Devatenáctiletá Arianna se stane posedlá tím, že ještě nikdy nemenstruovala. Když se po šestnácti letech vrátí do domu u jezera, kde strávila první roky svého dětství, začne rozpoznávat svou vlastní identitu i sexualitu. Arianna je dospívající dívka sžíraná pocitem fyzické i duševní nejistoty. Během prázdninového výletu do jejich rodinného rekreačního domu na břehu jezera Bolsano se za zády rodičů snaží odhalit svou sexuální identitu. Rozehrává se drama o dospívání, v němž se Arianna pokouší vyrovnat nejen se všemi typickými změnami, kterým musí mladé dívky čelit, ale také se zjištěním, že jí rodiče celou dobu lhali a že nic v jejím životě není takové, jaké se na první pohled zdá. Celovečerní debut režiséra a scenáristy Carla Lavagny není chlípný ani senzacechtivý. Autor vychází ze svého dokumentárního filmu o případu, který se v Itálii skutečně stal, a zasazuje ho do každodenního života zdánlivě nenápadné italské rodiny. Tak vznikl poutavý, dojemný a inspirativní příběh, který je navíc výborně zahraný, především díky úžasné vycházející hvězdě Ondině Quadriové v titulní roli. (Cinemax)

alliade

Jedna věc, kterou na tomto filmu musím ocenit ze všeho nejvíce je ta, že Arianna se nezbavuje na konci filmu své identity. Zjištění "pravdy" pro ni není - aktem vysvobození - ve smyslu toho, že by celou dobu žila ve špatné roli a teď jí došlo, že když se z této role vysvlékne (jako had ze své kůže) vše se v dobré obrátí. Je to pro ni aktem vysvobození v tom smyslu, že jí to dává svobodu v tom porozumět sama sobě. Moc si tohoto vážím, protože moc filmů, kde by po takovémto zjištění hrdinka/hrdina zůstali v roli ve které jsou vychováváni a žijí v ní - mě nenapadá. ()

Malarkey

Citlivé italské drama, které není zbytečně přehnané, ví co chce ukázat a hlavně ví, kdy má tento zajímavý příběh správně ukončit. Během sledování jsem se snažil hlavní postavě porozumět a popravdě jsem se v jejich myšlenkách dost ztrácel. Závěrečná scéna je ale lidsky hodně silná a tak zvedla i výsledné hodnocení. ()

Aleister

Carlo Lavagna ve své první celovečerní režii zajímavě a z neobvyklé perspektivy prozkoumává téma sexuality a fyzického dospívání, aniž by se uchýlil k exploataci jinak otřepaného námětu. Procesy fyzického dospívání se zabývá až nepříjemně detailně a divákovi vlastně nedochází celou dobu proč, když chybí jakákoli stěžejní dějová linka. To je podle mě hlavní problém kultivovaného snímku na zajímavé téma, který vyprávění posune až v závěru, kdy do sebe vše dobře zapadne, ale to už je vlastně téměř pozdě. ()

Enšpígl

Ze začátku jsem si říkal, tak já celý den řeším důležité pracovní věci a pak se ženu do kina, abych řešil jestli nějaká mladá pipina už dostala krámy a zda má tvrdší bradavky než kamarádka a myslel si něco o paradoxech, ale tenhle film se pomalu a hodně nenápadně začíná převracet a že to, co ta holka řeší, není zdaleka klasickej pipinskej problem, ale velmi zásadní záležitost Arianninýho života a tak jak se měnil ton vyprávění příběhu, se měnili i mé emoce a konec bych označil za velmi silnou emotivní smršt, která je ale podána velmi nenápadnou formou, není to o slovech, ale o pochopením toho, že Ariannka je bytost jako každý z nás a že taky má své city, který dostaly přímý zásah. ()

Kozlowski8

Příběh dospívající dívky, která složitě hledá vlastní identitu a sexualitu a postupně odhaluje lži, které provázely celý její dosavadní život... Příběh, byť otevírá citlivé a závažné téma, mne moc nevtáhl a nebavil - až do závěrečné scény, která je nesmírně silná a která seskládá střípky, do té doby docela nezajímavé podívané. 60 %. ()

Italský film v Praze a Brně

Italský film v Praze a Brně

03.12.2015

To nejlepší z italské kinematografie nabídne na začátku prosince putovní přehlídka XIII. ročníku Středoevropského festivalu italského filmu MittelCinemaFest 2015. V Praze v kině Lucerna proběhne v… (viac)