Adaptácia Flaubertovho románu rozpráva príbeh Emmy Bovaryovej - ženy, ktorá by pre naplnenie svojej lásky urobila čokoľvek. Problém však tkvie v tom, že vlastne ani sama nevie, komu má lásku zasvätiť.
Najskôr si vezme lekára Charlesa Bovaryho, no po krátkom čase ju manželstvo omrzí a hľadá lásku inde. Po tom, ako stroskotá aj jej aféra s milencom Rodolphom, začne sa stretávať s od nej oveľa mladším pisárom Léonom. Ten však uprednostní kariéru a Emma, zarmútená, odvrhnutá a hlavne - stále bez naplnenej lásky - postupne prichádza o rozum, až sa napokon otrávi arzénom.
Dej filmu nadobudol v porovnaní s knižnou podobou aj ďalší rozmer - je pretkaný súdnym procesom so samotným Gustavom Flaubertom, ktorého vtedajšia kritika súdila za pohoršovanie spoločnosti prostredníctvom tohto diela. (baclajean)

VanTom

Že se klasická hollywoodská adaptace z výrazné části vzdá "nihilistického realismu" předlohy, to bylo předem dané. Melodramatický rozbor venkovské ženy, patologicky se upínající na své mladické, "románkové" představy o lásce a společenském postavení, tímto přišel o jeden mimořádný rozměr (hvězdičku), jelikož čistě z dějového hlediska jí vnitřní nenaplněnost / nešťastnost z ubíjející přízemnosti nepřiřknuly dodatečnou hloubku potřebnou pro dostatečné porozumění. „Nové sny za ty staré.“ ()

Vančura

Vynikající adaptace, která mě doslova ohromila svými filmařskými kvalitami a tím, jak suverénně zachází s Flaubertovou předlohou - na jednu stranu ji velmi respektuje a věrně se jí drží až do takových detailů, jako jsou kostýmy herců, které často odpovídají detailním Flaubertovým popisům (zmačkané manšestrové sako Charlese - v českém překladu Karla - apod.; btw. všechny Emminy šaty jsou zcela fantastické - kostýmy u tohoto filmu jsou skutečně skvostné), nemluvě o typově dokonale obsazených postavách - úchvatná Jennifer Jones prostě JE na 100 % Emmou Bovaryovou, jejím dokonalým ztělesněním, oslnivě krásnou ženou s tragickým osudem, která se žene do záhuby, a film dokonale vykresluje důvody tohoto; stejně tak zbytek castu je absolutně bezchybný - na druhou stranu scénář mistrně z předlohy vypouští spoustu látky, kterou vyhodnotil jako redundantní, a skutečně to celkovému vyznění filmu nijak neškodí - ve filmu kupříkladu zcela absentuje Charlesova první manželka (paní Dubucová) nebo rodiče obou manželů Bovaryových (tudíž zde nejsou ani žádné spory staré paní Bovaryové s její snachou Emmou), význam postavy lékárníka Homaise byl oproti předloze dramaticky umenšen, a ve filmu kupříkladu i zcela chybí období, během něhož Emma propadla náboženské horlivosti. A pokud se scénář odhodlal k některým posunům, osobně mi přišly velice vkusné - v románu se kupříkladu Charles rozhodne nebožáka s koňskou nohou operovat - a fatálně selže a pacientovi musí nakonec nohu amputovat - ve filmu si ale operaci v poslední chvíli rozmyslí (jeho dobré renomé je ale stejně nenávratně ztraceno). A zatímco v předloze samotný Charles v závěru umírá krátce po své ženě a jeho dcera jde do jiné rodiny, poslední záběr ve filmu ho zobrazuje na koni se svou dcerou ujíždět pryč. Velmi se mi líbilo i zarámování děje soudním procesem se samotným Flaubertem, který je vlastně vypravěčem filmu a současně vlastním obhájcem - film mě mj. i v tomto přesvědčil, že tvůrci duch Flaubertova textu pochopili zcela správně, a dali vzniknout mistrovské adaptaci, kterou je velkolepou poctou jednomu z nejlepších románových textů literární historie. Toto je starý dobrý Hollywood v tom nejlepším slova smyslu. ()

majo25

Klasické spracovanie Flaubertovho románu nesie všetky znaky vtedajších historických filmov - skvostné kostýmy, silná hudba, sladká romanca a tendečné nazeranie na hlavného hrdinu/ku. Cez všetky snahy o silný dojem ma príbeh neoslovil do takej miery, ako si tvorcovia asi želali. Asi to bude príbehom, čím nepopieram, že môže ísť o najlepšie filmové spracovanie tohoto románu a tvorcovia k nemu pristupovali so všetkou poctivosťou a príjemným prerozprávaním. Krasotinke najprv všetko vychádzalo, aby sa jej neskôr v ťažších chvíľach všetci otočili chrbtom, teda až na hlupáka manžela. Miesto toho, aby sfackoval svoju ženu tak, ženy týždeň nemohla výjsť z domu, ju v jej amorálnych a neostyšných rozletoch ešte nepriamo podporoval. Súcit k takej osobe nie je namieste a ani tento film, hoc mal o to eminentný zámer, to nedokázal. Možno poľutovaniahodný, ale v trochu inom zmysle. ()

kinderman

Minnelliho adaptace Flaubertovy literární klasiky se soustřeďuje na (melo)dramatickou linku a postrádá v předloze přítomný ironický podtón. Ovšem J.Jonesová v titulní roli ženy, která nevěděla, co chce, ale udělala vše pro to, aby to získala, je nádherná. A Van Heflinův venkovský "balík" Bovary divákovi zlomí srdce. ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Gustava Flauberta. (Terva)