Slučka okolo Cassiana Andora sa sťahuje. V zúfalej snahe vyhnúť sa zatknutiu sa Cassian stretáva s tajomným vplyvným mužom, ktorý mu ponúka peniaze, možnosť odletu z planéty a nádej na úplne iný život. (Disney+)

liskam

Třetí díl...? Tak to ani omylem. Tohle je (za mě) PRVNÍ díl ANDORA. A ten se opravdu povedl. Na to , že jde o první díl, tak funguje v podstatě vše. Hudba, scénář, herci, akce. Režisér si krásně pohrál s napětím a také s vyvážeností linek které nám představují Andorovu minulost a přítomnost. Doufám, že celý seriál bude pokračovat v tomto old school napětí, které se během tohoto dílu vybudovalo. Za mě 5* a 90% ()

T2

Dobré chýry a ja som sa tak moc tešil.... To už sa Star Wars čelne narazili z Blade Runnerom, toto ako je už moc aj na mňa. Neviem čo toto má spoločné zo SW svetom, veľmi povrchné, nezáživné a na vrch otrasný herci. Zatiaľ prúser roka ako nový Pán prsteňov. /15%/ ()

dO_od

// Půlhodinové epizody v dramatických seriálech jsou prostě málo, a mám pocit, že Andor bude hodně těžit z toho, že dosavadní seriálová Star Wars laťka byla tak brutálně nízko, že oproti dnu jako Boba Fett (doteď je mi za všechny co s tím měli co dočinění trapně) a naprosto průměrné epizodní dávce fanservisu v podobě Mandaloriana (ten hype je fakt k pláči) je cokoliv pro dospělé diváky v současnosti naprostá výhra, ALE - i já tady musím smeknout za to, jak se po třech dílech chytrého budování napětí a dvou protichůdných linek spolu s flashbackovou expozicí povedlo tohle všechno vygradovat do srozumitelného a parádně natočeného a sestříhaného konce. Je to fakt smutný, ale za celou éru Disneyho jsem si scénář nových Star Wars pochvaloval jen dvakrát, u Rogue One a tady. Gilroy prostě jede a já se fakt těším, co si pro nás připravil. Jenom škoda, že už známe, jak to dopadne. Kdyby totiž úplně stejný příběh zasadil do úplně jiné éry, byl bych ještě mnohem spokojenější. Zatím 8/10, 8/10 a 9/10. ()

