Čo robíme v temnotách

• Česko Co děláme v temnotách (viac)
USA, (2019–2024), 23 h 3 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvorcovia:

Jemaine Clement

Kayvan Novak, Harvey Guillén, Natasia Demetriou, Matt Berry, Mark Proksch, Alexandra Henrikson, Beanie Feldstein, Doug Jones, Jake McDorman, Chris Perfetti (viac)

Seriál nazerá pod pokrievku každodenných, alebo skôr každonočných životov troch upírov „žijúcich“ už stovky rokov na Staten Islande. Samozvaným vodcom skupiny je bojovník a dobyvateľ z Osmanskej ríše - Nandor Neúprosný. Potom je tu britský upír Laszlo - tak trochu darebák, švihák a frajer, ako o sebe s obľubou hovorí - a Nadja, zvodkyňa, pokušiteľka a upírska verzia Bonnie od Clyde v Lászlovom podaní. Po nečakanej návšteve ich temného pána, baróna Afanasa, sa upíri majú vrátiť k tomu, čím boli po svojom príchode na Staten Island poverení - teda ku kompletnému ovládnutiu nového sveta. (HBO Max)

Sarkastic

„Já nejsem vrah. Jen vyhledávám lidi, které je snadné...zabít.“ Už film, podle kterého je tohle natočeno, mě dost bavil. A pak jsem zhlédl skvostný pilot seriálu a už můžu říct, že vysokou úroveň humoru a originality si Waititi a Clement udrželi po celou 1. sérii, a to až po „zneklidňující“ konec. Zároveň se podařilo vyždímat téměř maximum i z toho „mockumentu“ (za vrchol považuju zvukařův „problém“), kdy často ani není potřeba, aby postavy do kamery něco říkaly, divákovi k pobavení mnohdy stačí jen jejich výmluvný výraz (s čímž souvisí i skvělý casting celé ústřední pětky, kterou jsem si okamžitě zamiloval). Prozatím tuto pecku, jež mi dokonale sedla, hodnotím jednoznačně 5 hvězdami a připojuju poučení, které jsem si odnesl. Nikdy, ale opravdu nikdy nehaste svěcenou vodou svého hořícího zaměstnavatele, pokud jím je upír…„Přišli jsme sem z Evropy asi tak před 200 lety, protože tam tehdy měli proti upírům celou řadu předsudků.“ - „Nelíbila se jim bledost naší pokožky.“ - „Nebo skutečnost, že zabíjíme a jíme lidi.“ - „Jo, to asi víc.“ ()

Malarkey

Stejně výborný, jako samotný film. Jemaine Clement a Taika Waititi vybrali herce, kteří se v těch upírech doslova našli. Navíc mi udělali radost i Mattem Berrym, který si svojí roli stejně tak užíval i v dnes už legendárním IT Crowd. To prostě chcete koukat na dokument ze světa současných upírů a pozorovat, jak jejich historické praktiky naráží na současnost. Neuvěřitelná sranda a totální relax. Podobně zábavný seriál tady dlouho nebyl...tak třikrát hurá za Co děláme v temnotách! ()

Superpero

Skvělá, netradiční sranda, která graduje. Druhá série je o dost lepší. Nápaditější a celkově vtipnější. Přestrojení pomocí párátka v puse mě dostalo. ()

Slasher

S upíry na Staten Island a po pravdě, tady ten casting a dvacetiněco-minutový formát na dva večery mi sedne ještě víc než měl originál, přičemž je to zhruba stejně nápaditě vtipný a roztomilý, se super "improv" smyslem pro humor. Sem s další. ♪♫ ()

xxmartinxx

Skoro nevím, co víc ke spokojenosti. Jo, je to blbina, která neříká nic o ničem a celý koncept mockumentu okázale nedává smysl, ale právě v tom je to kouzlo. U filmu jsem objevil svůj komentář "asi bych to vydržel sledovat jako krátký sitcom, vlastně mě mrzí, že se s těmi postavami už nesetkám." Takže výhra! ()

