Tate no júša no nariagari

• Japonsko 盾の勇者の成り上がり (viac)
Japonsko, (2019–2025), 25 h 10 min (Minutáž: 24–46 min)

Predloha:

Jusagi Aneko (komiks)

Hudba:

Kevin Penkin

Kaito Išikawa, Asami Seto, Rina Hidaka, Jošicugu Macuoka, Jošitaka Jamaja, Maaja Učida, Sarah Emi Bridcutt, Jutaka Nakano, Hiroki Jasumoto, Jošino Aojama (viac)

Naofumi byl obyčejný dvacetiletý student a otaku, dokud jednou nevzal do ruky tu proklatou knihu... Příběh z fantasy světa o 4 hrdinech, z nichž každý vládne jedním mocným předmětem - mečem, kopím, lukem a štítem, které mají zastavit strašlivé vlny monster, pravidelně se valící na ubohé obyvatele království. Přesně sem byl Naofumi přenesen, aby se stal jedním z vyvolených - hrdinou se štítem. Štít však nedokáže zabíjet monstra, a tak je Naofumi již od začátku považován za toho nejpodřadnějšího z hrdinů a do jeho doprovodu na epickém dobrodružství za nabráním zkušeností se nechce nikdo přidat, kromě jedné mladé a krásné dobrovolnice. Tato dívka však hned první noci Noafumiho okrade o veškerý majetek a ještě ho veřejně obviní, že ji zneuctil! Navíc se ukáže, že je dcerou samotného krále, a tak o jejích slovech nikdo ani na okamžik nepochybuje. Chlapcova reputace nemůže být horší, nyní není brán jen jako podřadný hrdina, ale i jako kriminálník. Ovšem díky tomu, že je jedním z hrdinů, není možné, aby byl vrácen do svého světa, nebo byl zavřen do vězení, dokud nebude poražena poslední vlna monster a pohroma neskončí. Tak je Naofumi odkázán jen na sebe, všichni v království znají jeho údajná provinění a nikdo mu tak nechce nabídnout pomocnou ruku. Štít sám o sobě nedokáže zabíjet monstra a tedy Naofumi tuší, že sám nemá v tomto světě šanci, ovšem nehodlá tu již nikdy nikomu věřit, a tak se nechá zlákat nabídkou zdejšího trhu s otroky... (Jeoffrey)

Hees

Tate no Yuusha no Nariagari je anime typu isekai, kedy sa hlavný hrdina ocitá v novom svete a v ňom musí prežiť, alebo inak povedané prenesený do nového sveta. Siahodlhé komentáre napísali kolegovia a ja vlastne neviem čo si mám Shield herovy myslieť a to hlavne z dôvodu, že niektoré situácie a hlavne dôvody niektorých záporných hrdinov sú zámerne hlúpe až groteskné, ale anime sa v tomto snaží pôsobiť naozaj vážne a tak sa chová v jednotlivých interakciách medzi hrdinami. Jedna scéna všetci neveria Naofumimu (ako to mám vyskloňovať?) a hneď v zapätí ploché postavy, jeho akože silnejších spoločníkov sú odrazu s ním a táto plochosť chovania postáv a to, že tie tam vlastne ani nemusia byť je zbytočným neduhom tohto anime. Špeciálne hlúpa a naivná postava Motoyasu Kitamura mi naozaj liezla na nervy on vlastne bol niečo ako dieťa, ktorého všetci vedeli ovplyvniť podľa toho ako blízko sa pri ňom nachádzali a ostatní hrdinovia hovorili veci raz tak a raz tak. Proste veľa postáv je absolútne v tomto anime zbytočných, až rušivých a celkový obraz o Naofumim je vytvorený absolútne trápne. Za to ženské postavy ako napríklad Raphtalia sú oveľa kvalitnejšie a tým vo veľa situáciách ničia premisu toho, že ženské charaktery v takýchto anime sú len do počtu v tomto prípade sú do počtu všetci "hrdinovia zbraní". Ženské charaktery sú kvalitnejšie ako mužské celkovo. Čo ďalej môžem vytknúť je absencia rozvinutej politiky, kde by sa dali zámery jednotlivých vladárov lepšie vysvetliť, alebo politika medzi jednotlivými kráľovstvami, by do príbehu vnukla to čo tam je potrebné. Inak v konkurencii iných isekai je Shield Hero pozerateľný a bavil ma a teda ho odporúčam, keď budete súhlasiť s neduhmi, ktoré som spomenul a budete akceptovať aj to, že ku koncu dochádza anime dych (kvalita ide jemne dole). ()

