Kaguja-sama wa kokurasetai: Tensaitači no ren'ai zunósen

• Japonsko かぐや様は告らせたい ~天才たちの恋愛頭脳戦~ (viac)
Japonsko, (2019–2022), 14 h 48 min (Minutáž: 24–48 min)

Predloha:

Aka Akasaka (komiks)

Hudba:

Kei Haneoka

Aoi Koga, Makoto Furukawa, Rjóta Suzuki, Konomi Kohara, Hikaru Akao, Fumiko Učimura, Takako Tanaka, Maja Enojoši, Mei Šibata, Taito Ban, Taiši Murata (viac)

Věříte naivním a romantickým představám o tom, že vztah je rovnocenným partnerstvím? Tak to ale ve skutečnosti bohužel většinou není. V každém vztahu je vždy jeden, který víc dává a pak ten druhý, co zase víc bere. V některých ohledech je vztah nekonečná tahanice o moc, o to, kdo bude určovat, kam se vše bude dál vyvíjet. Láska je zkrátka boj, ve kterém vyhrává ten, kdo má rád míň! Alespoň předseda studentské rady na prestižní Shuchiin Academy a mladý génius Miyuki Shirogane je o tomto přesvědčený. A tak není divu, že je před dívkou, do které je zamilovaný, ostražitý, a i když tuší, že ani on jí není lhostejný, tak se ke své náklonnosti nehodlá přiznat. Vždyť podle výše zmíněné teorie ten, kdo se první vyzná ze svých citů - přizná, že miluje, vlastně prohrál první kolo! Problémem je, že Miyukiho vyvolená, zástupkyně předsedy studentské rady a budoucí dědička obchodního impéria Kaguya Shinomiya, sice Miyukiho také miluje, ale má na vztahy a na lásku dost podobný názor. Tím se rozehrává každodenní psychologická bitva mezi dvěma inteligentními mladými lidmi o to, kdo jako první donutí toho druhého otevřeně přiznat své city. Oba mladí lidé věří ve své schopnosti, svůj důvtip a zkušenosti, myslí, že o lásce vědí všechno. Ale existuje mezi námi vůbec někdo, kdo se v tom šíleném emočním koktejlu doopravdy vyzná? (Jeoffrey)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2019) (S01)

Ono to působí jako romantický dokument, to je tak pitomá a divná kombinace, že to nemůže být nic jiného, než absurdní komedie... Kombinovat relativně nekombinovatelné je přeci jen do jisté míry originální i zajímavé pokud vše funguje, ale jak moc je to vtipné? Po pravdě občas jsem se zasmál některému gagu, absurditě některých situací a občas (ovšem zde poměrně málo) i poznámkám pana komentátora. Přiznám se, že jsem měl docela problém s celou premisou tohohle anime, protože jakožto skrytý romantik jsem tak nějak přesvědčený, že zamilovaný člověk sice dokáže v jistých situacích takhle kalkulovat, i když málokdy je to mozek, kdo nakonec rozhoduje o tom co děláme, ale že by dvě postavy dokázaly takhle bojovat se svými city, vydržet tak dlouho a v některých situacích se chovat tak jak se chovali (až moc často na mě můj vnitřní hlas křičel: "Tohle je přeci blbost", nebo: "Takhle by to být nemělo"). Prostě hodně věcí šlo proti mému romantickému přesvědčení a tak to u mě drhlo. Jistě, je to komedie, nemá se to brát vážně, ale tím, že to působilo jak komentovaný dokument a komentář se mi snažil většinu těch pro mě z romantického hlediska nepřijatelných situací racionálně a s vážným hlasem vysvětlit, tak mi to sedlo o to méně. Asi jsem se nedokázal dostatečně uvolnit a naladit na tu správnou vlnu, prostě mi to nesedlo (snad jen kromě ryze romantické pasáže v posledním díle, i když to bylo zase jednou hodně klišé), nebo to celé byla opravdu jen průměrná episodní komedie s pár dobrými gagy, která kombinovala dvě podivné věci, dokument a romantiku a bohužel ne až tak dobře a bohužel asi ani moc zábavně... Každému podle chuti, já za sebe víc jak 5,2/10 nedám. ()

