Fosse/Verdonová

• USA Fosse/Verdon
Životopisný / Dráma / Hudobný
USA, 2019, 6 h 43 min (Minutáž: 42–60 min)

Predloha:

Sam Wasson (kniha)

Kamera:

Tim Ives

Sam Rockwell, Michelle Williams, Kelli Barrett, Norbert Leo Butz, Aya Cash, Nate Corddry, Evan Handler, Rick Holmes, Byron Jennings, Susan Misner (viac)

Seriál Fosse/Verdonová, který překlenuje pět desetiletí, zkoumá jedinečný milostný a tvůrčí vztah mezi Bobem Fossem (Sam Rockwell) a Gwen Verdonovou (Michelle Williamsová). On je filmový vizionář a jeden z nejvlivnějších divadelních choreografů a režisérů. Ona je nejúspěšnější broadwayskou tanečnicí všech dob. Jedině Bobovy průkopnické muzikály skýtají Gwen šanci ukázat, co se v ní skrývá. A pouze Gwen dokáže naplnit Bobovu jedinečnou vizi. Společně definují americkou zábavu – ovšem za příliš vysokou cenu. (HBO Europe)

NinadeL

8/8 Tentokrát si originální drama z produkce FX nijak neužívám. Je to sice zajímavé backstage téma, ale sledovat takhle dlouhou manželskou krizi je i na mě moc. Kabaret a Chicago jsou sice klasiky, ale tenhle seriál srovnatelné koule samozřejmě nemá a ani mít nemůže. A Michelle Williams je neskutečně slabá. To i Margaret Qualley ji v těch pár scénách dotahuje a převyšuje. ()

mortak

Je vidět, že Thomas Kail jako muzikálový režisér ví, přesně, o čem točit. Co se týče pohledu do zákulisí muzikálové scény, či psychologie všech zúčastněných, nemá tato minisérie konkurenci. Kail portrétuje Fosseho a Verdon jako dvě egoistické děti neustále toužící po slávě a uznání, využívající jeden druhého či ty ostatní bez jakýchkoliv morálních hranic. Ale zároveň jako umělce toužící po dokonalosti, kterou se snaží dosáhnout jak na scéně, tak ve filmu. A ve své genialitě byli rovnocenní. Scénář je bohužel mírný k Ann Reinking, která by bez Fosseho nebyla ničím (po rozchodu s ním pak už jen parazitovala na něm vytvořením show "Fosse"). ()

prezdivaka

Tak to byly orgie. Skvělá záležitost po všech stránkách. Herci, dekorace, choreografie, hudba, dialogy, dekorace, kostrýmy. Je to tak mnohovrstevnaté...Příběh umělce, talentu, egoisty, děvkaře, otce...a citlivého člověka. ()

Fifer

Při sledování seriálu se objevuje jen jeden problém: Bob Fosse natočil svoje mistrovské autobiografické dílo All that jazz, které perfektně vystihuje celý showbusiness. Proč se tedy dívat na seriál, který bude jen odvar téhož? Když tu máme samotné Fossovy filmy? Nicméně pokud člověk přestane porovnávat seriál s Bobovou tvorbou, určitě je to příběh, který stojí za to vyprávět. Sam Rockwell a M. Williams jsou skvělí. ()

Kvítek

Tak tenhle životopisný seriálový počin mě úplně za srdce nechytl, místy mě už dost unavovala linka "pracuju až to zdechnutí - vždy se žvárem v hubě - ošukám co projde kolem - a beru mix kokin, abych to vydržel - I don't give a fuck at all". A tak pořád dokola, pokaždé s jinou, ale pořád se stejným elánem. Nicméně! Klobouk dolů před Michelle Williams, která s květákem na hlavě pozbyla všechnu svou krásu ale její Gwen je opravdická až do morku kostí. I když ten její umělej úsměv mně místama už fakt lezel na nervy. Osudové všudypřítomné pouto mezi Gwen a Bobem je všechno jen ne nudné a dává seriálu tu správnou bittersweet šťávu. Zajímavej feeling z oné magické přitažlivosti, kdy nemůžete žít s někým, ale zároveň ani bez něj! Svým způsobem mě vzal i zajímavý střih dávající ochutnat jaký je to být pod tlakem showbyznysu, stejně jako retrospektivní okénka díky nimž se postupně seznamujeme s osudy hlavních hrdinů. Jedno se musí nechat, Bob i Gwen uměli z života i ze sebe vytřískat maximum a tenhle seriál nám dává možnost svízt se na horské dráze chvíli s nimi. Tak si držte kloubouky! ()

barteca

Na třetí pokus jsem to zkoukla na jeden zátah, konečně mě to vtáhlo. Chce to ale soustředění sledovat jejich bolestnou symbiózu. Snad byli i šťastní. ()

Habanera

Skutečný příběh o showbyz manželské dvojici, která spolu žila, hádala se pro nespočetné Bobovi avantýry, ale to, co je oba spojovalo v samé podstatě, byla láska k divadlu a muzikálu. Zvláštní druh závislosti a přitažlivosti, kt je oba nabíjel i ničil. ()

jarmil8

Vynikající seriál přibližuje problematický manželský vztah, závislost jednoho na druhém a také dodnes ikonická díla. Všichni herci jsou skvělí, ale především Michelle Williams předvádí neskutečný herecký výkon. Některé díly jsou až příliš inspirovány Fosseho režií, nicméně výsledek je daleko sugestivnější než např. jalové Marriage Story. ()

Sidenius

za mě moc skvěle natočené, plné silných okamžiků. Životopisné a určitě 90% vůbec neví kdo Fosse byl a to je škoda. Rozhodně stojí vidět tuhle moc povedenou minisérii ()