Yoshitsune

Tak tohle bylo dobrý, tohle mně baví v jakékoliv podobě, nemusíte tam být krev, akce v každé epizodě a hláškování, jak v prvním Predátorovi "Dillon!, You Son of a Bitch". Seriál si vystačí s intriky, korupcí a zákeřností, hrdina ze začátku neskutečně naivní a důvěřivý, v dalších dvaceti minutách, velice krutě vystřízliví a pozná že tohle pro něho nebude Sword Art Online. Místy to bylo až moc hnusný, ale finální zadostiučinění sem si vychutnal jak jen to jde. Hodně mi to připomínalo Dragon Age: Inquisition, (rest in peace Bioware) kde se výborně mísila politika, korupce, pomalý začátek, tvrdý leveling, napínavé a velkolepé bitvy. Nikdo vás neměl rád, všichni vás nenáviděli, všechno jste posrali a pro všechny jste byl ten prokletý čůrák, co nosil znamení šelmy a tak vám zbyl jen ten úsměv na tváři. Ale to všechno špatný, hnusný a zlý, odešlo ve chvíli, kdy vám jedna osoba začala věřit a ta víra v té osobě rostla a rostla, takže to k vám přitahovalo další postavy, které taky ve vás začali věřit a byli jste pro ně tím nejlepším, co je potkalo. Ale jestli bych tenhle seriál, měl popsat jednou větou, tak by to byla tahle: Když si hlavní protagonista, za parťáka vyberete mývalí holku, tak jasně že si tenhle seriál, zaslouží pět hvězdiček. ()

Scalpelexis

Konečně jedno velmi povedené anime fantasy, které ke konci dojelo na předčasné opuštění replikace úvodní negativity a pesimismu. Příběh Naofumiho, nenáviděného hrdiny, který nemá nic zadarmo, je svěží svou zatrpklostí, pohrdáním ctností a zdařile modeluje krutou nespravedlnost života. Budete se s ním vztekat nad nepřejícností okolí, utíkat z míst, kde se o Vás šíří neutuchající pomluvy a prát se s osudem, který Vám narozdíl od ostatních hrdinů dal mnohem podřadnější nástroj k boji. Vskutku mě bavilo nahlížet do pohnutého charakteru nevěřícího antihrdiny a líbilo se mi, že jeho ustálená, ale vzácně se projevující lidskost dostávala konstantní nášup jak od bandy zlosynů v temné uličce. Z tohoto důvodu Naofumiho kyselost a znechucení byla polovinu seriálu věrohodná a vhodně doplněna konstrastujícím pozitivním duem až přespříliš charakterně dokonalé Raphtalie a dětinské Filo. Ke konci zjistíte, že celý děj má i hlubší mytologické kořeny a jsem nadšen sám sebou, že Penkinovu hudbu poznám už z prvních tónů. Tak co je špatně? Cítím se trochu jako kazisvět, ale přál jsem si sledovat utrpení hlavního hrdinu déle. Na můj vkus to grillování nebylo dostatečně dotažené a ve chvílích, kdy se ani to nedělo, tak se neštastně fillerovalo. 2/3 anime máte pocit, že to není jen o naší skupince a i ostatní hrdinové pracují na svém vývoji vzhůru s různorodým posláním, aby na samém závěru se navrátili do arhcetypů spíš podřadnějších a tupějších klíčenek. Následně se začneme spíš soustředit na shounenovské množení schopností, jejich adekvátně nuzné pojmenování a rozléval se ve mně neblahý pocit, že hlavní hrdina je otravně nepřemožitelný. Proč být generický jako jiné konzumnější isekaie? Asi jsem si sám odpověděl. Je to ale pouze na škodu, protože Shield Hero rozhodně mířil k vyšším metám. Co ale není, může být a dalším sériím pravděpodobně příležitost dám. Těsně nedosažené 4* ()

