Sexuální výchova

• Veľká Británia Sex Education (viac)
Veľká Británia, (2019–2023), 29 h 20 min (Minutáž: 47–85 min)

Tvorcovia:

Laurie Nunn

Hudba:

Oli Julian

Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison, Tanya Reynolds (viac)

Malarkey

Když pominu skutečnost, že se seriál odehrává v nějaké americké bublině uprostřed Walesu a nedává to vůbec smysl, tak musím říct, že se jedná o super zábavný komediální kousek, jaký jsem dlouho nezažil. Během sledování jsem z toho měl super pocit. Postavy jsou skvělý a díky tomu dobrému pocitu, který z příběhu jde, neustále chcete, aby všichni byli šťastní. Navíc je to hodně o gayích a lesbičkách...a vlastně o sexu celkově. Ale ve výsledku je ten sex podle mě stejně jenom takový pozlátko, protože hlavně je to o určité komunitě lidí, kteří jsou otevření více, než zbytek světa...a to je vlastně to, co Vás na tom tak baví. Těším se na další série. Tohle mě sakra chytlo! ()

EvilPhoEniX

Nejlepší teen událost nejen mezi seriály, ale i napříč filmy obecně. Britové se vytáhli a servírují tak skvělý seriál, že budete mít chuť se nejen okamžitě vrátit do školy, ale také jít do ulic a s někým si to rozdat, Chytře napsané, zábavně zrežírované se sympatickými postavami, se kterými se vžijete a budete jim fandit. Někdo si může stěžovat na přítomnost LGBT a že je seriál až moc international, ale v Británii to tak je, takže se seriál drží pouze reality a mně osobně to vůbec nepřekáželo. Maeve a Ruby jsou mocné kočky a Asa Butterfield je absolutně parádní. Návykové jak sviňě a potěší četnost sexuálních scén a drtivých zvratů.100% ()

Marius

Kým Otisovi a Meave beží poradňa, je to výborná zábava. Akonáhle sa ale začne BH90210 kombinatorika každý s každým začína to byť únavné a od nástupu Adolfy Hope Identity Killer je to schematicky čiernobiela story o utrpení LGBTI komunity. Takže v konečnom dôsledku priemerná občas osviežujúca variácia na teen seriály ale nič prevratné.  6/10 ()

Zeck

Tento seriál by si skutečně žádný teenager neměl nechat ujít, protože lepší záležitost pro svojí cílovou skupinu bude hledat dost těžko, a to jak v současně vysílané seriálové tvorbě, tak i v té starší. Pokud bych Sex Education sledoval jako puberťák, patrně by se pro mě stal okamžitě kultem, a to ne ani tak z toho důvodu, že by byl pozérsky kůl a lezl do zadku všem aktuálním teen trendům, ale protože je zkrátka zatraceně dobře napsaný a skvěle (myšleno: vhodně) obsazený. Název je celkem zavádějící, protože primárním obsahem seriálu je (ne)naplněná romantika dvou ústředních postav a vztahy těch ostatních, ale to neznamená, že není sexuálně explicitní (Viditelná frnda v seriálu? Nevídané), kdy hned úvodní scéna pilotu, ve které se natřásají perfektní kozy Aimee Lou Wood, diváka donutí upustit páru zataháním za límec. Pokud jste nesmělý patnáctiletý panic nebo nesmělá patnáctiletá panna (já vím, sci-fi), pak skrze dvacetileté herce hrající puberťáky dostanete báječně pozitivní svět, ve kterém stále svítí ostré slunce, vše je zalité barvami, občas i péry, a ve kterém se ohledně vlastních sexuálních otázek a dilemat nedovíte prakticky nic užitečného, ale bude vás to zatraceně bavit. 90 % ()

Pethushka

Sex education mi bylo četně doporučováno doslova ze všech stran. Název mě příliš nezlákal, ale miluju britskou angličtinu a mám teď trochu času navíc, tak jsem seriálu zkusila dát šanci. První sérií jsem proplula tempem zhruba jeden díl za dva dny a minimálně můžu říct, že mě to nenudilo. Na druhou stranu, minutáž jednotlivých dílů je vzhledem k tématu celkem dlouhá. Postavy jsou každá jiná, zato všechny hodně výrazné svou odlišností a ve druhé sérii se jejich charaktery začínají krásně rozvíjet. Baví mě to. 4* ()

