Svet Paola Sorrentina

(TV film)
  • Česko Paolo Sorrentino (viac)

Prvý a jediný dokumentárny portrét jedného z najvýznamnejších režisérov súčasnosti Paola Sorrentina, ktorého snímky ako Veľká nádhera, či Mladosť, mu vyniesli okrem Oscara aj viac ako 60 ďalších ocenení, prináša unikátny pohľad na jeho tvorbu nielen očami samotného režiséra, ale aj očami jeho najbližších spolupracovníkov. (RTVS)

jedna_vrana

„Jeho postavy jsou vlastně takové symbolické, zhuštěné dějiny Itálie.“ Dokument sa venuje najmä vzťahu Paola k rodnému Neapolu (je zrejmý z  mnohých jeho filmov), rozprávajú herci a ďalší členovia štábu. Paolo je zvláštny človek, ale len takíto ľudia dokážu na svet pozerať inými očami a vtesnať ho do filmov, ktoré stoja za pozretie (viac ako tento dokument). ()

Marze

Jsou zde překvapivé postřehy o filmování od tohoto slavného režiséra. Točí rychle, moc nezkouší a snaží se stále vyvíjet, aby se odlišil od "rutinérů". Ke shlédnutí zde:  https://www.ceskatelevize.cz/porady/12607540090-paolo-sorrentino/ ()

Webb

Chyba u českého titulku názvu filmu: Scéna v kavárně není z filmu Božský ale z Následků lásky. S těmito větami nesouhlasím: „Neustále posunuje laťku výš. Riskuje čím dál víc. Každý další film má vyšší úroveň než ten předchozí. Má před sebou stále těžší úkol, on i diváci.“ ()

bohemia_regent

Pokaždé mě naplní radostí, když se film o výjimečné osobnosti podaří zrealizovat adekvátně výjimečným způsobem. Paolo Sorrentino prozradí o svém režijním pojetí hodně zajímavého, aniž by slevil z hloubky pohledu; totéž platí i pro jeho nejbližší spolutvůrce. Neznám druhý takový příklad profesní pokory a - v zájmu filmu jako celku - absence sebeprosazování, jaký ve svých názorech prokázal dvorní kameraman Luca Bigazzi; mít za nejbližšího spolupracovníka tak příkladného profesionála musí být snem každého režiséra. Osobně mě navíc potěšila skutečnost, že Sorrentino, kterého mám v top 10, zmiňuje jako svoje vzory hlavně Felliniho (mám ho v top 10), ale i Bergmana (mám ho v top 10). A ještě jedna věc: že nejen on, ale i většina jeho kolegů (opět hlavně kameraman) považují za nejlepší Sorrentinův film Božský (2008), o čemž zatím marně přesvědčuju svoje kamarády z řad filmových fanoušků při hospodských debatách; jasně, je to tím, že se ke své vlastní škodě ještě nerozhoupali k tomu, aby se na ten film podívali... -------- V titulcích filmu uvedeno: režie Sandra Marti, Emmanuel Barnault. ()

Autogram

Dokument ponúka presne to, čo sa od neho očakáva. Detaily z režisérskej práce, filmárske perličky z natáčania konkrétnych filmov, výpovede spolupracovníkov, hercov a samotného režiséra. Je dobré, že ho televízia zaradila krátko po všetkých kľúčových filmoch tvorcu a tak ich mám ešte v čerstvej pamäti. Nič mimoriadne som sa nedozvedel, ale potešil ma, že bol zakončený scénou s plameniakmi z Veľkej nádhery, ktorú aj ja považujem za vôbec najlepšiu scénu jeho filmov. ()