Ve vysoké trávě

• Kanada In the Tall Grass

Těhotná žena a její bratr zaslechnou volání o pomoc. Vydají se za chlapeckým hlasem do travnatého lánu, jen aby zjistili, že možná není cesty zpět. (Netflix)

Eliott

Nejedná se o žádnou lekačku, ale spíš o vyobrazení lidského zoufalství, kdy se skupinky lidí ztratí ve vysoké trávě a ta jim ,,zamotá hlavu" nejen prostorově, ale i časově. ()

verbal

Je všeobecně známý a smutný fuckt, že Štefanovi zvlhnul prach a došla invence, patocharaktery i pointy někdy v roce 1996. A od té doby už jen v podstatě vykrádá sám sebe a vykrmuje své už tak vyžrané prasátko nakladateli povinovanými grafomanskými recykláty, které jsou sice sem tam v několika detailech docela atmosférické, nicméně jako celek stojí za vyližklauna. V těch detailech se již pravidelně senilně zacykluje, a když pak neví, kundy z toho maglajzu ven, prostě tam napálí nějaké lidské mysli nepochopitelné ufony, obskurně porušené fyzikální zákony či ultrajeblé supernaturály, nebo se na to úplně vysere, vysměje se za pár mega čtenáři/divákovi do xichtu a s gustem jej nechá hledat v hovně nestrávené zbytky kukuřice. A tento rádoby myslomrd typu „Kolik stojí deset šutrů, když jeden stojí v širém poli?“, u kterého radši ani nezačínejte honit mozek, protože skončíte se zauzlovanou míchou, a do trávy pro sichr lezte pouze na trávě, jen potvrzuje onen krutě upadající standard. Námětově hybrid Tomáše Klepáče (tentokráte na hlavu) a Kukuřičných dětí (předčasně potracených) v krásně natočené a solidně strašidelné megatrávě, který startuje velmi nadějně, ovšem po čtyřiceti minutách vámi začne zmítat kompulzivní nutkání poslat tam kombajn, ať už to, kurva, konečně z gruntu zplanýruje i se všemi těmi prvoplánově debilními ohýbači časoprostoru, no a při závěrečných titulcích máte chuť tu mlátičku otočit směrem na Maine a nechat ji namlít Královskou sekanou, aby už vás příště neměl kdo okrádat o čas. ()

J*A*S*M

Divácky celkem dost vděčný dějový binec v prokletém poli, v němž se na začátku ztratí několik lidí, aby na sebe posléze různě naráželi a děly se jim divné věci. A divných věcí se posléze děje fakt hodně, díky čemuž se člověk nemá moc šancí nudit, na druhou stranu to celé začne působit dost random dojmem, jako bizár bez ladu a skladu, kterej se nijak nevysvětlí. Kdo se v tom bude chtít vrtat, bude moci snímek s klidným svědomím odstřelit. Já se bavil, takže neřeším. ()

Malarkey

Nějak si říkám, že jestli Netflix chce doslova prorazit, tak je to v hororu. Předloha od Stephena Kinga, režisér patřící do seznamu těch Američanů, kterým horor v současnosti patří, v hlavní roli pár neokoukaných jmen a navíc Patrick Wilson. Musím říct, že ta tráva by atmosféru měla. Škoda ale, že je to tak šílená kravina. ()

Toren

5,5/10. První hodina s parádní atmosférou a super nápadem funguje na výbornou. Sem tam se objeví šikovná kamera a solidní dílčí zvraty. Pak se to ale zvrhne v přehlídku bizáru, překombinovaných motivů a hloupých rozhodnutí. A nejhorší je, že vám přijde, že ono rozřešení nechápou i samotní tvůrci. Škoda. ()

T2

Na začiatku pútavé, záhadné, nechýba napätie ale postupom času roztrieštené do prázdna. Netflix a jeho rychlokvasky. /40%/ ()

LIVINGDEAD

Divný film. Člověk se až diví, jak málo postačí k natočení horroru. Pole vysoké trávy a černý balvan. A pár volajících lidí. Zpočátku to vypadalo jako Homolkovi v lese a pak se to zvrtlo. Nesnáším ve filmech časové smyčky, déjà vu a další takové píčoviny... 30% ()