H34D

Již od první minuty seriálu je patrné, že humor bude přepálený. Ztvárnění života puberťáků tedy nebude tak "realistické" jako např. v perfektních Machrech a šprtech, ale přesto se záhy ukáže, že Sex Education dokáže být stejně tak lidský. Potřeby, myšlenky a chování dospívajících středoškoláků jsou ve svém jádru vykresleny velmi hezky a k tomu ten ujetý humor - ano, to se dá. Se seriálem mám jediný problém a to je až absurdně křečovitá snaha o politickou korektnost v tom smyslu, že každý pár je interraciální, nebo LGBTQ. 8/10 ()

hellstruck

Sex education aneb ne-edukativně o sexu. Skvělá britská zábava, která nemá v dnešním seriálovém světě obdoby. Alespoň ne v rámci teen seriálů. Sice se zde sledujeme typické losery střední školy i rádoby "drsňačku" s piercingem v nose, ale také cvokařku přes sex posedlou sexem, obří penis, fejkování masturbace, erotické komiksy s obřím chapadlem místo penisu, ale zároveň i momenty, které mají opravdovou hloubku a i přes ten výčet všeho, co jsem tu vypsala, se nejedná o hloupou zábavu, jakou známe z průměrných amerických filmů. A právě tenhle kontrast a kombinace zdánlivě nemožného vytváří tak nevšední dílo. Dál bych tu vykládala o jeho kvalitách, ale tohle se prostě musí vidět. Škoda, že někoho jako je Emma Mackey (Maeve) neobsadili do role Harley Quinn třeba v Gothamu. :D Vážně by se na to hodila. EDIT PO SHLÉDNUTÍ CELÉ ŘADY: Obsahuje SPOILERY! Snižuji z 5 na 4. :( První díl nastavil laťku hrozně vysoko, bohužel pak to jde s originalitou od desíti k pěti, až je poslední díl v podstatě úplně klasickou středoškolskou vztahovkou. Zatímco u pilotu se mohl člověk každou chvíli potrhat smíchy, později je to celý takový ubulený a přesně víte, k čemu se schyluje. Díky bohu alespoň za to, že Maeve a Otis neskončili spolu (i když hádám, že na to ještě máme druhou sérii). ()

Spiker01

Zpočátku trošku nenápadný kousek od Netflix, jež se posléze vyvinul v obří hit této úspěšné streamovací služby a ačkoliv mi trvalo přes tři měsíce seriálu věnovat více času, nyní toho rozhodně nelituji. Zřídkakdy se mi stane, že by mě nějaký seriál strhnul od začátku a už do konce nepustil a ačkoliv se to nestalo ani u Sex Education, dostal jsem výborný feel good seroš z britské střední s výborně napsanými a výraznými postavami, zápletkami, které stále nejsou tak obvyklé a provařené a celkově další povedený zářez mého nejoblíbenějšího streamovacího giganta. Nyní se budu věnovat hlavně hercům, jelikož představování jejich postav se přirozeně v prvních sériích tvůrci věnují zdaleka nejvíce. A v tomto okamžiku je pro mne největším objevem Gillian Anderson, kterou jsem nikdy extra nemusel, ale v tomhle seriálu jsem si jí naprosto zamiloval. Asa Butterfield (22) do své role sedí perfektně, ostatně pořád vypadá na těch 16. Ale kdo jej plně zastiňuje, tak je nový objev Emma "Margot Robbie "Mackey (příště už by si mohla vyndat ten kroužek v nose), jež takové doufám, že se brzy objeví v něčem pořádném v kinech. A mimochodem, jsem tým Ola. Nejlepší scéna : 7.díl, promluva Erica se svým otcem. Naprosto srdcervoucí okamžik. PS : Trošku se bojím, jestli hodně lidí nenalákal clickbait název a k druhé sérii se nevrátí.. EDIT, lidi se samozřejmě vrátili a seriál to zdárně dotáhl až do čtvrté řady, přičemž víceméně neztratil své původní kouzlo. Jeden z nejlepších seriálů nejen od Netflixu, ale na Netflixu. ()

