Hip Hop a jeho zrod

• Kanada Hip-Hop Evolution (viac)
Dokumentárny / Hudobný
Kanada, (2016–2020), 11 h 59 min (Minutáž: 36–52 min)

Scenár:

Rodrigo Bascunan

Kamera:

Martin Hawkes

LL Cool J, Russell Simmons, Darryl McDaniels, Nelson George, Big Daddy Kane, Afrika Bambaataa, Grandmaster Flash, Fab 5 Freddy, Claire Armstrong, Ice Cube (viac)

Čtyřdílná dokumentární série režiséra Darbyho Wheelera, která před dvěma lety obdržela prestižní International Emmy Awards v kategorii kulturních pořadů, ukáže nejen historii jedinečného žánru, ale i osobnosti, které jeho vývoj formovaly, včetně umělců jako Afrika Bambaataa, Chuck D. nebo DJ Premier. Komentátorem je hip-hoper a publicista Shad Kabanyo, který ukazuje, že příběh hip hopu nemohl začít jinde než v New Yorku: „Dnes jsem sice MC, ale nejprve jsem byl jenom nadšenec. A pro každého hip-hopera znamená návštěva New Yorku spoustu připomínek dávné historie. Desítky let po jeho zrodu ozvěny raného hip-hopu zaznívají prakticky všude. Předtím, než to všechno začalo, vládl jiný zvuk. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let frčelo disko. Všichni nosili kvádra a hedvábné hadry, ohákli se a vyrazili do klubu. Vypukla disco horečka. Manažeři, sportovci, kabaretní umělci, takzvané celebrity všeho druhu. New York se proměnil v město kožichů, Rolls-Royců, šampusu, diamantů a sexu. Prachy lítaly vzduchem. Většina Američanů i cizinců považovala New York za nebe. Jenže v Bronxu to hořelo. Uprostřed toho varu a vřavy se ze vzdoru zrodil hip-hop.“ (Česká televize)

Sharlis

Rozhodne jeden z naj dokumentov o hip-hope co som videl. Od 70's az po sucasnost v 16tich 40minutovych dieloch. Super! Je to zamerane na US scenu a ciernych raperov (okrem Ema), takze tam par veci chybuje, ale hej no, nemozes mat vsetko. Na druhej strane je pravdepodobne, ze ak vyjde dalsia 5ta seria, tak sa to doplni. Je tam par rozhovorov s B-Real, tak snad to doplnia o Cypress Hill, House of Pain atd. ()

ancientone

Silnou stránkou celého projektu je jeho snaha neobmedziť sa iba na najdominantnejšie a notoricky známe scény (napríklad New York alebo Los Angeles), ale dať dostatočný priestor aj členitej južanskej scéne, ktorej relevantnosť sa derie do popredia najmä v posledných rokoch, príznačných explóziou trapového žánru, expandujúceho naprieč (takmer) všetkými spektrami popmusic. Na výslednej podobe Hip-Hop Evolution sa odráža aktívna spolupráca filmárov a hudobných editorov v dynamickom a informačne nasýtenom rozprávaní. Z hľadiska formy predstavuje Hip-Hop Evolution klasický, ničím nevyčnievajúci televízny dokument s prvkami oral history: celá séria stojí a padá na metóde (bohato) hovoriacich hláv, doplnených jednoduchými animáciami a kvantom archívnych záberov, navodzujúc dobový zeitgeist s očakávaným obdivom a rešpektom, ale bez zbytočnej sentimentality. Devízou projektu je spovedanie nielen raperov, ale aj množstva producentov, dídžejov a hudobných publicistov, čo konvenčnému rozprávaniu pridáva dynamiku a plastickosť. Jeho forma slúži najmä plynulej a bezproblémovej orientácii v tematických celkoch, ktoré sú decentnými úvodmi pre laika a rýchlymi zhrnutiami vedomostí pre hudobných (hip-hopových) nerdov alebo insiderov. Viac na: https://www.kinecko.com/hip-hop-netflix-ale-nie-chill/?fbclid=IwAR0DtnphQuCCv2EP8ndHxKZEGRMEIvV79L9rG_dWCDd4Q3LQ2I16ZPOJhjo ()

pushover

16-ti dílný seriál, který popisuje vznik, vývoj a vliv hip-hopu a jeho subžánrů. Přestože je seriál podrobný, nezmiňuje některé zásadní postavy z historie rapové scény (z NY třeba Ultramagnetic MCs, Kool Keith z West Coast zase Cypress Hill atp.). Jde zkrátka o široké téma a seriál je pro něj málo. Přesto jde o zdařilý počin. Přehled sérií a dílů: 1/1 "The Foundation", 1/2 "From the Underground to the Mainstream", 1/3 "The New Guard", 1/4 "The Birth of Gangsta Rap", 2/1 "The Southern Way", 2/2 "Out The Trunk: The Bay", 2/3 "Do The Knowledge", 2/4 "New York State Of Mind", 3/1 "A Tale of Two Coasts", 3/2 "Life After Death", 3/3 "Pass the Mic", 3/4 "The Dirty South", 4/1 "Bounce to This", 4/2 "The Southern Lab", 4/3 "The Super Producers", 4/4 "Street Dreams". ()

DAJAAAA odpad!

Klidně mě ukamenujte,ale blbé žvatlání s pozadím co se horko těžko dá nazvat melodií pro mě není žadná hudba.Černoškou hudbu miluju např.funky,soul,mám tady i oblíbené interprety,kteří zpívají krásně,kam se na ně hrabou bílí,sory,ale hip hop mi připadá děsně primitivní a je mi líto,že si lidi myslí,že černoši neumí zpivat nic jiného. ()