Hélène Barizetová je mladá, mimoriadne nadaná dirigentka a huslistka, ktorá sa po dvadsiatich rokoch strávených v Spojených štátoch amerických, vracia do svojho rodného mesta, Paríža, na pozvanie filharmonického orchestra, kde dostane angažmán na post jeho dirigentky a manažérky. Po smrti predošlého dirigenta prežíva orchester kritické obdobie a Hélène, ako jeho nová nádej, má jednu sezónu na to, aby orchester vrátila späť do formy a aby si opäť získal svoje publikum. Hélène nestráca čas a okamžite nahrádza renomovaného, prvého huslistu, ktorý je hlavným pilierom orchestra za mladú, dvadsaťročnú huslistku zo zadných radov, Selenu Rivièrovú. Hélèn v nej vidí veľký potenciál i samú seba, keď bola mladá. Vloží do nej všetky nádeje a je odhodlaná z nej urobiť svojho následníka. Lenže takéto kroky prinášajú so sebou aj následky a Hélène sa ocitá v centre nezhôd v rámci orchestra a dokonca i vo svojom osobnom živote. Podarí sa Hélèn, aj napriek komplikovaným okolnostiam, riadiť a vyniesť na výslnie orchester so stodvadsiatimi hudobníkmi? (RTVS)

angel74

Scénář byl sice krapet přitažený za vlasy, ale to nemění nic na skutečnosti, že jsem se na každý díl opravdu těšila. Seriál mě primárně zlákal už samotným názvem, tušila jsem, že by to z muzikantského hlediska mohlo být dobré. S každým dalším dílem jsem však postupně začala dávat přednost dějové lince, která nakonec převážila nad tou hudební, což je asi škoda, protože interpretace některých skladeb zdejší filharmonií se mi nesmírně líbila. (70%) ()

Dupac

Jeden by čekal, že seriál z tak noblesního prostředí na ČT art bude mít i noblesní zápletku, ale každý, kdo někdy držel v ruce šmitec, musel mít chuť s ním zajít k paní scénáristce na koledu. Záškodnické slepení notových archů dirigentce před koncertní premiérou, okamžitá výměna hluchého koncertního mistra na základě jednoho náslechu, výroba koncertních houslí během blíže nespecifikovaných několika týdnů, nedobrovolná eutanázie bláznivé matky (….) - diváci Ordinace jistě zažili slušné deja vu. Nováčtí právníci by rozhodně měli zbystřit, tady se mohlo klidně jednat o plagiát. 50 % ()

Franki69

Noblesní detektivka z atraktivního prostředí tzv. vážných umělců. Kdo jste kdy alespoň jednou vyslechli celou Vltavu nebo Vivaldiho Čtvero ročních dob a byli alespoň dvakrát v divadle s živým orchestrem, neměl by vás mikrosvět pařížských filharmoniků, v jejichž orchestru se s příchodem nové šéfky začnou podezřele množit nešťastné příhody, někdy i fatální, nechat bez zájmu. Všechny dějové linky se v jednotlivých dílech pečlivě proplétají a postupně znepřehledňují, až se v posledním díle spojí v až antickém rozuzlení, velmi příhodným pro vyústění příběhu, pracujícího s nanejvýš syrovými a na hranu šílenství vybičovanými emocemi, jak se pro svět složité komponované symfonické hudby sluší. Za mě 3x bravo a moje bodová nadílka je za tuhle filmařsko/hudební krásu jedna z nejvyšších, kterou jsem ve svých hodnoceních kdy dal. Pokud máte rádi chytré příběhy a svět symfonické hudby vám není úplně cizí, pak by vaší pozornosti rozhodně ujít neměl. Dávám 95%.. ()

bohemia_regent

Českého diváka potěší, že úplně první tóny, které v seriálu zazní, jsou z Dvořákovy Novosvětské. A v jednom z pozdějších dílů dostává velký prostor Smetanova Vltava. Jinak moc důvodů k radosti není: snaha o atraktivní zápletky a napínavé situace se místy pohybuje až na hraně parodie, k čemuž přispívají hlavně „hlubokomyslné“ dialogy. U mne je to za slabé 2* s neodbytně se vtírající pochybností, jak by asi odpověděl člověk zodpovědný za zařazení seriálu na kvalitou prestižní program ČTart na otázku, „proč zrovna sem, a ne spíš na ČT1?“ Že by jen proto, že seriál není nadabovaný? A propos, autorka českých titulků by snad mohla vědět, že název Brahmsova cyklu se u nás už dávno vžil jako „Uherské tance“ (a ne „Maďarské“). -------- V titulcích (všech šesti dílů) seriálu uvedeno: rok výroby 2018. ()

fugyx

Filharmónia bojuje o svoju existenciu a na pomoc si zavolá velehlasnú dirigentku Hèlené Barizetovú, ktorá prichádza po dvadsiatich rokoch do Paríža, a s ňou i zápletku hodnú divadelných dosiek. Svojím prístupom si časť orchestra získala, iných presvedčila časom. Návratom Filharmónie na výslnie má byť koncert (v poslednej časti), ktorého skladbu komponuje Barizetovej muž. Ten si začal s hornistkou a dirigentkino krachujúce manželstvo na chvíľu ovplyvní jej prácu. Okrem toho si nesie bremeno minulosti - dedičnú chorobu, ktorú možno zdedila po matke, no testovaniu sa dlho bráni. Hneď na začiatku si vybrala pre prvé husle mladučkú Sèlene - jej obdivovateľku s pohnutým detstvom. Navyše orchester si musí získať dôležitého sponzora, milionára Crozesa, zhodou okolností, Hèleninho dávneho ex. Pištoľ so slonovinovou rukoväťou v grafike seriálu nie je náhodou. Kriminálnou zápletkou je podivná smrť klarinetistu, považovaná za samovraždu, a pokus otráviť dirigentku. Svoju rolu zohrá i v záverečných scénach. Toľko k obsahu, ktorý vôbec nie je nezaujímavý. Samotná hudba sa nesie celým seriálom a je to lahoda pre ucho. Pri Vltave som mal zimomriavky. Takisto pri záverečnej skladbe (Philia's song od Ettiena Peruchona). ()