TomX2

Štítového hrdinu budem mať vždycky uloženého v pamäti ako seriál, ktorý mal spočiatku obrovský potenciál, no postupne upadol do akejsi nižšej hladiny priemeru. Ono prvé štyri epizódy vyzerali veľmi nádejne - intrigy, klamstvá, podrazy, falošné obvinenia a podobné veci sa v animovaných sériách zo západu zvyčajne veľmi často nevyskytujú, takže som bol spočiatku veľmi nadšený, ale zhruba od nejakej piatej epizódy seriál začal upadať do žánrových stereotypov, pričom už šiesta epizóda ma už utvrdila v tom, akou cestou sa bude film uberať a o kvalitách série som bol teda presvedčený už v tejto chvíli. Chýb sa tu nachádza mnoho, ale nechcem sa zameriavať na každé jedno negatívum, ktorým seriál trpí (ono väčšinou to sú podstatne ľahko zanedbateľné veci, ktoré nemusia mať nijaký zásadný vplyv na plnohodnotný zážitok). Miesto toho však spomeniem môj najzásadnejší problém, ktorým sú postavy. Ono ja si len sťažka dokážem užiť seriál, v ktorom je doslova každá postava (s výnimkou hlavného hrdinu) dement alebo objekt fanservisu. Je okej mať v seriáli zápornú postavu. Je okej mať v seriáli neutrálnu postavu. Je okej mať v seriáli postavu, ktorá tam je len preto, aby vo vás vzbudzovala nenávisť každú epizódu vkuse. A je úplne okej dať do seriálu nejaký ten odľahčujúci prvok (Filo), ktorý vám spríjemní zážitok a na chvíľku vás zobudí počas toho, ako umierate nudou. Ale nič z toho nie je okej, keď žiadna z týchto postáv nemá žiadny hlbší charakter, rozvoj, motív alebo čokoľvek, čo z nej skrátka robí dobre napísanú postavu. O to horšie je, keď žiadny hlbší charakter, rozvoj, čokoľvek, ale hlavne MOTÍV nemá záporák. V takomto prípade považujem scenár za veľký neúspech, keďže ma nedonútil znenávidieť si postavy (alebo skrátka vo mne vyvolať nejakú emóciu, keď sa zobrazia na plátne), ale rovno všetkých autorov. Nemám rád, keď je nejaký seriál alebo akékoľvek iné médium spravené kvôli zisku, ktorý je zároveň najvyššou prioritou pre tvorcu. Uráža to nie len mňa, ale taktiež aj skutočných umelcov, ktorý do svojich diel vkladajú svoje emócie, fantázie a skrátka svoju dušu. Nechcem ten seriál hodnotiť nejako zle, ono epizódy 1-4, 13-15 a 21-25 sa páčili aj mne, ale všetko ostatné je len zbytočná vata, nekvalita, nuda, stereotyp a stále to isté dookola. Neviem ani prečo píšem takto (ne)zaujato, keď je to v rámci možností objektívne stále minimálne priemerný seriál, ale asi to je tým prvotným sklamaním, ktoré nejako nemôžem vypustiť z hlavy. Tak či onak, ak by som mal seriál niekomu odporučiť, tak jedine fanúšikom anime, v ktorom sa hlavný hrdina ocitne v novom svete, kde je OP a nikto mu nesiaha ani po kolená. V porovnaní s bežnými sériami tohto druhu je Shield Hero vynikajúca záležitosť, ktorá sa síce nerovná Re:Zero, ale je možno o úroveň vyššie než adaptácia Overlorda a hravo strčí Sword Art Online a podobné odpadky do kapsy. Kto však hľadá inteligentný politický seriál s prímesou fantasy, ten musí zájsť niekde inde. ()

