Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti

• Česko Salvador Dalí: Hledání nesmrtelnosti (viac)
Španielsko, 2018, 110 min

Réžia:

David Pujol

Scenár:

David Pujol

Salvador Dalí (a.z.)

Dokument vás pozve na úchvatnou pouť za životem a tvorbou malíře Salvadora Dalího. Během této cesty vás postupně zavede na všechna místa neodmyslitelně spjatá s umělcovým životem. Uvidíte vesničku Port Lligat, kde pobýval velkou část svého života. Dále navštívíte jeho rodné město Figueres s Divadelním muzeem Salvadora Dalího i zámek v Púbolu, který koupil své manželce Gale. Chybět nebudou ani životní etapy z Paříže nebo New Yorku. Skrze jeho obrazy a dokumenty, z nichž některé jsou stále nepublikovány, nahlédnete do světa génia, jehož osobnost se sama o sobě stala uměleckým dílem. (Pannonia Ent.)

sofiapetra

Tak teď budu hodně neobjektivní - tohoto chlápka totiž celý život vytrvale obdivuju a ani na zlomek vteřiny nepochybuji o tom, že byl skutečný génius. Tedy cokoliv nového, co se o Dalím dozvím, mě potěší a tady toho bylo za dvě hodinky dosti. Například jsem moc neznala zámek v Púbolu, na to se žádné předchozí dokumenty nikdy nesoustředily. A trochu jiný (lepší) pohled jsem získala na Galu a poprvé mě napadlo, že pro Dalího vlastně dělala a znamenala to samé, co Olga Havlová pro Havla - sice spekuluji, ale vážně si myslím, že bez nich by toho jejich muži dokázali sotva půlku. A bylo skvělé zase si připomenout úžasné muzeum ve Figueres a zátoku Port Lligat, kde jsem se přesně před rokem ještě mohla klidně "nekoronáčově" procházet a na vlastní oči vidět, jak je krásná. ()

blondboss

Jeden z najlepších životopisných dokumentov, ktorý u mňa trošku degraduje tým, že sa nejedná o typ umenia mne blízky. Každopádne sa dá povedať, že Salvador Dalí bol jedným z najväčších maliarov histórie a jeho dielo presahuje jeho život. Film, ktorý mu vzdáva dokonale úctu a ktorý naberá na kvalite hlavne množstvom dobových záberov či fotografií, detailnému opisu jeho života, ale hlavne nespočetným množstvom jeho myšlienok. Musím uznať, že toto je pre mňa dokumentárne prekvapenie, aj vzhľadom na to, že ja až tak tie biografické snímky nemusím. 80 % ()

DavidWark

No, že bych to musel vidět dvakrát....Film se soustředí na Dalího život, z toho nejmíň třetinu zabere umírání nebo předstírání umírání tohoto geniálního paranoidního histrióna.. Neúměrná část je věnovaná jeho ruské ženě Gale, kterou přebral Eluardovi, a jejím pěkným prsům. Film Galu beatifikuje, takže zamlčuje, že kvůli Dalímu opustila 11letou dceru a jako náruživá stará dáma rozhazovala Dalího milióny zajíčkům. Dalího obrazy ve filmu slouží hlavně k ilustrování životních a stavitelských peripetií. Skvělá je zmínka nechtěného mistrovského happeningu - starý ovdovělý Dalí mačkal signální zvonek k ošetřovatelkám tak usilovně, až zkratem a elektrickou jiskrou zapálil vlastní ložnici. Pro ctitele surrealismu zajímavé, ale mělo to být mnohem lepší. ()