Einstein geniální

(TV film)
  • Francúzsko Albert Einstein : L'homme et le génie (viac)
Francúzsko, 2015, 52 min

Réžia:

Nadège Demanée

Albert Einstein (a.z.)

„Síla lásky spočívá v tom, že je člověk šťasten se ženou.“ Proslulá „Teorie relativity“ Alberta Einsteina obsahuje 46 stran a vystavuje ji v Jeruzalémě izraelská akademie přírodních a humanitních věd. Einstein v dokumentu z roku 1916 popsal vesmír ve velkém měřítku a podal převratný pohled na gravitaci. Na rozdíl od Newtonova gravitačního zákona, pro Einsteina není základem gravitace síla, ale chápe jí jako důsledek zprohýbaného časoprostoru. Rukopis obsahuje i matematické vzorce. Albert Einstein se narodil v německé židovské rodině roku 1879 a ve dvaačtyřiceti letech dostal Nobelovu cenu za fyziku. V roce 1925 věnoval rukopis Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě u příležitosti otevření univerzity. Einstein se ceremoniálu osobně zúčastnil. Poté, co byl Einstein nacistickým režimem nařčen z toho, že dělá „židovskou fyziku“ proti „árijské fyzice“ a hrozilo mu pronásledování ze strany nacistů, uprchl do USA. V roce 1952 odmítl nabídku stát se izraelským prezidentem, kterou mu dal tehdejší premiér David ben Gurion. (Česká televize)

Brtniik

No, popis profesních peripetií a vysvětlení práce, dejme tomu, ale vůbec nezmínili, že Mileva měla veliký podíl na jím presentovaných výsledcích, jak hnusně se k ní choval a nakonec ji dokonce poslal k vodě, natož aby zmínili, že pobýval v Praze… Byl to docela parádní šílenec, ale jen tací mohou vědění (a nejen to) posunout ku předu… ()

easaque

3* Albert byl pro mě jen ten rozčepýřený chlapík s obrovským IQ, který je autorem proslulého vzorečku, ale abych o něm něco věděl, to zase ne. Tento dokument mi ho víc přiblížil, ale čekal jsem od něj přece jen víc. Asi budu muset zkusit nějaký jiný dokument, či životopisný film. Takže zůstanu jen u průměrné známky a budu doufat, že jednou jeho převratným objevům porozumím. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Mylouch

Biografie vybraných momentů z osobního i odborného života vědce, řada velmi přehledných a názorných ukázek fyzikálních problémů kterými se zabýval, motivující vyjádření dnešních vědců - zajímavá kombinace prostředků. Z Prahy se objevil jen orloj ()