D.Moore

Pět hvězdiček bez zaváhání, tenhle seriál je skvělý úplně stejně jako jeho starší filmový jmenovec, kterého dokonce díky něčemu překonává. Díky čemu? Díky energetickému upírovi Colinovi, to je snad jasné! ()

Arbiter

Šťavnatej nesmysl na braindead pauzy. Asi bych si vystačil s první sérií. Chybí mi ty orgie. Furt o nich tlachaj, ale skutek utek. ()

DJ_bart

"Jsou mezi námi tací, kteří věří, že by upíři měli vládnout světu. A jedním z nich je i Baron. Stal se z něho pořádnej čurák. Což je ironie, protože žádnýho nemá." __________ Narozdíl od filmovýho předobrazu působí seriálová variace jako odzbrojující gró pseudodokumentárního/mockumentary žánru. ()

HAL

Pokračování jednoho z nejzábavnějších filmů o upírech roztažené do podoby seriálu, se vším dobrým i špatným co k tomu patří. Film byl tehdy naprostý úkaz který mi svou mimózností a zároveň promyšleností vyrazil dech, seriál je tedy zákonitě už o ten moment překvapení slabší - a slabší je i tím prodloužením do zhruba čtyřhodinového seriálu. Koncentrace skvělých gagů je tu citelně menší, kvalit filmu dosahuje jen tak každý druhý díl, a dokonalá linka s Guilermem je tu zbytečně naředěna fillery, a navíc nedostane ani pořádné zakončení, neb zaúřaduje klasicky seriálový cliff-hanger. Potenciál byl tedy trochu větší. Vynikajících nápadů je tu nicméně pořád tolik, že to zas až tak nevadí... a navíc, ten hlavní nápad s loser upíry v reality show, ten je prostě tak nosný, že by to byla zábava i kdyby celou dobu jen lovili panice na fantazáckých srazech. ()

boshke

Neměl jsem k tomuto seriálu z počátku vůůbec žádnou důvěru. Tyhle projekty "Aha! Tenhle film se líbil, tak to trochu natáhneme, naředíme, dáme tam nějaké podřadnější herce a voilá - máme seriál" totiž známe. Ale světe div se, funguje to skvěle! Asi i díky tomu, že se toho Jemaine s Taikou ujali sami a ne pouze přeprodali práva... Ano, člověk by mohl namítnout, že hodně dílů je solitérních, že na sebe často ani (moc) nenavazují, příp. že se určitá linka rozpracuje v jednom díle a naváže se na ní opět až o několik dílů později, ale to jsou za mne malé pihy na kráse. Pozitivně mne překvapilo hned několik věcí. Například že se nápad z filmu pouze nerecykluje, ale dost obohacuje, například Colinem jako emočním upírem (kdo někdy takového doopravdického Colina potkal, nemůže dát ruku do ohně za to, že se tím skutečně fyzicky neživí) nebo konceptem "familiar", ve kterém je chudák deset sloužící Guillermo naprosto kouzelný. Dále je skvělá ústřední trojice upírů / herců. Nejrozkošnější je asi Nandor, naše přerostlé upírské dítě, a příjemně překvapil Matt Berry jako Laszlo, který pro mne měl dosud pouze jednu polohu, a to Douglase v IT Crowd, což byla, řekněme si to upřímně, velice prostá a dost otravná role... Prostě palce nahoru a těším se, jestli se z Guillerma ve dvojce stane lovec upírů nebo ne... 100% ()

DwayneJohnson

Když se dají dohromady Taika Waititi a Jamie Clement, nemůže vzniknout nic jiného, než tenhle geniální seriál. Nadja, Laszlo, Nandor, Guilermo a Colin, jako čtveřice upírů a jeden sluha v příběhu, který je neuvěřitelně blbý, nekorektní a výtečný zároveň. Stejnojmenný film si zase až tak moc nepamatuju, ale těchto pět vynikajících sérii ho překonalo minimálně o parník. ()

Chrustyn

Stejnojmenný film nepovažuji za zásadní dílo ale byla to originální zábava. Bohužel seriálová verze mi i vzhledem k místnímu hodnocení nepřišla zábavná vůbec a vzdal jsem to v půlce první série. ()

