NikiVai

Kateřina Aragonská měla složitý životní osud. A nelehké časy prožívala už před svatbou s Jindřichem. Takže dostatek materiálu pro skvělý historický seriál. I když se autoři v ledasčem odchylují od skutečnosti, je to příjemná a odpočinková podívaná s poměrně příjemnými herci. ()

liquido26

Po velmi dobrých seriálech Bílá královna a Bílá princezna, přichází pro změnu Španělská princezna, která sleduje další osudy Tudorovců, tentokrát očima Kateřiny Aragonské. Hned první výtku bych měl k obsazení. Myslím si, že je velkým mínusem těchto seriálů, že s každým seriálem mění herce. U Bílé princezny se obsazení docela povedlo, tady ovšem už tolik ne. Děj začíná asi tři roky po skončení předchozího seriálu, přesto všichni zestárli o dvacet let. Nejvíc mi tato změna vadila u Henryho VII. a Lizzie. Jedna z vedlejších postav, Richard Pole, byl v předchozím seriále jednorukým veteránem, tady má ale funkční obě ruce. K ahistorickým nesmyslům ani nemá cenu se vyjadřovat. Kdyby Princi Harrymu bylo 10 tak jako ve skutečnosti, tak by se tu nemohla rozjet ona romantická linka, na které první série stojí. Dále zde máme asi tři černochy a nikdo se nad tím v katolické středověké Anglii ani nepozastavuje. Muslimsko-katolická svatba, je taky očividně v pohodě. Zkrátka a jasně seriál se svezl na současné populární multikulturní vlně, která naprosto bezostyšně przní historii. ___ Děj je jinak celkem průmerný, stojí hlavně na romantické lince mezi Catherine a Harrym. Zlá babka Margaret tu nějaké ty intriky rozehrává spíš až ke konci. Celkově vzato tomu chybí náboj a atmosféra předhozích dvou seriálů. ()

Jezinka.Jezinka

Kategorie drama obstojí mnohem lépe, než kategorie historický. Co si myslím, že je ukázáno věrně, jsou pošahané rodinné vztahy, intriky, lži a podvody uvnitř nejužší rodiny. Tudorovci to zkrátka sekali jak Baťa cvičky, smutným faktem je skutečnost, že "to" byly lidské hlavy, často hlavy rodinných příslušníků či sluhů, co konali to, co konali, na přímý pokyn svého nekompromisního soudce. Ve finále je pak vcelku jedno, zda ta hlava šla dolů hned nebo po měsíci, roce či deseti žaláře. Často by mi poprava hned připadala pro všechny zúčastněné milosrdnější než roky nejistoty. Časové posuny a pomatené věkové ukotvení postav je na delší diskusi, i když je to hlavně drama. Pravda nesmí stát v cestě dobrému příběhu. I přes všechny nejasnosti, i divák bez zájmu o historii si bude už navždy pamatovat, že Johana Šílená a Kateřina Aragonská byly sestry, že manželem Johany byl Filip I. Sličný, v dospělosti adept na kastraci a vraždu, leč v předchozí sérii politováníhodný siroteček, jehož matka zemřela v důsledku pádu z koně ... ()

SoulAsAGem

Prvotní nadšení začalo upadat krátce po Arthurově smrti. Přestože víme, že si Catalina nakonec vezme Henryho V|||, musíme absolvovat maraton zvratů a strastiplné cesty,než se tak stane. I když ve skutečnosti si myslím, že to tak dramatické nebylo. Smrtí Catalininy matky se sice vše zkomplikovalo, ale zde se to tvůrci snažili tak zdramatizovat, že seriál začal připomínat argentinskou telenovelu. Musím říci, že princ Henry V||| působí velmi sympaticky a jen těžko si představit, čím se teprve stane. ()