D.Moore

Seriálu kraluje Gillian Anderson, ačkoliv rozhodně není hlavní postavou, ovšem neznamená to, že by ostatní nebyli zajímaví. Právě naopak. Hlavní hrdina i všichni ti, kteří se okolo něj otáčejí jako nějaký model sluneční soustavy, jsou skvělí a je vtipné, že ačkoliv většina z nich patří do dříve viděných a dobře známých charakterových škatulek, stejně se i v těch škatulkách nějak vyvíjejí, vylézají z nich ven a zase se vracejí dovnitř... Tvůrci mají v rukávu navíc docela slušnou zásobu překvapení (viz závěr), takže jsem si bez problémů užil úplně každou epizodu a těším se na druhou řadu. ()

Hrabka

První dvě série byly fajn - dobrý humor, celkem zajímavé postavy a jejich příběhy. Taková nenásilná pohodovka. Třetí série už je taková mírně otravná, autoři začínají čím dál víc tlačit na lgbtq pilu a už je to trochu přes míru a působí to už nuceně. Čtvrtá série pokračuje v nastaveném trendu a na můj vkus už je to přespříliš. Dalo by se říct, že je to průser (lgbtq/woke extrém) a moje celkové hodnocení klesá o hvězdu dolů. Snad už další sérii nezplodí... 65% ()

CrypzzXD

Tohle je trefa do černého, jenž je nad hranicí prosté feel-good televizní zábavy, a která umí být zatraceně zábavná a srdcervoucí zároveň (stejně jak první série, tak i druhá přišla s emotivní tečkou, kterou vstřebávám ještě několik dní po konci sledování). Chápu, že mnozí v tomto dítku streamovacího gigantu vidí obyčejnou a explicitní rychlokvašku pro mladistvé, ale já v tom vidím víc než ledajakou vztahovou jednohubku pro teenagery. Vidím pomyslný vrchol žánru o nenaplněných láskách a přátelství, přesný casting (chemie mezi herci funguje dokonale) a pečlivou práci s každým jednotlivým charakterem. Přesně takhle vypadá dokonale vyvážená porce komedie a romantiky, u které prožíváte každičkou emoci, jako by jste byli její součástí. Nenechte se zmást zavádějícím názvem, a dejte tomuto nenápadnému hitu šanci. Zaručeně se budete bavit, a jestli nemáte srdce z kamene, tak vám možná ukápne i ta slzička. Já osobně ještě nejsem připraven tento svět plný mnou milujících postav (tak moc mi k srdci přirostla jen parta z Přátel a MASHE) opustit, a puká mi srdce při pomyšlení na zničující čekání na další sérii... S01 10/10 S02 9/10 ()