TheEvilTwin

Těžko hledat lepší, zábavnější a pohodovější seriál. What we do in the shadows je jednoznačně nejlepší, jaký jsem kdy viděl. Seriál nemá špatný díl, v každém je nadbytek humoru, vtipný příběh a výborný děj, herecké obsazení je bez debat strop, evropský přízvuk angličtiny jenom dodává na zábavnosti a současně je mu lépe rozumět v originálním dabingu, než u americké angličtiny. Nemám tomu, co vytknout a sem s třetí sérií. ()

Morholt

U filmu jsem si říkal, že by z toho byl skvělý sitcom a Clement s Waititim mě nezklamali. Trampoty upírů v dnešním světě posunuli ještě o level výš. Hromada hlášek, nezapomenutelných gagů a navrch energetický vampír Colin, který bude v leckom evokovat vzpomínky na únavná kolečka po úřadech. Chybu nemá ani věrný sluha Guillermo, který touží po vlastních špičácích a všemu vládne trojice Nadja-Laszlo-Nandor, kteří se snaží opanovat Staten Island a už mají v moci vlastní ulici. Tedy skoro. No a závěrečná poučka zní "Nikdy nehaste hořícího upíra svěcenou vodou.". 100% ()

ArsenalEagle

Přestože jsem byl k seriálové verzi zezačátku poměrně skeptický, protože mi hlavní představitelé na první pohled oproti filmu neseděli, stačil jeden díl, abych si tuto pětici podivínů zamiloval. Vtipné, inteligentní narážky, pořádná dávka popkultury, střety kultur a myšlení, hromada cameí a množství dobrých nápadů. Ideální seriál na chillování. Krom klasických upírů cením hlavně i ty energetické, protože o jejich existenci není pochyb. ()

Kaluž

Bezuzdný smích, křeče v bránici, válení se po zemi v unikajicích tělních tekutinách… tihle dacani z Nového Zélandu mě vždycky spolehlivě položí na lopatky. A já jim za to děkuju! Jen tak mimochodem, předcházející celovečerák tahle série s přehledem strká do kapsy. Což je prakticky něco neuvěřitelného. ()

slunicko2

Život upírů v současném New Yorku je plný překvapení. 1) Na rozdíl od duchaplného stejnojmenného australského snímku s decentním anglickým humorem zde tvůrci příliš tlačí na pilu. Směj se nebo zhyň._____ 2) Ale energetický upír Colin je skvělý._____ 3) První řada - 3*. Druhá řada už jen opakuje motivy řady první - 2*. ()

Easykk

Guillermoo opravdu by jsi měl pít více vody!! Nejneuvěřitelnější upírská krávovina, která vás bude neskonale bavit každým dílem, mimochodem druhá série je daleko lepší, těším se na třetí jak na vyprání prádla :)) ()

Colby Sawyer

Co děláme v temnotách je jednou z nejlepších komedií 21. století a nápad navázat seriálem nevypadal úplně skvěle. Naštěstí ho tvoří původní autoři, kteří evidentně nechtěli parazitovat na něčem úspěšném. Seriál se drží stylu filmu, ale zároveň ho nevykrádá. Noví upíři jsou skvělí a jejich motání se po současném New Yorku je prostě výborné. První série je pecka, druhá je pořád velmi kvalitní, ale ukazuje, že tato látka je poměrně limitovaná a snad budou tvůrci soudní a poznají až bude čas skončit, protože by byla škoda, aby se z tohoto stalo šlapání vody. ()

kagemush

Je ohromná chyba vnímat toto dílo jako komediální seriál. Tak jako před pár lety na Novém Zélandu, tak i zde se jedná o precizní, kultivovaný a se sebezničující odvahou filmového štábu natočený dokument o neživotě jedné z menšinových komunit. Jako vzdělávací pořad naprostá pecka. Dozvíte se mimo jiné, jaká zbraň je nejvhodnější pro ztrestání vlkodlaka, který (úmyslně) opakovaně ochcává dřevěnou vulvu vaší matky! ()

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (viac)