když poté dojde na akci, ta je sice středobodem chaosu, přesto je bravurně přehledná. Síla Andora poté nadále tkví v tom, že se očividně zvládne inspirovat v lidské historii a připomene, jak se kdysi George Lucas u Impéria inspiroval Nacisty a zvládl tak svět předaleké galaxie do jisté míry polidštit. Andor ovšem v tomto ohledu zachází ještě o kus dál a srovnávání s takovým Blade Runnerem či tvorbou George Orwella skutečně dává smysl. Nejsympatičtější ovšem je to, jak samotné finále skvěle pracuje s hlavním hrdinou. Andor sám sebe nevnímá jako hrdinu, události seriálu odstartovalo jeho zbrklé chování a touha po nálezu své sestry, právě finále ovšem ukazuje, že člověk sám nerozhodne o tom, zda je hrdinou, jeho činy formují jeho osobnost. Na konci 1. série se tak Andor skutečně stává povstalcem, který se v 2. sérii ještě více vyvine ve známého Andora z Rogue One: Star Wars Story. Seriál ovšem dokáže navíc zajít tak daleko, že po-titulková scéna prakticky odhalí, že si Andor do jisté míry sám zpečetil svůj pozdější osud. I toto odhalení pochopitelně na události Rogue One vrhá zcelá jiný stín.... ()

Elio

Silné zakončení a nakousnutí dalších dějových linek, kterým se Andor v budoucnu pravděpodobně hodlá věnovat. Hlavně si prosím vás pusťte potitulkovou scénu a zaměřte se na to, co se tam vlastně dává dohromady za díly. Mně tenhle fakt došel až po hodně dlouhé době a to jen díky tomu, že mi to někdo řekl. ()

GejmronCZ

Tak tohle je zaručeně vrchol celé série. A že se jim to povedlo. Pohřeb byl fakt atmosférickej a skvěle udělanej. Skoro až mi začali slzet oči, ale jen malinko. Líbí se mi ukázka kultury jiné planety. Ferrixu to dodalo hloubku a náhled do zvyků, které tam panují. Skvěle provedeno. Až v posledních dílech mám pocit, že se to konečně hýbe dopředu a začíná se mi to líbit. A jen tak mimochodem. _____________ Zkuste si představit po těch výbuchách, jak z toho kouře vyjde Ahsoka v šedivym rouchu, co měla v CW:S07E12 a 2 zelenejma/modrejma mečema drženejma dozadu a začne je mydlit a naprosto je rozdrtí. To by bylo tak neskutečně epický. Oni by byli vprdeli už jen z toho výbuchu, ale když do toho uvidí i Jedie, tak se poserou strachy a zdrhnou a ten dav je naprosto převálcuje včele s ní, co každou střelu odrazí na ně. ()

• Death troopers, které v epizodě vidíme, jsou elitní jednotky, které většinou chránily důležité osoby. Jejich název vymyslel samotný Imperátor na počátku Impéria, aby rozšířil bludy o nemrtvých supervojácích, které Impérium mělo mít jako jeden z tajných projektů. K tomu dopomáhal i modulátor hlasu a striktní utajení samotných identit vojáků. (Veskoslav)