Kemurikusa

Troskami něčeho, co vzdáleně připomíná náš zničený svět, se pohybuje polorozpadlá tramvaj. Není to ale ani elektřina a ani nafta, co ji pohání. Tramvaj posouvá dál velká zářící rostlina, které pasažéři tohoto vozu, pětice mladých dívek, říkají Midori. Midori je Kemurikusa, tajemná rostlina, která, kromě síly a schopnosti pohybovat se, plodí také zvláštní barevné listy, které mohou dát těmto už na první pohled neobyčejným dívkám na palubě zvláštní a nadpřirozené síly. Ty se jim rozhodně budou hodit, protože tento podivný svět je plný nebezpečí, z nichž největší představují rudí brouci, kteří přicházejí z tajemné červené mlhy, která se rozprostírá na většině zdejších ostrovů. Co je cílem tramvaje a jejího zvláštního osazenstva? Najít vodu, kterou potřebuje každý živý organismus, ať již člověk nebo rostlina. Vody je však nedostatek, v jednu chvíli dokonce dívky věří, že narazily na poslední známý zdroj. Během čerpání vody do nádrže však Midori nasaje něco, co na tomto světě asi nikdo dlouho neviděl - lidského chlapce! Ten si sice příliš nepamatuje, u všech budí z počátku strach a nejistotu, ovšem jeho příchod mezi tuto skupinu dá do pohybu věci, které nikdo nečekal. Je totiž mnoho tajemství, která je třeba v tomto světě odhalit! (Jeoffrey)

Jeoffrey

Existují skryté poklady, které málokdo objeví, protože se například skrývají pod dosti slabým vizuálním provedením, které odradí spoustu lidí a vždy budou tací, kteří takovým kouskům po prvním díle dají mizerné hodnocení a vykašlou se na to. Jedním takovým anime je prý i Kemono Friends, alespoň znám pár lidí, kteří se mě o tom snažili na minulém Akiconu přesvědčit... Nepovedlo se jim to! A tak si pořád stojím za tím, že díky některým aspektům viditelným hned po prvním díle nemám chuť se do toho pouštět i když pointa toho díla je prý veskrze geniální a z Kemono Friends se stal do jisté míry i kult, mě to mine a druhou šanci tomu v budoucnu asi nedám... No a od stejného autora (jistý pan Tatsuki) přichází další anime a tentokrát musím potvrdit, že tohle je jeden z těch zmíněných pokladů, který většina přejde, protože to po stránce animace vypadá docela bídně. Navíc spoustu lidí odradí i koncept některých postav, třeba takový styl jejich mluvy - prostě fakt, že to může celé vypadat a znít hodně divně. Ale nenechte se zmást, protože už první díl měl pro mě nezapomenutelnou tajemnou atmosféru, díky které jsem byl chycen i mírně zaujat a rozhodl se i přes to, že se na to nekouká zrovna nejlíp pokračovat dál. Ta tajemství a otázky co se vlastně děje, co je kdo a co zač, zajímavé zvraty a neskutečná originalita se projevují stále víc a víc (stejně tak jako se zlepšoval můj dojem) a člověk přemýšlí, dostává zajímavé a opět poměrně originální odpovědi, kterým vévodí pro mě geniální předposlední díl (a v něm naprosto úžasná závěrečná scéna, kde velmi kouzelně přejde příběh v ending a vše dá krásně smysl) a vše uzavírá poměrně přijatelné finále (i když ta přehnaná akce v závěrečném souboji nebyla podle mě zase až tak nutná a díky slabosti animace mi spíš tak trošku kazila dojem = mohlo to být méně akční a víc emotivní) s poslední scénou, která dotvoří celkový dojem, přidá poslední odpověď a nechá na divákovi, aby si ještě chvíli hrál se svými myšlenkami a udělal si celkový obrázek co a jak se asi všechno událo... Ten příběh je minimálně velmi dobrý (za mě vynikající) a díky atmosféře, které hodně pomáhá postapokalyptické prostředí a tajemno se všemi těmi divnými robobrouky a mlhou a vůbec tím co je to sakra vlastně ta Kemurikusa, se to dá krásně užít, pokud máte mysl otevřenou a uvažujete nad věcmi, které sledujete. Animace je sice podprůměrná, ale po hudební stránce je to jak jsem si všiml poměrně zdařilé a to nejen openingy a endingy, ale hudbu jsem příjemně vnímal i několikrát během sledování děje. Tedy kromě jedné velké slabiny (animace), kterou ale nedokáži jen tak přejít, převládá čiré nadšení a opravdu to pro mě byl skrytý poklad zimní sezóny a proto dávám silné 4* - 8,2/10 ()