Slnečný cirkus: Kurios - Kabinet kuriozít

(divadelný záznam)
  • Česko Cirque du Soleil: Kurios (viac)
Hudobný / Tanečný
Kanada, 2017, 85 min

Byl jednou jeden vynálezce, jenž se nebál ohnout pravidla času, prostoru a reality… V dalším z řady představení nechvalně známého Slunečního cirkusu s podtitulem Kurios – Kabinet kuriozit vstoupíme do světa jakoby vystřiženého z představ Julese Vernea a Thomase Edisona. Na konci devatenáctého století ambiciózní vynálezce vytvoří stroj, který otevře brány do jiné dimenze a přetvoří vše okolo v něco dechberoucího. To, co dokázal ještě před chvíli spatřit svým zrakem, je nyní pryč, přísné linie perspektivy byly narušeny a některé věci jsou i doslova vzhůru nohama. Kolem něj se zhmotnil svět obyvatel Kuriosistánu, hovořící pro něj neznámou řečí a svým vzhledem připomínající někdy spíše groteskní stroje. Tito noví příchozí nyní přesvědčí vynálezce o tom, že realita je pouze relativní pojem... Představení Kurios si svou premiéru odbylo 24. dubna 2014 na domovské scéně souboru v kanadském Montrealu. Bylo stylizováno do podoby steampunku, populárního retro-futurismu plného neuvěřitelných vynálezů založených na parním pohonu. Hudební doprovod kombinoval prvky jazzu a electro swingu a v záznamu představení se také objevila v roli Mini Lili jedna z nejmenších lidí světa, a to Běloruska Antanina Satsuraová, měřící pouhých 96,5 centimetrů. (Česká televize)

ostravak30

Cirkusáci tohoto souboru předvedou asi vždy parádní show. Tentokrát na téma vynálezců a kuriozit. To je vůbec téma, které na počátku minulého a předminulém století bylo mezi společností hodně populární. Vynálezů se rodilo dost, klubal se nový svět, ale cirkusy plné kuriózních lidí byly také populární. Dnes nám to přijde dehonestující, ale být jiný tehdy znamenalo si svou jinakostí i vydělat. To vše zmiňuje Cirque du Soleil a k tomu předvádí tradiční vynikající akrobatické prvky, které nutno říct doslova šokovaly i mou dceru. Hned se ptala, jak to dělají a že to chce taky umět. ()

Trevor

Cirkusanti, komedianti, stand up komici a iní povaľači má málokedy dokážu osloviť, aj keď vidieť ich naživo by bolo niečo zrejme celkom iné a bolo vidieť že publikum sa bavilo. Možno keby mám 10 rokov tak by som bol fascinovaný, ale takto...takto keď chcem vidieť poriadny cirkus, zájdem si na Slovan Bratislava a je jedno či futbalový alebo hokejový. Ale ideálne futbalový v Trnave, to je divadlo aj cirkus zároveň. ()