Průsmyk

Nemecko / Rakúsko, (2019–2023), 19 h 33 min (Minutáž: 42–64 min)

Hudba:

Jacob Shea

Julia Jentsch, Nicholas Ofczarek, Franz Hartwig, Hanno Koffler, Lukas Miko, Natasa Petrovic, Lucas Gregorowicz, Martin Feifel, Christopher Schärf (viac)

V horském průsmyku na hranici Německa a Rakouska je nalezeno zmrzlé tělo, naaranžované v duchu pohanského rituálu. Podivný případ spadá do dikce rakouské i německé policie a přijíždí jej vyšetřovat velice nesourodá dvojice detektivů. Energická a zásadová Ellie Stockerová se na místě činu setkává s rakouským kolegou Gedeonem Winterem, jehož bohémský zevnějšek doprovází velmi neortodoxní postupy. Společně se vydají po stopě pachatele děsivého činu, který v prostředí Alp nemá obdoby. (Česká televize)

gudaulin

Derivát skandinávského projektu Broen. Inteligentní, brutální, psychopatický sériový vrah, nesourodá dvojice vyšetřovatelů opačného pohlaví, přeshraniční spolupráce dvou kriminálek sousedních států, snaha o temnou až mysteriózní atmosféru. Narozdíl od Mostu se drží Průsmyk zpátky, je střízlivější, méně efektní a počáteční atmosféra se s přibývajícími díly také částečně vytrácí. Tři hvězdičky si ale obhájí bez problémů. Celkový dojem: 60 %. ()

petikacka

První minuty byly pro mě jasný Most/Broen a temná skandivánie. Posléze se to rozjelo do vlastních německo-rakouských kolejí a já tomu dala šanci. Další díly byly ucházející a začala jsem být zvědavá...No a pak přišel poslední díl a ten to všechno pohřbil...Jediná krimoška z Německa na kterou se dalo dívat byl prostě Schimanski, bohužel...Za mě 65% ()

zahadum

Porovnanie s Most nesedí, v prvej epizóde je malý mini náznak ale ináč celí séria si ide pomerne odlišnou cestou. Skôr mi to pripomínalo seriálovú podobu Se7en...pochmúrne temné lesy, farebné filtre na minimum, ťaživá hudba, zvrátený sériový vrah ktorý trestá, nesúrodá dvojica vyšetrovateľov....pomerne zaujímavé vraždy. Slušný seriál, v niečom silne pripomínal aj severskú klasiku , bolo to také opustené, ľudoprázdne, stále tam sneží a slnko hádam počas seriálu ani nevykuklo. Dvaja vyšetrovatelia z rôznych štátov, ON svojský, tvrdohlavý, kostlivci trčia zo skrine, vie ale o zločinu prvé a posledné a nachádza v práci zmysel života. ONA utiahnutá, sama, má pevné zásady ale ľudské slabosti, poctivá a zapálená pre prácu. Myslím si, že zvládnutá chémia medzi hercami a zaujímavé prostredie robia zo seriálu skoro dokonalosť. Chýba tomu pár maličkosti ako je rozpitvanie pár indícii a motivačné činitele vraha by chceli ísť viacej do hĺbky. Ináč parádny seriál a som spokojný. 80 % ()

emma53

Nebýt jazyka, tak jsem přesvědčená, že se dívám na severský seriál a to já můžu. A ejhle ono ne. Nicméně přes rozporuplné pocity vůči Gedeonovi a jeho vzezření jsem ho asi po druhém díle začala holt brát takového jaký je. Myslím, že to byl i záměr tvůrců, aby vypadal právě takhle. Vrah je sice odhalený už ve třetím díle, ale to nic neubralo na faktu, že jsem jela jeden díl za druhým bez nádechu. Doslova poslední tečka byla přesně taková, jakou bych si představovala a to je ten pátý, hvězdičkový dodatek. Ellie byla celkem fajnová s tou svojí zarputilostí i když bych tam jednu eskapádu klidně vynechala, ale to je jen malá vada na kráse. Jo, za mě mohu říct OK, bylo to dobrý, jen houšť. - A po třech letech tu máme další pokračování. První tři epizody jsem bojovala sama se sebou jestli to dám celé, ale čtvrtá epizoda mně potvrdila, že ano. Hutná atmosféra s herci, kteří byli ve svých rolích výborní a s příběhem, kde nic není tak jak se zdá a to je příležitost kromě jiných restů, aby Gedeon šel dál, takže se možná dočkám další série, a ano budu moc ráda. ()

kolemjdouc

vyhledávám německé krimi ať v knihách nebo ve filmu,natočené po "evropsku" - dávám pět za scénář i když bych nejradši dvě hvězdy ubrala za tu přemíru sexismu.opravdu není nutné aby za pár minut jednoho dílu bylo tolik sadistických scén které mohou diváka evokovat k obrazotvornosti jak ty krváky proběhly a co si nedomyslí tak se naservíruje?!Až nechutné!Seriál má osm epizod ale pokud by se zkrátily rozvláčné scény, zbyla by z něj jen polovina. Ale protože je docela zajímavá zápletka ,podívám se dál. Jinak scéna kdy obět je nalezena na hraničním patníku Německa a Rakouska je "vypůjčená" z kanadského filmu(dosti nedoceňovaného) Džentlmen nebo frajer (Hodnej polda,zlej polda).Tam je mrtvola přehozená vysoko na billboardu na hranici mezi Ontáriem a Quebecem.Při sundavání (kdy ji chtějí přehodit na jiné území aby se tím nemuseli zabývat) ji přetrhnou a každý stát má půlku těla a budou se tím muset zabývat spolu.Plagiát. ()

• Scenáristi priznali, že sa inšpirovali dánsko-švédskym seriálom Most (2011). (Arsenal83)
  • Seriál sa natáčal v Bad Gasteine, Berchtesgadene, Grazi, Viedni, Grundlsee a Sportgasteine. (Arsenal83)