filmfanouch

Přišel a zase odešel a nikdo se kvůli tomu nevěšel? Cassian Andor v podání Diega Luny byl jednom z těch postav, které představil snímek Rogue One: Star Wars Story a u které se zdálo, že jsou jeho osudy v předaleké galaxii zpečetěné a už jen tak ho neuvidíme. Jenomže svět je plný překvápek. Spoluautor scénáře Rogue One, který zároveň po Garethu Edwardsovi převzal vedení přetáček samotného filmu a sem tam někdy padnou i zvěsti o tom, že to byl sám Gilroy, který celý finální film zachránil. Sám Gilroy tak přišel s nápadem na seriál Andor, který by prozkoumal Andorovy počátky u povstání a byl byl pojat jako špionážní thriller. Už první zvěsti lákali na to, že tentokrát dorazí temnější a drsnější Star Wars. Dokážou první tři epizody seriálu tyto sliby naplnit? Andor se nemůže opřít o návrat tak populární postavy jako byli Boba Fett či Obi-Wan Kenobi ve svých vlastních seriálech, v něčem má ovšem Andor trumf. Na rozdíl od Mandaloriana či právě The Book of Boba Fett totiž Andor nebyl natáčen ve virtuálních studiích a byl natáčen na reálných lokacích. Hned na začátku je tedy uznat, že ze všech hraných Star Wars seriálu zatím Andor působí dojmem, že má ty nejlepší produkční hodnoty. A jde na to skutečně jinak. Nejen, že sází na svěží pohled na svět Star Wars a představuje tak trochu jiný pohled na předalekou galaxii, ale skutečně se svět Star Wars představuje v dospělejším a temnějším podání, které prakticky nesází na humor. První tři epizody mají stejného režijního dirigenta, konkrétně Tobyho Haynese (závěrečná epizoda 2. série Sherlocka), kdy první tři epizody jasně dohromady tvoří jeden celek celého seriálu (sám Gilroy prohlásil, že 12 epizod 1. série v podstatě vytvoří čtyři celovečerní filmy) a připravují půdu pro jeho zbytek. Už u prvních třech epizod je ovšem vidět neskutečně poctivá práce, kdy rázem dávají smysl řeči Tonyho Gilroye o tom, že kdyby se měl série dočkat původně plánovaných pět sérií (nakonec dojde pouze na dvě), jejich tvorba by dohromady zabrala 15 let. Vždy platí, že je síla v detailech a ty jsou tady neskutečně poctivé. Seriál snadno působí dojmem, že se někdo poučil ze známého Show, don't tell a není potřeba pronášet, že předaleká galaxie zrovna zažívá krušné časy, protože to je vidět ze samotného špinavějšího podání tohoto světa. Především ti, kteří od světa Star Wars chtějí něco svěžího, by Andora měli hýčkat. Příběh tentokrát nesleduje Jedie ani legendární bojovníky ve speciálním brnění, ale obyčejné lidi z davu, kteří musí bojovat proti útlaku. Příjemné je, že Andor ve svých prvních třech epizodách vlastně nikam nekvapí, dává si hezky na čas a přesto je v jednotlivostech fenomenální. Takhle audiovizuálně lákavé byli Star Wars naposledy v případě Posledního z Jediů, krom nádherného vizuálu a bravurní kamery je ovšem na Andorovi cítit skvělé vyprávění a vedení postav. Diego Luna byl postava, která v Rogue One předvedla, že si i povstalci občas museli ušpinit ruce a dá se očekávat, že právě Andor vyšlape cestičku k tomu, že si Andor bude muset uvědomit cenu vyššího dobra. Jeho postava se prozatím ve třech epizodách jen vykresluje, rázem ovšem dostává smysl, proč by právě tato postava měla dostat vlastní seriál a jak moc bylo samotné ohlášení seriálu pro mnohé otazníkem naprosto zbytečně. Naprosto fenomenální je ovšem Stellan Skarsgård v roli Luthena Raela, který nevyhnutelně směřuje k pozici Andorova mentora a krade si každý svůj moment pro sebe. Herecky použitelně poté rázem působí i Adria Arjona jako Bix Caleen, Kyle Soller se jako inspektor Seryl Karn prozatím jeví jako cílevědomý protivník s potenciálem a nový droid B2EMO je taky něco zcela nového. Minimálně v tom ohledu, že nejde o droida, který by byl primárně zdrojem humoru, ale jde o robota, na kterém se též depresivnější pojetí seriálu zhmotňuje.  Produkční hodnoty jsou na Andorovi rozhodně vidět, především potěší, že se po vzoru sequelové trilogie dbá i na používání praktických efektů i rekvizit, samotné vizuální efekty poté dle očekávání víceméně nemají chybu. Přestřelky mají tu správnou kinetiku a přitom jsou správně přehledné, radost je poté i sledovat i expozici postav, jejich charakterních rysů a náznaků motivací. Samotný Cassian Andor dostává nové vrstvy (flashbacky do jeho dětství prozatím mají vyloženě tragický nádech), zároveň se konečně setkává se svým potenciálem. A stává se hrdinou, se kterým chce divák strávit celý seriál. K tomu mu ostatně dopomáhá i soundtrack Nicholase Britella, který diváka chytne nejpozději během závěru druhé epizody. S akcí se přitom zatím rozhodně šetří a dá se tak nějak očekávat, že mnoha divákům toto při sledování Andora zlomí vaz. Jenomže ono přízemnější pojetí zůstává na Andorovi tak fascinující a jen dokazují, že bude krapet obtížné čekat každý týden na další epizody. Představil snad nějaký jiný hraný projekt ve světě Star Wars podnik se sexuálními společnicemi? Připomněl jaký jiný Star Wars projekt svým nádechem Blade Runnera? I přes skvělý audiovizuál a pojetí je prozatím samozřejmě po třech epizodách předčasné označit Andora za nejlepší hraný Star Wars seriál, minimálně k tomu má ovšem slušně nakročeno.   Pomalejší rozjezd, ale přesto fenomenální prakticky ve všech ohledech. Skutečně se tu přichází s temnějším světem Star Wars, kde se představuje hned několik postav s potenciálem (Fiona Shaw je jako Cassianova mateřská figura Maarva Andor neskutečně zajímavý charakter), nová stránka předaleké galaxie i samotný seriál, který si dle všeho dokáže svou existenci naprosto obhájit.... () (menej) (viac)

Cappuccino

Už chápem, prečo tvorcovia pustili naraz prvé tri epizódy. Trojka je jasným vyvrcholením plným napätia a príchodu famózneho Stellana Skarsgårda. Oproti prvým dvom nie príliš výrazným častiam je jednoznačne o úroveň vyššie. ()

