Španělská princezna

• USA The Spanish Princess (viac)
USA, (2019–2020), 15 h 15 min (Minutáž: 54–60 min)

Predloha:

Philippa Gregory (kniha)

Charlotte Hope, Elliot Cowan, Stuart McNeil, Ruairi O'Connor, Richard Pepper, Alan McKenna, Bradley Birkholz, Olly Rix, Laura Carmichael, Jack Baggs (viac)

Osmidílné historické drama Španělská princezna pojednává o Kateřině Aragonské, krásné mladé španělské princezně, které je již od dětství zaslíben anglický trůn. Přijíždí proto do pošmourné, deštěm bičované Anglie se svým pompézním a rozmanitým královským dvorem včetně dvorní dámy Liny, pocházející ze subsaharské Afriky. Stane se princeznou z Walesu, ale po náhlé smrti prince Artura, za něhož se provdala, vše nasvědčuje tomu, že je pro ni trůn navždy ztracen. Kateřina však tvrdí, že její manželství nikdy nebylo naplněno, takže je stále pannou. Začne se zajímat o nového dědice, charismatického a umíněného prince Jindřicha, který bude jednoho dne vládnout jako král Jindřich VIII. (HBO Europe)

elizabeth_ba

Seriál mi připomíná jednu z detektivek Vlastimila Vondrušky ze série Hříšní lidé království českého, kde královna Kunhuta jako uherská princezna na českém dvoře čekala až si ji Přemysl Otakar milostivě vezme za manželku... Jestli je to už dílem autorky předlohy Phillipy Gregory nebo až scénáristů samotných, nehodlám zjišťovat. Plusem ovšem je to, že ani já nevím, co se stane příště, protože historické události zde probíhají zcela nahodile, na letopočtu a leckdy i osobách zúčastněných, zcela nezávisle. ()

marhoul

Výpravné seriály z období tudorovské Anglie mě zajímají. Slabina Španělské princezny tkví v tom, že se tvůrci výrazně odklonili od skutečných historických událostí. Je zde řada do očí bijících hloupostí a tak k němu přistupuji pouze jako k lehčí dobové dramatické romanci, vhodné více pro ženy. V HBO opět nešetřili prostředky, dívá se na to dobře, uznávám, že realita by až tak koukatelná nebyla, protože desetiletý Jindřich by zápletku příběhu těžko okořenil a tak nad nesrovnalostmi přivírám oči. Líbí se mi vyzdvihnutí kvalit Kateřiny Aragonské jako dámy kultivované, vzdělané, sebevědomé, nikoli ošklivé, zapšklé náboženské fanatičky, kterak jsme měli možnost vídat v Tudorovcích, či v Králově přízni. ()

nineweh

Snaha vylepšit pověst Kateřiny Aragonské se minula účinkem. V čem předchozí dvě série uspěly - lehké míchání fabulace a nadpřirozena se skutečnými událostmi, perfektně vybraní herci -, tam to Španělská princezna projela na celé čáře. Nejen historických, ale i logických nesrovnalostí je tu moc na to, aby to krásné kostýmy a tudorovská architektura zachránily, a to, že postavy za těch snad 20 let ani trochu nezestárnou (a ne, nanicovatý plnovous Jindřicha VIII. opravdu nepovažuju za stárnutí), je trestuhodné selhání maskérů. Jak miluju seriály z britské historie, tak tohle mě (hlavně v druhé části série) dost zklamalo. ()

Morholt

Jak se mi předchozí dvě série líbily, tak tady jsem zklamaný. V podobných případech člověk počítá s poněkud volnějším výkladem historie, ale tady to neskutečně tluče do očí. Dále mi vadila skutečnost, že zcela vymizel duch dobové Anglie, který se pyšnily Královna s Princeznou. No ale jestli se něco nepovedlo, tak to byl casting, který byl příšerný ve všech ohledech, což symbolizovala především naprosto nedůvěryhodná Charlotte Hope. Jediný, kdo trošku obstál, byla Harriet Walter jako Margaret Beaufort, ale Michelle Fairley a Amandě Hale, které tuto postavu ztvárnily před ní, nesahala ani po kotníky. 30% ()

Tryskomyš

Nezvykle poutavé vyprávění o Tudorovcích, které se snad musí líbit opravdu každému. Nikdy jsem nesledovala historické seriály ani historii, protože mě to nebavilo. Ale tento seriál jsem naprosto hltala. A navíc mě to podnítilo k tomu, hledat si informace na internetu. Láká mě vědět, jak to bylo doopravdy, neboť autoři se místy ,,zpronevěřili,, skutečnosti. A informovat se také, jak to bylo dál s těmito rody. ()