Dvoudílný film o milostných úskalích několika mladých lidí vstupujících do dospělého života... Tonda (S. Skopal) se po vojenské službě vrací do rodné vesnice. Na zastávce na něj čeká celá rodina, avšak Tondova přítelkyně Marie (R. Doleželová) chybí. Marie se totiž mezitím sblížila s vysokoškolákem a koncertním klavíristou Petrem (J. Abrhám) z Brna. Rodiče z obou stran, kteří už mladému páru začali stavět rodinný dům, jsou nepříčetní. Zamilovaná Marie je však okouzlena vidinou městského kosmopolitního života natolik, že jí ani nezáleží na tom, že je Petr ženatý. Tonda se nechce své první lásky vzdát, přestože mu nadbíhá sousedka Jana (E. Tučková)... Marie se v rodné vesnici neukázala už více než rok. Stále žije v Brně a doufá, že se kvůli ní Petr rozvede. Jejímu otci (O. Velen) se zdravotně přitíží a Marie už stihne přijet jen na jeho pohřeb. Tonda a Jana mezitím plánují svatbu, přestože Tonda Janu nemiluje a jeho city k Marii ještě zcela neochladly. (Česká televize)

Bart

Přiznám se, že Petr Tuček je pro mě velmi těžko srozumitelný režisér. V každém případě je to režisér, který šel s dobou a v každé točil to, co bylo v kurzu, co bylo třeba. Na přelomu 60. a 70. let to byla ruská a jiná klasika, v 70. letech TV filmy a seriály podle přísného schématu a v 80. letech nemastné a neslané filmy, které sice nebyly angažované, ale zároveň neměly žádnou výpovědní hodnotu. Dvoudílný televizní film Hnízdo, je typickým příkladem Tučkova nedotaženého díla. Průměrný scénář a zajímavý střih kazí nepřesvědčivé výkony mladých herců a v globálu velmi špatný casting a předabování některých herců. Byl jsem velmi zvědavý na výkon Franty Kocourka po tom, co o něm Miroslav Donutil vyprávěl legendy. Nedočkal jsem se, protože Kocourek byl předabován právě Donutilem. Hnízdo je velmi povrchní a špatně zahrané. ()

vitekpe

Neco tak spatneho jsem uz dlouho nevidel. Nebo to byl umelecky zamer, ktery jsem nepochopil??? Deklamovane dialogy na urovni ctene zkousky, podivny casting, topornost vsech zucastneneych, nesrozumitelny dej, spatna hudba a nepochopitelny strih. Zajimavosti zustava jen mlady Svata Skopal a gang na motorkach. Pokud jste extremista a divacky masochista, uzijete si to! ;) ()

Haniczka

Autenticita moravského venkova se nezapře a snaha o cosi také. Ale místy to šustí papírem, na kterým asi bylo napsáno něco formátu Körnera, Šotoly nebo aspoň Jasného, ale pak se to rozpilo v jarním dešti a zbyli z toho holky v krátkých sukních, jeden moula a jeden Kocourek. Takový divný vesnický žorno. Žně a ten zbytek... ()

milos.bradik

Původně jsem chtěl dát jen jednu hvězdu, za Frantu Kocourka, ten si ji zaslouží. Nakonec jsem však přidal ještě jednu za hezká děvčata z Moravy. Nic jiného si v tomto paskvilu ocenění nezaslouží, příběh o tom jak se z čisté dívky stane kurva a ona si pořád myslí, že je něco víc, to bylo opravdu moc. Herecké výkony strašné, Abrhám, Doleželová a Skopal nepředvedli nic a Tučkovou si tam dosadil režisér, scénárista a manžel v jedné osobě. Jediný, kdo stál za zmínku byl ten Franta Kocourek, ovšem to nebyl filmový herec, ale renesanční komediant v tom nejlepším slova smyslu. ()

Oxiduji

A patlále a matlále a za stálého míchání vylejeme do hajzlu. Netuším, co nám chtěl Tuček sdělit. Drama z vesnice jak Brno!! Snaha o lízunk snovou poetikou šedesátek, která budí minimálně rozpaky. Hudba? Tu vzali nevím kde. Kakofonie čehosi..šup s ní do hajzlu taky. Jedna hvězda za fešného Kocourka - předabování chápu, bo jeho hantecu by zbytek republiky nerozuměl. Druhá za krásnou Renátu, která fakt zdobí. Třetí za ještě krásnější Moravu. ()

• Film je tvořen dvěma díly, jehož názvy jsou Koncert Čajkovského a Dožínková neděle. (Zlatohlávek)
  • Josef Abrhám v roli klavíristy Petra zvládnul všechny klavírní party sám, protože je zdatným klavíristou. (sator)
  • Točilo se v Kobeřicích a v Brně. (sator)