EvilPhoEniX

Režisér Kostky společně s Netflixem a Kingem natočili mindfuck, který jsem teda vůbec nepobíral. Zpočátku to ještě jde. Vysoká tráva, ztracení lidé a šance rozvíjet zajímavou mytologii s neznámými pravidly, ovšem tvůrci do toho začínají plést složité time loopy, ve kterých se divák ztratí ještě více než samotní lidé v trávě. Film se snaží tvářit chytře, ale je to spíš dějový guláš bez jakéhokoliv smyslu a opravdu nesnáším když postava umře a záhy tam je znova a tak stále dokola. Na lekačky a Gore zde také nedojde, takže opravdu nezajímavá a velice nudná záležitost minimálně pro mne. 40% ()

tron

Joeov otec v 70. rokoch napísal o nekonečných lánoch kukurice a o pár desaťročí na to sa v jeho stopách vrhol i Joe (s pomocou otca, keďže knižnú predlohu napísali spolu) akurát s tým rozdielom, že uňho ide o trávu. Wtf? Ani nie, pretože táto tráva je extra vysoká, mimoriadne tajuplná, extrémne neprehľadná a navyše sa ako bonus zdá, že v nej nefungujú fyzikálne a iné zákony, na aké sme bežne zvyknutí. Je to svet sám osebe, v ktorom sa dejú čudné, nepríjemné veci. Herci sú tu skôr navyše, sú fajn, ale v prvom rade ide o atmosféru záhadného miesta. A tá je miestami naozaj veľmi dobrá. Druhou stranou mince je, že je Vo vysokej tráve vzhľadom na nie práve najmäsitejší scenár prekvapivo dosť dlhý a tak začne v druhej polovici stagnovať a nudiť. ()

Asia_Power

Tak dlouho tou zkurvenou trávou chodili, až tam zapustili kořeny...To je vlastně v KOSTCE všechno, co by se k tomuhle filmu dalo napsat, ale jelikož bych většinu z Vás neuspokojila, takhle krátkým výronem tak ještě dodám, že po zhruba 40ti minutách mě začal film tuze srát, jelikož ty déža ví a déža neví spojený s časovejma smyčkama a kostkovýma bludištěma bez logiky prostě a jasně moc nemusím. Takže někdo chcípne, aby následně zas žil, pak žije rovnou 2x, pak přijde dřív než přišel nejdřív, aby nakonec dorazil poslední ale vlastně první a...WTF??? Je sice pravda, že na film jsem koukala sjetá jak zimní gumy jelikož na horor o trávě čumím zásadně na trávě, ale i v THC rauši mě to ke konci kolosálně sralo a říkala sem si, že by to pole mohl někdo prostě zapálit. Štefan Král psával královsky no poslední dobou už to stojí celkem za hovno a že se na tuhle knihu spojil s panem Kopcem tomu moc nepomohlo. Natali tak nakonec natočil čistokrevně průjemnou záležitost, která vyšumí do ztracena. Malá rada na závěr - Když na Vás bude někdo z pole řvát, že se ztratil, tak zavolejte benga a dál se do toho neserte nebo se z Vás třeba stane ukázkovej nábožensky fanatickej kompost. ()

Marceloo

Dvaja súrodenci sa počas dlhej cesty zastavia pri kostole. Z neďalekej prerastenej trávy počujú volanie o pomoc, takže do pola vstúpia. To ale nemali robiť, pretože dostať sa von bude takmer nemožné. - Zo začiatku to má nábeh na celkom atmosférický horor, ale postupne sa z toho stáva akási prihlúpnutá naháňačka v poli, v ktorej prepína každej postave a na konci aj tak nedáva nič zmysel. A keď to začnú tvorcovia ťahať do filozofickej roviny v súvislosti s akýmsi počmáraným kameňom, vyznie to dokonca úsmevne. Patrick Wilson si sem odskočil zrejme z nudy, pretože netuším, čím ho tento projekt dokázal zaujať. Mňa nezaujal ničím. ()

M.a.t.t.

Rozhodne originálny koncept, no sledovať trsy trávy vie byť strašidelné iba do určite miery a filmové spracovanie In the Tall Grass ju veľmi netrafilo. No to je tak, keď sa adaptuje mimoriadne krátka záležitosť a natiahne na celovečernú minutáž, ktorá sa začne veľmi rýchlo opakovať a tým pádom i strácať divácky záujem. Určite jedna zo slabších filmových Kingoviek (aj keď v tomto prípade ide o kolaboráciu s jeho synom Joeom Hillom) a až na pár vizuálne zaujímavých momentov vlastne nedokáže ponúknuť nič ďalšie, čo by ju odlišovalo od iných zameniteľných žánroviek. ()

Morien

Chm, nakonec jen dobrý pokus. Ale damn, fakt se snažili. Kvůli některým seriózně wtf scénám nechci jít níž s hodnocením, neboť ukazují jistou kreativitu a touhu udělat divný film, jehož smyslem je vychutnat si divný film a nic jiného, i když si tvůrci amatérsky naházeli klacky pod nohy, když se druhým dechem hned pokusili mytologii nahlas vysvětlit a pojmenovat. Potom je samozřejmě škoda, že se na konci všechny nitky nespletou, nebo nerozmotají, podle úhlu pohledu, zkrátka že noha nevklouzne do ztraceného střevíčku. Bonusové body za to, že se filmaři pokusili o horor, který není založený jenom na jump scares, jak je teď v módě. Patrick Wilson by měl vážně přemýšlet o tom, co bere za role, protože jeho casting už se v tomto okamžiku rovná automatický spoiler. ()

choze

King, Natali a jejich netflixácká variace na Kukuřičné děti/Kostku. Zpočátku to baví odhalováním pravidel, podle kterých funguje zlověstné pole vysoké trávy-vězení žijící vlastním životem, ale bloumání trávou a časoprostorovými smyčkami a pořvávání nezajímavých postav záhy unaví a závěrečná čtvrtina je tragická. ()

