Kletba Blair Witch

(TV film)
  • Česko Záhada čarodějnice z Blair (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Horor / Mysteriózny
USA, 1999, 44 min

Dokumentárny film Kliatba Blairskej čarodejnice podáva podrobné informácie o vzniku legendy a popisuje záhadné udalosti s ňou spojené. K prípadu sa vyjadria odborníci, policajti či obyčajní obyvatelia mestečka Burkittsville. Uvidíte nepoužité filmové zábery, proces s Rustinom Parrom, dobové ilustrácie, či útržky zo spravodajstva, ktoré informuje o stratení študentov... (Avathar)

Avathar

-"Pán Parr, prečo ste to urobili?" -"V hlave som počul hlasy..."____Mimoriadne pútavý "dokument" pri ktorom som sedel bez dychu skoro rovnako, ako pri filmovej Záhade Blair Witch. Obsahuje mnoho zaujímavostí, informácií pre lepšie pochopenie filmu. Ak vás napríklad zaujíma ako vyzeral Rustin Parr ( vrah siedmych detí, ktorý vraždil na príkaz čarodejnice ), tak tu si môžete dokonca pozrieť časť súdneho procesu s ním! Nechýbajú niektoré nepoužité zábery, rozhovory s odborníkmi, historikmi, alebo policajtami. Uvidíte množstvo dobových dokumentov či ilustrácii a dokonca aj sčítanie ľudu mestečka Blair (ktoré v skutočnosti nikdy neexistovalo) s menom Elly Kedwardovej, teda blairskej čarodejnice :). Dočkáte sa podrobného prerozprávania legendy, až po samotný film. Perfektne premyslený, prepracovaný a vypiplaný "background," pri ktorom len zamrzí, že nie je pravdivý :) ()

Pítrs85

"Dokumentární" film, který v Americe pustili divákům ještě předtím, než se začala v kinech promítat samotná Záhada Blair Witch, čímž si vytvořili skvělé podhoubí k tomu, aby i ti největší skeptici uvěřili, že to, co sledují na velkém plátně, je skutečně pravda... Dokument jako takový je natočen, ostatně jako samotný film, hodně věrohodně a co je důležité, i velmi zajímavě, odkrývá tajemství čarodejnice z Burkittsville napříč staletími, dočkáme se i interview se samotným Rustinem Parrem a na jeho konci dojde i na pár informací ohledně vyšetřování oněch tří zmizelých studentů-filmařů, jejichž poslední dny vidíme v Záhadě BW. Opět musím zvednout oba palce za tu pečlivost a vůbec vytvoření vlastního světa dvojicí Myrick-Sánchez, který je natolik uvěřitelný až z toho mrazí... ()

Gardenboy

Aj napriek tomu, že ide iba o fiktívny dokument (popisované udalosti sa v skutočnosti nikdy nestali, mestečko nikdy neexistovalo a Rustin Parr je vymyslený a celý dokument má za úlohu "priblížiť" udalosti okolo toho čo sa deje v hlavnom filme) je spracovaný takmer dokonale. Ľudia neznalí veci bezproblémov uveria. ()

MikeCool odpad!

Krátkometrážní film. Tento komentář berte spíše jako vysvětlení odpadového ohodnocení než jako recenzi tohoto fiktivního dokumentu. Řekněme to takhle: Ten kdo je odpůrce samotné Záhady Blair Witch, bude ho s přehledem iritovat i tento fiktivní dokument o fiktivním filmovém paskvilu, který se v roce 1999 stal jakýmsi fenoménem mezi horory. Tehdejší euforii tohoto revolučního "hororového skvostu" jsem nezažil, poněvadž v roce 1999 mě zajímal tak maximálně Večerníček. Tudíž se nedokáži vžít do mé starší generace, která tento první zářez do found footage hororu uznává. Čas rychle kvapí a člověk by se neměl vyhýbat moderním věcem, tedy co se týče filmografie a hororů zvláště! Found footage horory miluji. Dá se říci, že je to můj zřejmě nejoblíbenější hororový žánr. Uznávám, že Blair Witch je královnou tohoto žánru a že dala hororu nový rozměr, to všechno beru. Ale hodnotím objektivně, hodnotím co vidím a když se mi něco nelíbí, neohlížím se na to, jaký je to kult, jaká je to klasika a projevím (díky bohu svobodně) svůj názor. Proto je pro mne vrchol hororové filmografie třeba takový REC, Sinister nebo Žena v černém a jsem za to rád. Novější a novější generace (moje děti, vnoučata, pravnoučata) budou za hororový kult považovat třeba Paranormal Activity 256 a po výše zmíněných klasikách mojí generace (REC, Sinister, Žena v černém) nikdo ani neškytne, stejně tak jako já po Záhadě Blair Witch ()

Bloody13

Tohle byl geniální tah! Nedokážu si představit lepší a údernější reklamní kampaň pro veleúspěšnou Záhadu Blair Witch, než právě dokument, jenž tvůrci chytře umístili do televizí po celém světě, a to navíc krátce před premiérou filmu. I já měl tu možnost ho zavčas vidět, i já samozřejmě na celé to divadlo naletěl a hnal se do kina, abych zjistil, jak se to s tou skupinkou filmařů vlastně má. Curse of the Blair Witch je samo o sobě hodně znepokojující, strašidelné rozvíjení příběhu, ohlédnutí do "minulosti" proslulé bosorky a s ní souvisejících událostí. O přiložení do rozpáleného kotle se ke všemu postaraly internetové stránky blairwitch.com, jež oheň jenom rozdmýchaly. Zkrátka, dvojice Sánchez/Myrick dotáhli kampaň k jejich mystifikačnímu hororu do absolutní dokonalosti. ()

• Vo filme sa hovorí, že dom Rustina Parra bol vypálený. Fanúšikovia však vedia, že posledné scény Záhady Blair Witch (1999) sa odohrávali práve v jeho dome. Tvorcovia to neskôr vysvetľovali ako časovú slučku. (Avathar)
  • Bill Dreggors, ktorý hrá Billa Barnesa, historika Burkittsville, je skutočný historik. (Avathar)
  • Frank Pastor, ktorý si zahral sériového vraha Rustina Parra, nebol školený herec. Predtým ako dostal túto úlohu, pracoval v spoločnosti Haxan ako záhradník. (Avathar)