PKD

Stellan S. a hudba jedou na 100% a my jsme při tom. Sice vím, že na 24.díl dojde až za dlooouho, ale už teď jsem odvařen z toho, že má prý končiti těsně před zač. Rogue One. To bude teprve něco. A teta Petunie je ta posl., kterou bych ve SW čekal.;-) A jelikož se tento projekt zatím nejvíce vymyká dosavadním SW sériím (což není rozhodně výtka proti dosud výbornému Mandalorianovi) prozatím mírně nadhodnocuji. Ale jako zač. velkého projektu, je to velmi slibné. Teď ještě naservírovat snad nadprůměrnu Ahsoku a bude. ()

Colby Sawyer

Finally, some good fucking Star Wars! Po dokumentu o tuskenech s dvěma epizodami Manda a fanfikci o Obiwanovi tu konečně máme pořádnou dávku předaleké galaxie. Andor se vykašlal na věčnou nostalgii, na sílu tlačený humor i na roztahaný koncept odněkudnikam a místo toho servíruje originální špionážní thriller v parádním hávu. Nápad s minifilmy vypadá velmi slibně, nové postavy, jednotky i planety jsou svěžím větrem, který SW potřebovalo. Celé to strašně šlape a je to stylový. Jestli to takhle půjde dál, tak ono se to Disney fakt možná z toho srabu aspoň trochu vyhrabe. ()

Martrix

Fíha! Parádní gradace předchozích epizod. Velký útěk, zrod špióna a ve stejném okamžiku i jeho úhlavního nepřítele. Zpřetrhané svazky a současně nalezení rodiny. V jedné čtyřicetiminutové epizodě. V tomto seriálu všechno bolí, nic není snadné, ztráta každého života se počítá. A nikdo není hloupý, jen neopatrný, nebo na špatném místě. Ostrý kontrast k stromtrumpetům z předchozích seriálů i filmů, kde jsou koseni po desítkách, resp. působí, jakoby skákali do střel a umírali na zásah do ramene, nebo lýtka. Přičemž sami netrefí zeď ze dvou metrů. Možná nakonec vezmu na milost i postavu Cassiana, protože tentokrát to není jen nevyzpytatelná figurka. ()

Šimpy

Konečně trochu akce a trochu napětí, Stellan si krade díl pro sebe, i když Fiona je též solidní, bohužel všichni přehrávají Diegu o celé délky. Navíc nabývám dojmu a závěr toho dílu je mi důkazem, že celej slavnej Andor je vlastně takové dítko o kterého se furt musí někdo starat, protože sám akorát tak všechno pose.e. Jo a ten Timm, nebo, jak se jmenoval zase umřel jako úplný hlupák. Tu holku by imperiálové stejně nakonec nechali bejt...nebo se moh někde schovat a pobít je ze zálohy. Jeho smrt je fakt hloupě napsaná. ()

Mr.Ripley

Naštěstí s atmosférou SW nemá nic společného. Tohle je pravděpodobně nejblíž, co se dostaneme k původnímu konceptu nezrealizovaného Underworldu. ()

Remivsremi

Nastává zásadní zlom. Postavy dostávají zásadnější obrys. Buduje se hlavní linka. A co je pro mě nejdůležitější, záporáci mají prostor k tomu se vyjádřit. Naštěstí se nejedná o pouhé zloduchy jen proto, aby se vyskytla nějaká překážka, ale mají své motivy a povahy. Jednají s nějakým přesvědčením a to je činí nebezpečnými. Gradace epizody stála za to. Nyní se již těším na průzkum tohoto příběhu. ()

T-enter

U tohoto, tedy 3. dílu jsem si uvědomil, že je Andor na daleko vyšší úrovni než The Book of Boba Fett a při aktuálním sledování 3. řady Mandaloriana, převyšuje i jeho. Výborně! Doufám, že další díly pro mne nebudou zklamáním. ()

Sany33

Príbeh: Andor je zradený a Morská stráž si už ide po neho. našťastie v tajomnom kupcovi nájde spojenca s ktorým sa dostanú preč planéty. Prevedenie: Prečo? Prečo tento seriál nemohol takto začať? Vata prvých dvoch dielov, ktorá bola absolútne zbytočná tu dokonalo absentuje a venujeme sa iba akcií a jednotlivým pohnútkam či už hlavných alebo aj vedľajších postáv. Dokonca aj tie feedbacky do minulosti konečne mali hlavu a pätu. Tento diel som si veľmi užil a verím, že v podobnom duchu budeme aj pokračovať. 95% ()

KoRner

Tak Disney predsa len vie natočiť fantastické SW! Po predchádzajúcich dvoch pomalých častiach je toto ako blesk z jasného neba. Emócie, dej, akcia, postavy,... Dúfam, že to takto vydrží do konca. ()