Season 2 (2020) (S02)

Jak mě první série příliš nebrala, tak ta druhá se mi už do vkusu trefuje mnohem víc. Bude to hlavně tím, že mi připadá, že se konečně vlastně něco děje, že je tady nějaký posun v charakterech, příběhu i té romantice. Také konečně přicházím na to, že i většina vedlejších postav tu není jen tak do počtu a hlavně Ishigami mě hodně zaujal a vůbec celý ten 11. díl, který se mu věnuje, považuji za sebe jako zatím nejlepší epizodu celého seriálu. Co se vtipů týká, je to podobné jako v první sezóně, občas jsem se něčemu zasmál, což je pro mě na komedii trochu málo, ale to bude spíš chyba mého smyslu pro humor, než naší Kaguji... 7/10 ()

Ultra Romantic (2022) (S03)

Odolával jsem dlouho, přeci jen se asi nepočítám mezi skalní fanoušky Kaguji a pokaždé jsem si i dokázal odůvodnit, proč u mě tenhle seriál nedosahoval na mety nejvyšší a po pravdě z první série jsem byl hodně rozpačitý, ale Kaguja zraje jako dobré víno a každá další série je pro podstatně lepší než ta předchozí. No a Ultra Romantic to tentokrát dokázala a já jsem tak tím, kdo se cítí na konci tak trochu (a přesto vlastně příjemně) poražen. Tahle část vytěžila maximum ze všeho, co během předchozích dílů budovala, přidala zase něco navíc a předvedla finále na takovém levelu, že na to budu i za dlouho rád vzpomínat. Teprve druhá série mě naplno přesvědčila, že autoři umí hodně dobře pracovat se všemi svěřenými postavami (a ne s jen těmi hlavními) a ta třetí v tom pokračuje. Na place tak kromě ústřední dvojice a ztřeštěné Fudžiwary opět září Išigami a Iino, jejichž příběhy a charaktery se dál zajímavě rozvíjí, ale přidávají se k nim (nově) velmi silně třeba i Hajasaka s Cubame. Dokonce i vedlejší postavy na nějakém tom třetím stupni v pomyslné pyramidě důležitosti dostávají prostor a něco zajímavého se kolem nich děje. A do toho všeho úspěšně graduje hlavní dějová linka a to do detailů promyšleného finále, které si označení Ultra Romantic plně zaslouží. Teprve třetí série mě naplno přesvědčila o svých výjimečných romantických kvalitách. Ano, už první sezóna měla jeden hodně dobrý a povedený moment ve svém závěru, druhá série přitvrdila, ale teprve tady se dalo to romantické napětí doslova krájet a místy to byl slušný kolotoč emocí, který jsem si na 100 % užíval. Po stránce romantiky je finále téhle řady 10/10. A aby toho nebylo málo, tak se tu našlo i stále víc okamžiků, kdy jsem se smál a bavil zdejšími vtípky s tím, že pátý díl věnovaný rappu je pro mě rozhodně prozatím komediální top celého seriálu a asi i tím nejvtipnějším dílem v celé téhle jarní anime sezóně vůbec. Další věc, které jsem si začal všímat (asi proto, jak šel můj celkový zájem o celou Kaguju nahoru) byly povedené kombinace různých stylů animace, nejrůznější originální styly, filtry, pohyb… Prostě musím objektivně říct, že animátoři si se seriálem hrají a dělají hodně pro to, aby prodali každý záběr a emoci. Nejspíš to dělali i dřív, ale já to opravdu doceňuji až teď (lepší pozdě nežli vůbec). No jsem zvědavý na další sérii, manga stále běží a opravdoví fanoušci, co už mají vše přečtené, tvrdí, že seriál ani po tomhle pomyslném vrcholu nepolevuje a že se prý máme na co těšit. Tak snad mají pravdu… Today’s Battle Results: Kaguya wins! 9,3/10 ()