DJ_bart

1. SÉRIE - Seriálová učebnice pro mrduchtivé delikventy, která nenápadně a zábavně vyučuje jedince sexuálním stykem nepolíbené. Aneb exkluzivní sexpertýza v praxi - vše zcela komplet bez cenzury a navíc famózní komediální formou, kterou umí jenom britové. Jak jednou pravil Komenský: "Sexuální výchova hrou!" Asa Butterfield je zde ve svý nejstylovější roli jeho dosavadní kariéry. Za mě spokojenost.... [VERDIKT: 8,5 vibrátorů z 10] __________ 2. SÉRIE - Přestože prasečinek kupodivu ubylo a spíše přibylo na vážnosti, komediální nadsázka a bezskrupulózní smršť nekorektních hlášek je zachována, erotický dvojsmysly opět nemilosrdně atakují vaši bránici, a protagonisty si už podruhé ukradnou vaše srdíčko. Lahodná postpubertální omáčka! [VERDIKT: 8,5 poštěváčků z 10] 💜 __________ 3. SÉRIE - Aneb cumarád taky rád. Zatímco první série 'Sex Education' byla skvělým úvodem do perverzního městečka Moordale, a druhá série byla zase báječnou dramedií, třetí série se mi líbila zcela nejvíc hlavně kvůli tomu, že čím víc se oddaluju od teenagerských let (přestože je mi teprav 20, kill me pls), tím větší mám tendenci si myslet, jako kdybych v několika situacích vyobrazených v seriálu sledoval sám sebe...... Inu, 'Sex Education' neztratilo takřka nic ze svýho půvabu, suchýho britskýho humoru, jedinečnýho charismatu, božího soundtracku, sympatických postav, a opět dokazuje, že jde o esenci současný vlny subžánru teenage seriálů. Seriál totiž kombinuje superlativa obou sérii, a zejména má mnohem víc koherentní děj, přestože dokáže zaujmout hafo příběhovými podzápletkami, u nichž se divák dočká náležitý emocionální katarze a nedokáže si jednoduše vybrat, která z nich je víc poutavější – ať už jde o přátelství Aimee a Maev, těhotenství Gillian Anderson, milostný vztah mezi Ericem a Adamem/Olivií a Lily, krizi středního věku bývalého ředitele Groffa, anebo konflikt nebinární Cal s konformní většinovou společností...... V čem 'Sex Education' nadále vyniká je akcent relativně aktuálního tématu kulturních válek – tedy konfliktu konzervativních a liberálních hodnot, kdy se potlačuje individualita jedince na úkor práva, pořádku, a zachování rádoby "tradic" – škola, do níž naši hrdinové chodí, se totiž ocitne pod diktaturou nové ředitelky Hope, která se pokusí revoltující studenty postavit zpátky do latě. Seriál se zároveň velice autentickou a přesto poutavou formou zabývá hledáním vlastní sexuální/genderové identity, a v neposlední řadě nejde opomenout velmi citlivě implementovaný motiv strastí a radostí dospívání. Tvůrci se navíc velmi intimně zaměřují na dílčí aspekty životů postav – přitom nemají potřebu sklouzávat ke karikaturám, přílišným klišé, anebo bezbřehým vztahovým kličkám. A kupříkladu proměnlivý vztah Otise a Ruby je za mě jedna z nejvíc atraktivních dějových linií co jsem na poli seriálový produkce za poslední dobu viděl – o to víc mě mrzí, že právě tenhle etalon třetí řady tak trochu vyšuměl naprosto zbytečně do ztracena...... Byť si v rezoluci myslím, že třetí řada mohla lukrativněji využít svůj unikátní potenciál, je tu jedno velké ALE: stále jde o seriál, v němž (ne)obyčejní teenageři řeší obyčejný životní problémy – a dle mě právě v tomhle aspektu tkví ono kouzlo, díky němuž považuju 'Sex Education' nejen v rámci mainstreamu za jeden z nejkvalitnějších ekvivalentů svýho subžánru. Přičtěte si k tomu ještě hodnotný poselství o tom, že se nemáme stydět za naše pocity a za to, kým jsme, a máte vymalováno. Už delší dobu jsem navíc skutečně neviděl seriál, který by mě tak extrémně dopoval endorfiny. Prcání zdar! [VERDIKT: 8,6 simpů z 10] __________ () (menej) (viac)

JohnnyD

Vynikajúce postavy, fascinujúci setting v akejsi krajine-nekrajine, skvelý soundtrack a originálna premisa. Jediná veľká škoda je, že záver prvej série je pomerne uponáhľaný a dochádza k skratkovitým posunom charakterov (aj za pomoci novej postavy, ktorá je skôr deus ex machina katalyzátor konfliktov). Miesto 8 častí tam bol materiál minimálne na 10. Druhá séria: Lenivo napísaná klišé soap opera s papierom šuštiacimi postavami. Je tu kopec nových postáv, pritom niektoré ani za dve série nedospeli k bodu, žeby mali osobnosť (Ola). Tretia séria: Prvé štyri časti sú výborné, chémia a dynamika medzi Ruby a Otisom je mimoriadne oživenie, bohužiaľ druhá polovica série je už lazy writing ako z predošlej rady. Po prvé, je tu strašne veľa zbytočných postáv (napr. alien girl), po druhé seriál v jeho excentrickosti stráca uveriteľnosť a po tretie, hoci postavy robia "zlé" rozhodnutia, cítiť z nich papier a nie ľudskosť, ako to bolo napr. v legendárnych Freaks and Geeks. #teamruby S1: 9/10, S2: 5/10, S3: 7/10. ()

sheen

Konečně jsem si udělal čas a sjel poslední řadu. Ta to vyloženě pokazila, tlačili moc na pilu a ta tlačenka... až to bylo místy dosti otravné, škoda. První tři série, hlavně S1+S2 velmi povedené a poslední byla zklamání. ()

