Samurai Marathon

• Japonsko サムライマラソン (viac)

Jenda

Je polovina 19. století a do izolovaného Japonska dorazil mezinárodní obchod a střelné zbraně z USA. Hlava klanu z Annaky se rozhodne prověřit připravenost svých samurajů během přes hory a doly. Než se však ukáže, že se jedná o neškodný přespolní závod, šógunovi špehové již odešlou do hlavního města chybnou zprávu o chystané revoltě. Popletený samuraj/špeh se pak celý film snaží zastavit svoji zprávu putující do Edo a posléze vyslané vrahy. Režisér a scénáristé střídají několik žánrových pozic, od historického dramatu po ztřeštěnou komedii, zosobněnou starým samurajem, jenž snaží maraton dokončit doprovázen dítětem a je zde rozhodně komickou figurou, nebo bandou ostatních samurajů, kteří se snaží předehnat nejrychlejšího mladíka v okolí. Do toho ještě přimíchejme jakousi romantickou linku zosobněnou utíkající princeznou. [Rakkautta&Anarkiaa 2019] ()

Jirka_Šč

Samurai Marathon provází určitá režisérská nevyrovnanost. Byly dlouhé pasáže, které se mi velmi líbily a říkal jsem si, jak je samurajská doba (1855) zobrazena krásně realisticky a syrově a pak byl moment, kdy to s odlišností přehnali a dali něco, co dobrý pocit shodilo. Režisér film takto asi chtěl, ale nevím, nakolik se mi jako celek líbí. Určitě to nebylo zlé a špičkoví herci dělali, co mohli, ale. Nevím. Kdyby to dělal japonský režisér, vypálilo by to asi víc normálněji. Nevím, jestli lépe nebo hůř. ()