SonGokussj

Tate by se dal shrnout do několika málo výrazů. Harem. Justice Porn. Generic Shounen. Ale to bych ho až moc shazoval. I když se zde tyto elementy nacházejí, jsou vcelu pěkně obměněny. Harem - hlavní postava má sice kolem sebe prakticky jen ženy, holky a loli dívky, avšak o nic se nepokouší a nevznikají trapné, 100x opakované ecchi blbosti. Justice Porn - začátek a prostředek nebyl prakticky o ničem jiném, než o obviněních, pomluvách a jak se to pak všechno vyřešilo (není spoiler). Nejprve jsem se bál, že bez Justice Porn bude zbytek obsahu mdlý a fádní, ale pletl jsem se. Pěkně se rozvinul příběh, konečně to nebylo jen o jedné věci, nastala diskuze, důkazy, prostě se to rozjelo. Generic Shounen - zde bych také křivdil, do příběhu se dostala pěkná politika, jiné světy, zvraty v ději, zajímavé postavy, najednou to nebylo jen o dobru a zlu, o dobrých a zlých, vše se pěkně zkomplikovalo. Co na to tedy říkám? Tate bylo jedno z mála anime v této sezóně, které jsem sledoval a na které se i, bože chraň mě, těšil. Naplno si uvědomuji, že to není nic převratného, ale to tomu neubírá na zajímavosti. Rozhodně je lepší než Sword Art Online, Log Horizon, Overlord. Slabší prostředek ho ale přecijen sráží dolů, kdy jsem nad "nedorozuměními" prostě vrtěl hlavou a prskal na obrazovku "jak je to možné!!!"... Protože pěkných 3-Start Shield 72 % ()

FritoleXx

Asi každého, kdo mrkne na pouhý jeden díl napadne, že Tate no yuusha no nariagari nebude ničím originálním a už od počátku okatě vykrádá třeba Sword Art Online. Koncept světa s pravidly MMORPG je v anime již poměrně nadužívaný a po stránce základního námětu jaksi ani tohle dílo nemá čím překvapit. Proč tedy plné hodnocení? Čert vem nějakou originalitu. Štítový hrdina a jeho dobrodružství ve světě, do nějž nepatří, je totiž neskutečně zábavná podívaná plná akce a emocí. Zprvu se sám Naofumi, tedy hlavní postava, jeví jako nezvykle zajímavý člověk, jelikož mu z odporného chování celého království začíná dost hrabat a divák si není jist, zda sleduje klaďase nebo záporáka. Tahle vlastnost tak nechává diváka v jistém napětí, protože nikdy nevíte, jak bude reagovat na dané situace. Jistě, postupem času ho dost umírňuje jeho parťačka Raphtalia, která typicky plní úlohu té vedoucí ženské hrdinky. Dvojice dalších holčin jí pak zdatně sekunduje a seriál má tak nádech jisté harémovky, ač postrádá jakoukoliv romanci. Vadou na kráse budiž to, že první série jaksi nedojde k žádnému zakončení v rámci hlavního úkolu a závěr tak nějak vyšumí do vrátek ke druhé sérii. Ač tyhle seriálové praktiky nenávidím, zde klidně odpouštím, protože každý díl je plný zajímavých postav, událostí a popřípadě i nějakého toho vtipkování. Pokud někdy vznikne další série a opět půjde jen o každodenní fantasy dobrodružství, nebudu se zlobit. ()

