Psychobitch

(festivalový názov)
  • Nórsko Psychobitch (viac)

Frida se, dle vlastních slov, chtěla stát outsiderem třídy. Všechny děti ve škole se shodují na jednom – Frida je fakt jiná. Marius je její vrstevník a pro úspěch dělá vše, co může. Když mají ti dva trávit čas po škole společným učením, Marius se neubrání touze ukázat všem, jak je úžasný. Frida se však nemíní nechat premiantem třídy poučovat. Jejich společné doučování se tak stane katalyzátorem vzájemného, už tak turbulentního vztahu. Hádky s Fridou jsou však pro Mariuse něčím nepoznaným – vzrušením i výzvou. (Zlín Film Festival)

Arsenal83

Ako pohľad na šťanie do zasratého hajzla, to mi naozaj nechýbalo. Ani jeho vytieranie rukou. Ani pľutie do fľaše od coly. A ani facka dievčaťu. Keď sa však cez toto všetko človek nejak prekúše, tak od druhej tretiny sa to začne celkom slušne vyvíjať. Festivalový film, z ktorého som mal najprv pocit, že to bude hovadina a nakoniec sa z toho ukázala celkom poctivá filmarina. ()

Adramelech

Usoudil jsem, že film s takovým názvem bych měl vidět a našel jsem na webu verzi se slovenskými titulky, kde je název filmu přeložený jako Šialená krava; hezký překlad. Film ukazuje život norských středoškoláků: vidíme tam snědého muslima, černošku a dokonce i pár bílých Norů. Hned bezmála úvodní scéna se společnými pánskými a dámskými WC je docela hustá. Studenti se mají připravovat k maturitě a profesor požádá premianta třídy Maria, aby se věnoval problematické spolužačce Fridě. Holka má celkem přijatelnou vizáž a ani není nijak zvlášť hloupá, ale jinak je prototypem spratkyně vyprodukované současnými evropskými pořádky, kdy výprask nezvedeného haranta je pro rodiče již téměř neznámým pojmem. Mimochodem, znám jednu holku, kterou doma občas výchovně propleskli, ale znalost pravopisu do ní stejně nevtloukli; dotyčná teď publikuje na webu články o domácím násilí. Marius je přirozeně slušný chlapec, ale Frida se chová tak nesnesitelně, že jí vlepí facku. Frida mu dá pusu a posléze jej flákne přes hlavu batohem. Děvče je prostě poněkud emočně nevyrovnané. Zbytek filmu pojednává o citovém a mentálním vyzrávání norské mládeže. Nabyl jsem z toho dojmu, že v zemích s chladnějším klimatem se puberta asi dostavuje trochu opožděně. Samotný děj nestojí za zmínku a závěr filmu vyznívá trapně. Pod pojmem psychobitch bych si představoval trochu jiný týpek než Fridu. Znám jednu holku... – ale dosti už o tom. ()

Aljak

Školská tématika je vždy predzvesť toho, že ma film bude baviť (väčšinou to tak naozaj je). A musím uznať, že PsychoBitch bol z tých zaujímavejších školských filmov, ktoré majú v sebe tú esenciu kvality. Zápletka tu bola v podstate úplne triviálna, ale ten vývoj medziľudských vzťahov a hlavne dilematické váhanie Mariusa tu poriadne zintenzívnili celý dej. Frida bola sympatická, aj keď jej afektované výpady neboli nič, čo by sa dalo nejako obdivovať - hoci takíto ľudia dosť priťahujú pozornosť (či už pozitívne alebo negatívne). Inak, pozornosť sa tak veľmi v závere obracia na Mariusa a Fridu, až mi prišlo ľúto samotnej Ley, ktorá v podstate nič zlého nikomu nespravila, a napokon práve tá si všetky rozmary Mariusa či Fridy odniesla... ()

honajz2

Dle názvu a země původu jsem čekal drsné drama, ale dostal jsem veskrze optimistickou norskou aktualizaci Starců na chmelů, resp. jejich pointy. A navzdory názvu tu psycho není nic - Frida je hyperaktivní outsider, který když může, tak udělá všude bugr a Marius je zase zakřiklý slušňák, který podělá co může. Postavy jak ze středoškolského romkomového anime seriálu prožijí vztah jak z takového seriálu, až mě zaráželo, jak moc tomu charaktery postav odpovídají. Jen je to teda vážně podané, pak je to ještě vážněji podané a ve finále je to pohádka pro teenagery, kterým se zajídají podobné filmy z USA, ale stejně je chtějí. Což samozřejmě není špatně, účel to splní. A nakonec to i mě přišlo jako fajn a příjemný film, jen ho nevidím na vyšší hodnocení. Na to bych si představoval prokreslenější postavy, aspoň trochu psychologie za nimi a když už to chce být milou revoltou vůči "obecné normálnosti" či převracením klišé teenagerských romancí naruby, čekal bych to v obou směrech důraznější. Tohle sice své předá, ale (aspoň v mém případě) výraznější stopu nezanechá. A od Norů bych rozhodně k takovým tématům čekal odvážnější přístup. Silné 3* ()

Dave Lister

Frida je jiná a každý ji tak vnímá, možná také proto, že taková být chce. Marius je pravý opak Fridy, je slušný, spolehlivý a v kolektivu oblíbený. Frida a Marius se začnou vídat a pro něj je to jízda z kopce a něco naprosto nepoznaného. Její bezprostřednost ho naprosto okouzlí, ale zároveň v něm dřímá obava, co na to blízké okolí. Krásné, emoční a citlivé teenagerské drama, které je dospělejší než by se mohlo na první pohled zdát. Opravdu další svěží a milý vánek ze severu. ()

• První píseň, která ve filmu zazní, je „10 ting“ od norského rappera EMIRA. (Azurose)
  • Ve filmu několikrát zazní písnička „Strangers“ od norské zpěvačky Sigrid. (Nikar)