Romulus a Remus jsou osmnáctiletá dvojčata vychovaná pastýřem, která vedou poklidný život u řeky Tibery. Remus je přesvědčen, že se dokáže vzepřít vůli bohů, a že je předurčen stát se králem města, které s bratrovou pomocí najde. Ale jejich tragický osud je již zpečetěn… Na konci této neuvěřitelné cesty oba bratři založí jednu z největších říší všech dob – Řím. (Cinemax)

misterz

No priznám sa, keby tu nepadali mená ako Romulus, Remus a Tiber, tak by som ani nevedel o čom sa tu točí - dosť svojsky podaná legenda o vzniku Ríma. Hneď na začiatku jeden veľký chaos. Najprv tu oboch bratov aj s ovcami spláchla rieka (to vyzeralo, ako keby sa bohovia práve vtedy rozhodli rieku vytvoriť), potom krátke zajatie a ďalej už len nekonečný útek cez les... dosť nuda, žiadna epika, žiadne emócie, žiaden putavý dej... Na druhú stranu treba uznať, že po technickej stránke to nebolo najhoršie - pekná kamera, zaujímavé skoro až artové vyznenie, dobrí herci a hlavne výborná dobová atmosféra plná špiny a krvavého masakru. Krvou ani vnútornosťami sa tu veru nešetrí. Priemer. 60/100 ()

slunicko2

Zajímavá podívaná. 1) Základní otázkou u podobných děl pro mě je, jak přesně film vystihuje tehdejší životní styl, náboženské představy a jazyk. Vlastní legenda o bratřích je pak jen podružná._____ 2) Jaký je tedy podíl historie/fantasy? Nevím. Prostá úvaha vede k závěru, že s historií snímek nemá společného vůbec nic. Nasvědčuje tomu absence smysluplného děje a důraz na vizuální stránku věci (to většinou filmaři dělají, když nemají co říci). Hezky natočený, obsahově prázdný snímek se pyšní různými technickými detaily, které mají vytvořit dojem autentičnosti: protolatina, absence umělého světla, jen velmi malé použití CGI._____ 3) Představované náboženství ohně nezní moc historicky, spíš jen pohansky. Myslel jsem si, že od Kopčemových dob uměl rozdělat oheň každý._____ 4) Líbily se mi lokace v kraji Lazio._____ 5) Výstižně svůj pocit z filmu vyjádřil Pitryx (hodnotil odpad). ()

Aljak

Historické drámy mám veľmi rád, ale pod podmienkou, že sa autori filmu snažia dodržať reálne historické udalosti a súvislosti. Neviem, k čomu bolo toto dobré, ale tvorcovia tohto filmu buď historické hľadisko scenára nedostatočne konzultovali alebo sa absolútne odtrhli z reťaze. Na historických filmoch rád chválim výpravu, kostýmy, kulisy, scenérie,... no obávam sa, že tu niet čo chváliť. Predstava, že Romulus a Remus boli kdesi na úrovni neandrtálcov, je nanajvýš úsmevná. Naturalizmus, ktorý dominoval väčšine scén (najmä v krvilačných stretoch), nevnímam ako výraznú prekážku, ale mám pocit, že tu toho bolo až príliš. Na tento film som sa naozaj tešil, pretože príbeh bratov, zakladateľov Ríma, je skutočne fascinujúci. Ale toto bola naozaj fraška! Ale aby som len nekritizoval, tak chválim to, že postavy hovorili protolatinčinou a že tu bolo zahrnutých aspoň zopár reálií typických pre toto tajuplné obdobie. Takže aspoň 1*. ()

AloeB

Hele, ona ta latina (případně proto-latina) udělá hodně. I s relativně průměrným filmem jako je tento. A i přesto, že je pravděpodobně kromě jmen tím historicky nejakurátnějším na tomto filmu. A protože jde o můj první film, který jsem viděl v latině, odpustím mu ten kapku slabší scénář a budu to brát jako mystický příběh, který se nějakých reálií moc nedrží. ()

verbal

Taxi Ripresa nostra lajsla po osmapadesáti letech reparát pohádky o bratrech s vlkem. A napodruhé žádní vymydlení, nažehlení a mohutně progelovaní homokulturističtí opruzenci, téměř anemicky teploušsky šermující gumovými mečíky, nýbrž páreček špinavých, rachitických animálních hovad, krvavě se řezajících hlava nehlava vším, co jim přišlo pod ruku, na které se radši vysrala i vlčice, aby jí při tom kojení nepohryzali bradavky. Kdyby to to Raiuno stoplo tak po sedmdesáti minutách toho jejich solidně vizualizovaného syrového a surového starověkého běsnění, patrně bych teď hýkal nadšením. Ale to oni ne, a tak následuje narkoleptická skoro hodina náboženského vytržení, kdy Remoska sežral houbičky, s vytřeštěnýma očima celou tu dobu chodí zhuleně po lese a polemizuje, jestli by příliš nenasral boha, kdyby mu vysypal popelník, těsně následován svým semidementním dvojčetem s dokonalou kundou na břiše, jež na něj při tom přitrouble čumí jako flanďák do chlapeckých sprch. A taková zabijácká hemoroidiáda se trestá minimálně nepodmíněným odnětím dvou hvězd. ()

• Film vznikl v produkci italské televize Rai, od které získal většinu finančních prostředků. (ČSFD)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Taliansku, predovšetkým však v regióne Lazio. (MikaelSVK)