Ryuuhei

Tate no Yuusha, nebo-li Povstání hrdiny štítu, mě zaujalo už ze začátku. Dobře, máme tu typickou isekai kostru, kdy je hrdina tajemnou knihou povolán do jiného světa, aby plnil roli hrdiny. Ale to, že se stane na první pohled nepoužitelným hrdinou štítu, nebo že ho celý svět víceméně zavrhne a stane se outsiderem i tam, kde by měl takříkajíc začít znova, je něco, co jsme tu ještě neměli. Není proto divu, že zůstane jako hrdina zahořklý, leč v nitru stále dobrák. První epizody se mi strašně líbily - zejména rozvoj vztahu mezi Naofumim a Raphtaliou. Normálně nemám rád jakýkoliv druh kemonomimi (zvířecích prvků na lidech), ale tady mi to vzhledem k okolnostem vůbec nevadilo. Samozřejmě, jde o harémovku, takže se k Raphtalii později přidá i třeba Filo, nebo Melty, které na první pohled mohou působit jen jako fanservisové postavy, ale mají své opodstatnění v ději a rozhodně nejsou úplně k ničemu. Celkově, postavy si zde člověk snadno oblíbí, či je dokáže z celého cukajícího svalu nenávidět (kdo má rád Malty, je pro mě naprostý sociopat). Od útlumu ve zhruba čtvrtině, pár nudnějším dílům a nástupu nějaké té zapeklitější dějové linky, jsem se už opravdu bavil. Jindy se do dokoukávání anime spíš nutím, nebo je to pro mě rutina, ale tady jsem jel díl za dílem a nechal se překvapovat, napínat a vlastně i dojímat. Tohle anime zkrátka dokázalo navodit všechny druhy emocí a nic, co se v něm událo, nebylo bráno úplně na lehkou váhu. Fantasy svět, který na ničem nestrádal, ani nikde zbytečně nepřebýval, občas dokázal být drsný a nelítostný. Bohužel, důvod, proč byli všichni proti hrdinovi štítu zaujatí, se tu nakonec úplně tak nedozvídáme - vše se váže k nevyřčené minulosti, což je podle mě strašná škoda. Ani tomu nepomohlo poněkud uspěchané tempo v posledních epizodách a otevřený konec. Navzdory všemu nepovedenému musím říct, že za poslední roky jde zcela jistě o jedno z těch nejlepších a nejpropracovanějších isekai anime, jaké jsme tu měli od první série Re: Zero. Jsem zvědavý, jestli nás čeká pokračování. Ale prý je to s přihlédnutím na popularitu pravděpodobné! ()

Elerrina

Anime, u kterého jsou nejsilnější první čtyři epizody, které jsou fakt emocionální nálož. Pak se ale bohužel postupně jaksi rozplizne v sérii nikam nevedoucích akčních dobrodružství, která jsou postupem času čím dál méně zajímavá. Dokud se těží ze situace neprávem očerňovaného hrdiny, je to pořád ještě dostatečně dramatické a poutavé, ale poté, co dojde k jeho očištění, ukáže se určitá nedomyšlenost směřování celého příběhu. Hrdina už jenom leveluje, vztahy se nemají kam vyvíjet a svět kolem něj je očividně jen narychlo nahazovaný. Navíc je kromě hrdinova harému většina vedlejších postav buď nesympatická, nebo jedná úplně nepochopitelně nelogicky (např. královna). Nicméně pořád se něco děje, kresba je velmi povedená a dokoukat se to dá snadno. ()

Angelos

Nejedná se sice o nic převratného, ale i tak jsem se bavil. Všechno je celkem dobře zvládnuto, příběh asi ničím moc nepřekvapí, ale ve finále to jako celek funguje dobře. 4* ()

