Mifune: The Last Samurai

Rominator

Válka skončila, ale okupující americké síly zakázaly točit filmy, kde by se bojovalo s meči (chanbara) na sedm let. Mifune (nar. 1.4.1920) se ucházel o pozici pomocník kameramana, ale vše dopadlo úplně jinak. Mifune byl jediný herec na place, kterého Kurosawa nevedl a nechával mu volnou ruku. Mifune se na každou roli důkladně připravoval. Toshiro Mifune měl slabost pro auta a alkohol. Akira Kurosawa a Toshiro Mifune společně v průběhu osmnácti let natočili 16 filmů. Jejich posledním snímkem byl Rudovous (1965). Důvod ukončení úspešné spolupráce není veřejně znám. Obi-Wan Kenobi mohl mít Mifuneho tvář, ale ten Lucasovu nabídku hrát ve Star Wars odmítá. Jednu z posledních výrazných rolí dostává Mifune v americké minisérii Šogun (1980). Toshiro Mifune umírá 24. prosince 1997 ve věku 77 let na příčiny související s Alzheimerovou chorobou. Od 14. listopadu 2016 má Toshiro Mifune svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy na adrese 6912 Hollywood Boulevard v Los Angeles v USA. ()

ScarPoul

Pamätám si dobu, kedy som sa začal zoznamovať s Japonským filmom. Chodil som na strednú. Mohol som mať trinásť, štrnásť rokov. A dostala sa mi pod ruku dvojica tvorcov, ktorý utvárali moje povedomie o japonskej kinematografií a v zásade mi pomohli sa do nej zamilovať. Jedným z nich bol Takeshi Kitano a druhým bol Akira Kurosawa. Dodnes si pamätám miesta kde som ich filmy videl, čím som si práve prechádzal a aké nadšenie som z tých filmov cítil. Dnes sa k nim zvyknem vrátiť a cítim stále tie isté pocity a to nadšenie ktoré som mal, keď som bol ešte chalan. Mifune je povestnou čerešničkou na torte pri mojom zoznamovaní s Japonskou kinematografiou. Keď som nevedel nájsť Kitana a Kurosawu, hľadal som Mifuneho. Dodnes ho považujem za ikonického herca. Za niekoho s kým by som veľmi chcel stráviť večer nad pohárikom saké a počúvať jeho názory... . Dokument je krásnym zhrnutím zameriavajúcim sa hlavne na kolaboráciou s Kurosawom. Ale dáva celému jeho životu určitý kontext. Reeves ako rozprávač sa do tohto skvelo hodí. Spomienkový dokument, ktorý mi pripomenul, prečo mám tak veľmi rád Japonskú kinematografiu a tých, čo ju utvárali. ()