Kaguja-sama wa kokurasetai: Tensaitači no ren'ai zunósen

• Japonsko かぐや様は告らせたい ~天才たちの恋愛頭脳戦~ (viac)
Japonsko, (2019–2022), 14 h 48 min (Minutáž: 24–48 min)

Predloha:

Aka Akasaka (komiks)

Hudba:

Kei Haneoka

Aoi Koga, Makoto Furukawa, Rjóta Suzuki, Konomi Kohara, Hikaru Akao, Fumiko Učimura, Takako Tanaka, Maja Enojoši, Mei Šibata, Taito Ban, Taiši Murata (viac)

Věříte naivním a romantickým představám o tom, že vztah je rovnocenným partnerstvím? Tak to ale ve skutečnosti bohužel většinou není. V každém vztahu je vždy jeden, který víc dává a pak ten druhý, co zase víc bere. V některých ohledech je vztah nekonečná tahanice o moc, o to, kdo bude určovat, kam se vše bude dál vyvíjet. Láska je zkrátka boj, ve kterém vyhrává ten, kdo má rád míň! Alespoň předseda studentské rady na prestižní Shuchiin Academy a mladý génius Miyuki Shirogane je o tomto přesvědčený. A tak není divu, že je před dívkou, do které je zamilovaný, ostražitý, a i když tuší, že ani on jí není lhostejný, tak se ke své náklonnosti nehodlá přiznat. Vždyť podle výše zmíněné teorie ten, kdo se první vyzná ze svých citů - přizná, že miluje, vlastně prohrál první kolo! Problémem je, že Miyukiho vyvolená, zástupkyně předsedy studentské rady a budoucí dědička obchodního impéria Kaguya Shinomiya, sice Miyukiho také miluje, ale má na vztahy a na lásku dost podobný názor. Tím se rozehrává každodenní psychologická bitva mezi dvěma inteligentními mladými lidmi o to, kdo jako první donutí toho druhého otevřeně přiznat své city. Oba mladí lidé věří ve své schopnosti, svůj důvtip a zkušenosti, myslí, že o lásce vědí všechno. Ale existuje mezi námi vůbec někdo, kdo se v tom šíleném emočním koktejlu doopravdy vyzná? (Jeoffrey)

Recenzie používateľa Scalpelexis k tomuto seriálu (2)

Kaguja-sama wa kokurasetai: Tensaitači no ren'ai zunósen (2019)

[1. série] V (ne)vyznávání lásce jsou Japonci předurčení olympijští vítězové. Zatímco spousta západních romancí řeší trable, například jak se dostat k vyvolené na druhé straně polokoule anebo jak ji vyrvat ze spárů zlovolné entity, v anime je často onym "finálním bossem" překážek něco nepřekonatelného typu..držení se za ruce. Zde jsme po 12 dílů svědky, jak se náš tajně zamilovaný pár snaží dokopat toho druhého, aby se vymáčkl a tím si nepodryli své naduté ego. Velmi nápodobný styl boje a téměř okopírovanou šablonu postav jsme měli možnost shlédnout v Masamune-kun no Revenge, ale Kaguya aspoň pálí vtipnějším střelivem, nepotřebuje tolik fanservisu a snaží se uhybat již těžce probraným rybníkem žánrových klišé. Navzdory počáteční svěžesti point a zábavné hyperaktivitě vedlejší trubky Chiky, dochází ke konci anime znatelně pára a zamilovaní rivalové nejen začnou utrápeně přehánět, ale nudně zrcadlově reagují, vymýšlejí, diví, třeští, aby nakonec se o nějakou slzičku pokusily a poté hned vrátily vše na defaultní počátek. Když vypustíme jednoznačnou rozumovou otázku "Rok pryč, stojí Vám to stále za to?" a soustředíme se na slušné gagy, je to docela prima zábava, ale hloubku zde moc nehledejte. Kaguye a Miyukimu držím palce, nicméně víc jak lepší 3* ode mě nedostanou. Uso! ()

Season 2 (2020) (S02)

Nevyhnu se velmi častému pokyvování nad Jeoffreyho komentářem. Má brada v 1. série nenašla jediný důvod k pádu a začátek té 2. tomu už vůbec nenapovídal, protože ústřední tématika elitního nepřiznávacího boje (která byla defakto hlavním motorem řady první, hlavně v rámci gagů) se nevítaně obrátila vzhůru nohama. Anime se přestalo schovávat za škatulkou vcelku obyčejného romcomu jakmile Kaguye přeci jen povolila kolínka a přišla na řadu pro tento žánr anime protřelá várka děsivě neoriginálního nedorozumění. Ale! I přes notnou mrzkost, že nové postavy dostávají minimální prostor, se naše oblíbené kvarteto relativně posouvalo a mělo stále co nabízet, ať už v rámci pošimrání bránic či náznaky zaujetí vůči jejich osobním příběhům, zvlášť jmenovitě Ishigamiho. Co také chtě nechtě musím ocenit jsou setsakra trefné narážky a výborné karikaturizování či komentování vtipnějších situací, umně doplněné ať už stylově zvolenou hudbou nebo rýpavým komentářem vypravěče. Svěžest zakomponovaných grafických hrátek nemá na poli aktuálního anime kvalitativní konkurenci a je třeba vyzvednout i výkon dabérky Kaguyi, výtečné Aoi Kogy. I přesto, že dějově to moc origoš není a podstatně se to (a to teda pořádně schválně) vleče, tak jsem s 2. sezónou "Láska je válka" relativně uspokojen. Slabé 4* ()