Cernochbtw

I přesto, že jsem velkým zastáncem toho, že film by se neměl hodnotit podle knižní předlohy a stejně anime by se nemělo hodnotit podle mangy, ale tady si to prostě nemůžu odpustit. V manze celý příběh šlape o něco lépe a atmosféra je poněkud temnější, což z toho dělalo přívětivý seinen kousek. V anime se bohužel dostáváme do odlehčené problematiky a tak trochu shounen světa, což mi připada jako obrovská škoda, proto tedy ta mě 7/10 ()

kirmakX6on

hlavnímu protagonistovi je 20, takže sláva vivat, máme tu po dlouhé době neinfantilní anime. Za druhé ..hrdina je chtě nechtě solitér, takže mu ani divákovi nepřekáží nadbytečné postavy, typicky otravná rodina či ještě o mnoho otravnější spolužáci z nějaké školy - hlavní hrdina si tedy nemusí lámat hlavu s tím, jak hlavně své přátele do svého nebezpečného života nezatahovat, ušetříme si nekonečné tlachy o tom, jak se všichni o všechny bojí (protože hlavní hrdina prostě žádné přátele nemá - jak krásný to svět pro diváka!) V neposlední řadě, jeho štít, no to je fakt zbraň na nic -- což je dobře, neboť jak si poslední dobou všímám, čím víc na prd se zdá být výchozí bod, tím příjemnější překvapení diváka čeká. Zde nejen (!) v propracovaném příběhu, který se navíc odvíjí až extrémně rychle: hrdina je okamžitě pod časovým presem, bez průtahů začne trénovat a vydělávat peníze, ale jakmile se divákovi ukáže způsob jeho každodenní rutiny, děj elegantně a při zachování plynulosti skočí a najednou jsou hlavní postavy nalevelovaný, jak u jiných anime po půlce série. Celkem slušnou dávku bojové akce divák dostane již v prvních 4 dílech, což je prostě super. Po 25 dílech mohu konstatovat, že spokojenost přetrvala a již se těším na potvrzenou 2. a 3. sérii. Teď jen doufat, že jim to nebude trvat příliš dlouho. Zatím souhlasím s hodnocením csfd: ± 80% i za mě. ()

muti

Game play jednej hry, colorized. Hlavný hrdina sa v novom nepriateľsky naladenom svete snaží preraziť ako Shield hero. Získava expy cez súboje, rozširuje crew, čelí nepriazni osudu a všetky mladé panny sa mu vrhajú do náruče. Proste japonský sen. Pekne vykresľujú herné kombá a sčítané útoky rôznych hrdinov. From Shield Devil to Shield Hero až do posledného nepriateľa kráľovnej. ()

UncleMorty

Po Globin Slayeru další pořádný nášup něčeho koukatelného. Jasně, ten příběh je skoro přes kopírák Sword Art Online. Nicméně dobře napsané postavy a hrdina, který není za každou cenu dobrá lopata, tomu dodávají ten správný spád. ()

Sashmen13

Myslím, že první epizoda je navržená opravdu slušně, člověka nějakou dobu chlálolí, jak bude fun a rpg a ona to opravdu fun je. Zrada, nenávist, ponížení, zloba, pomsta, chlad, necitelnost, dobrého člověka lze určitě zlomit, ale vždy je zde šance, že se narovná, obzvláště pokud má silnou páteř a svůj cosmodisk. Tím je (fakt racoon? a já myslel že liška) je v jednu chvíli jediná bytost, která tu je díky němu a pro něj. To stačí zdá se. A další a další, lidi celého světa, který nakonec přece čeká na záchranu od pravého hrdiny a možná, že se i dočká, nebo ne? Jo a kdo říká, že štít není ofensivní, tak nehrál titan quest za juggernouta: ) ()

Ondak

Velice příjemné anime . Je zasazené do fantasy světa a zpracováním připomíná počítačovou hru. Ze začátku mi to mírně vadilo, ale poté jsem to již téměř neregistroval. Skvělá animace. Postupně se postavy vyvíjí a prohlubují se jejich charaktery. Škoda jen za mě přehnaných zvratů v ději a těžké nevyrovnanosti sil hrdinů. K čemu by potom byl zobrazován nějaký level? A v posledních epizodách ani nekomentuji rozvržení sil hrdinů. Dívalo se mi na to dobře a ani chvíli jsem se nenudil. Došlo i na dojemné chvíle. ()