Gilmour93

Co se děje v trávě? Prakticky nic. Po dvaceti minutách jsem si říkal, co budou dělat dalších osmdesát, protože námět se zdál vyčerpán. Někde kolem padesáté minuty jsem si začal přát, aby dorazil dobrý rodák Radoslav Brzobohatý a pomocí kosy se o ševelící louku postaral. Po další čtvrthodině, unaven děním kolem černého šutru vykoupení, jsem už netoužil po ničem jiném, než stát vedle podplukovníka Kilgorea a cítit vůni vítězství (a ani by nemuselo být ráno). A s plíživě se blížícím koncem jsem už jen v zoufalství vzýval Andreje, ačkoliv už nemá vůbec žádný vliv, aby dal pokyn k herbicidnímu postřiku. Sorry jako. Nataliho hororový plevel dostaly na dvě hvězdy jakž takž uspokojivá pointa a Patrick Wilson, který zvládá milujícího tátu rodiny i vyšinutého psychopata, aniž by nějak extra měnil herecký rejstřík.. ()

D.Moore

Je vlastně dobře, že předloha tohoto příběhu u nás ještě nevyšla, protože jsem ji nemohl/nemusel porovnávat s adaptací a mohl jsem se nechat "jen" překvapovat a bavit. A že tedy rozhodně bylo čím! Zpočátku si divák říká "Aha, takže nějaká variace na Kukuřičné děti?", ale je to velký omyl, protože z filmu se nakonec vyklube něco úplně jiného. Lepšího. Ještě než skončil, bylo mi jasné, že si ho budu muset brzy pustit znovu, a to se přece jenom tak často nestává. Je to další skvělý příspěvek do rodiny filmů podle Stephena Kinga (vlastně spíš podle Joe Hilla, protože jsem v příběhu viděl hlavně jeho rukopis) s rokem výroby 2019. ()

MM_Ramone

Titul "Vo vysokej tráve" (In the Tall Grass)  je predposledná, v poradí dvanásta poviedka z knihy "Na plný plyn" (Full Throttle). Je to zbierka horrorových poviedok, ktoré napísal americký spisovateľ Joe Hill. Je to syn slávneho Stephena Kinga. No a práve poviedku "Vo vysokej tráve" napísal spolu so svojim otcom. Vraj ju vymysleli pri raňajkách v reštaurácii International House of Pancaker, keď mali obaja týždennú pauzu medzi inými svojimi projektami. Hneď začali písať a behom šiestich dní to mali hotové. Je to jeden z najlepších kúskov z tejto zbierky, ktorá vyšla v roku 2019. V tom istom roku bola spoločnosťou Netflix vyprodukovaná aj jej celovečerná filmová adaptácia. Vznikla pod režisérskou taktovkou Vincenza Nataliho. Mne sa táto filmová verzia hodne páčila. Pohltila ma atmosféra a úplne som sa na takmer sto minút stratil vo vysokej tráve. Bolo to desivé zelené peklo. ***** ()

Davies182

"Something sinister lurking..." jako sorry, ale jestli takhle začíná popisek k hororu, tak pak rozhodně nečekám variaci na časoprostorový hrátky ve stylu Akt X (což nemusí bejt mínus, stačí jen neklamat tělem), ale pořádně děsivý psycho. Je príma, že thriller může vypadat draze, a můžou v něm bejt vymazlený záběry a zpomalovačky, ale nesmí navenek předstírat, že bude nejstrašidelnějším mysteriózním filmem na světě... ()

darkrobyk

Zdánlivě nekonečný lán vysoké trávy si nezadá s kukuřičným polem, oblíbeným to místem S. Kinga. Jak jednou vkročíte do zeleného labyrintu, není lehké najít cestu zpět, protože jen to, co je mrtvé, se v něm nepřemisťuje. Chátrající kostel střežící mysteriózní místo by měl být prvním varováním. To, co se ukrývá v trávě, je však z dob dávno pohanských, ne-li ještě starších. Osud obětí, které se nechaly vlákat do zelené pasti se zdá zpečetěný. Nevadí mi časové smyčky, ani nekonečné bloudění zoufalců se smrtí v patách. Poetické záběry na vlnící se trávu mi připomněly ani ne tak kukuřici, jako japonský snímek Onibaba (1964). Film mi přišel napínavý od začátku až dokonce a rychle utekl. Chápu, že ten, kdo se neopájí obrazy trávy a nebaví ho sledovat ztracené nešťastníky, bude Ve vysoké trávě otrávený. Já jsem spokojen. Spíše pro okrajové publikum. ()