Disk

Naprosto výjimečný a ojedinělý britský seriál. Mohu mu zazlívat snad jenom fakt, že studenti a studentky nenosí školní uniformu (jasné cílení na americké a kanadské publikum), ale jinak jde o úžasný počin, který si zaslouží naši pozornost. Seriálu sice hodně pomohlo výborné producentské zázemí Netflixu, ale bylo by chybou nezmínit silnou tvůrčí skupinu vedenou většinou ženským týmem v čele s Laurie Nunn. Ženský pohled je tu velmi důležitý a díky tomu lze hovořit o seriálu, který je v sexuálních otázkách a tématech velmi otevřený (skvělá práce s natáčením sexuálních scén), ale danou problematiku nijak nebulvarizuje a přistupuje k ní velmi citlivě. Jakkoli je Sex Education dosti humorným seriálem, nevyhýbá se dojemným momentům a silným emocím, naopak - a je to jen dobře - postrádá patos, který by tu byl jenom na škodu. Je to naprosto ideální kombinace všeho, co lze očekávat od kvalitního britského seriálu. Technická stránka je bez debat špičková, ale to je u podobných produkcí běžné. Cením si hlavně výborné kamery, fantastického soundtracku a citlivé režie všech režiérek a režisérů. Herecké výkony jsou skvostné a nemá smysl někoho úplně vyzdvihovat. Sex Education je úžasná podívaná. Neskrývá své jasně progresivní a idealistické vyznění, naopak se k němu hlásí u všech dosavadních epizod. Kvituji to s velkým povděkem, protože sám jsem jasnou cílovkou. Jsem za Sex Education moc rád. ()

Cappuccino

Výborná tínedžerská záležitosť, ktorú by som ako stredoškolák absolútne žral. Seriál si ale dozaista môžu užiť aj diváci, ktorí majú strednú školu 5, 10 či 20 rokov za sebou. Sex Education je kvalitnou oddychovou zábavou s niekoľkými originálnymi vsuvkami a pomerne sympatickými hrdinami. Záverom navyše seriál ukázal, že dokáže človeka aj mierne dojať. Občas sa tvorcovia utrhli mierne z reťaze a ich humor mi prišiel detinský a skutočne zameraný skôr na najmladšiu cieľovku, ale väčšiu časť epizód som si v úplnom pokoji vychutnával. Za mňa to bude slušných 8/10, ale verím tomu, že pokiaľ sa dokážeš do hlavných postáv skutočne vžiť, pri tejto novinke od Netlifuxu budeš mľaskať blahom. ()

misterz

Trocha možno nadhodnocujem, ale netrápi ma svedomie, pretože som už dávno nevidel nič tak zábavné. Navyše, aj keď je téma pomerne šteklivá, ani raz v žiadnej scéne sa nestalo, že by to padlo do nevkusu. To klobúk dole. Autorom sa podarilo namixovať skvelú zmes zábavy, situačnej komédie ale i vážnejšej drámy. Poukázali, že aj háklivé témy sa dajú riešiť s nadhľadom a humorom, aj keď sa nám to tak vtedy nemusí zdať. Zároveň seriál dokázal vniesť do pomerne ošumelého námetu zo života v stredoškolských laviciach niečo nové a svieže. Určite sa už teším na druhú sériu, ktorá by mala vyjsť niekedy počas r. 2020. ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

09.05.2022

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

28.11.2020

Britské projekty, zejména pak seriály Koruna a Sexuální výchova, slaví dlouhodobě velký úspěch u předplatitelů Netflixu. Nejen proto streamovací gigant letos výrazně navýšil rozpočet pro britskou… (viac)