Společnost MGM vlastnila práva na populární román Irvinga Stonea o životě holandského postimpresionisty Vincenta van Gogha "Žízeň po životě" (1934, česky 1957) už od roku 1946, ale projekt neustále odkládala jako příliš riskantní. Její názor změnil úspěch životopisného snímku Johna Hustona o malíři Toulouse–Lautrecovi Moulin Rouge (1952) a také ohlas mezinárodní výstavy, jež v padesátých letech představila van Goghovo dílo široké veřejnosti. Režií byl pověřen Vincente Minnelli, jehož výtvarná minulost byla zárukou, že malířovy obrazy budou ve filmu představeny v plné kráse. Zachycení vlastních pláten na filmový pás nebylo přes ochotnou spolupráci největších světových galerií vůbec jednoduché. Tvůrci se museli vyhnout nadměrnému osvětlení, a proto nejdřív vyfotografovali van Goghovy obrazy speciální portrétní kamerou a náležitě zvětšené diapozitivy pak nasnímali znovu s použitím silného zadního osvětlení a speciálních objektivů. Film vznikal prakticky celý v evropských exteriérech, na skutečných místech, kde van Gogh pracoval a žil. Obsazení postavy psychicky labilního umělce, trýzněného neustálými pochybnostmi, bylo poměrně jednoduché, neboť Kirk Douglas, který o roli projevil zájem, byl umělci dost podobný. Za svou kreaci, která patří k nejlepším v jeho dlouhé kariéře, dostal mj. Cenu newyorských filmových kritiků, Zlatý glóbus a oscarovou nominaci. Snímek obdržel ještě další tři nominace (herecký výkon ve vedlejší roli, scénář podle předlohy, barevná výprava), ale zlatou sošku si domů odnesl pouze Anthony Quinn za ztvárnění van Goghova přítele, malíře Paula Gauguina. (Česká televize)

Morien

"In his memoir "The Ragman's Son" Kirk Douglas recounted that John Wayne attended a screening of the film, and was horrified. "Christ, Kirk! How can you play a part like that? There's so few of us left. We got to play strong, tough characters. Not those weak queers," Wayne said. Douglas tried to explain, "It's all make-believe, John. It isn't real. You're not really John Wayne, you know." Wayne (born Marion Morrison) looked at him oddly, as if Douglas had betrayed him." Cokoliv si přečtu o Johnu Waynovi ve mně ponouká nenávist vůči Johnu Waynovi a cokoliv si přečtu o Kirku Douglasovi ve mně vzbuzuje lásku ke Kirku Douglasovi. Film samotný zestárl/zastaral trochu víc, než jsem doufala, ale pořád je dost frenetický. ()

classic

Holandský maliar - Vincent Van Gogh, bol za svojho života energickým človekom, ktorý sa sprvoti chcel stať pastorom v Belgicku, kde chvíľu pobudol pri chudobných baníkoch. Oporu mal po celý svoj utrápený život v mladšom bratovi, ktorý mu taktiež finančne vypomáhal. Popritom neustále koketoval s maľovaním, v ktorom hľadal svoj štýl, ktorý mu zaistil slávu, ale až po smrti. Je to PARADOX, že počas života bol chudobný maliar, ktorému pomáhal vlastný brat, pracoval, až do úmoru, do toho prichádzalo prečerpanie síl, workoholizmus sa tlačil do popredia, po čase začal bývať s iným maliarom, menom Paul Gauguin, a dajte si dokopy dvoch umelcov do jedného bytu, a máte na komplet „vymaľované” ! Máme tu odrezané UCHO samotného Van Gogha + samovražda, ktorú si zvolil dobrovoľne, sám... Veľmi ťažká existencia človeka, bažiaceho po dokonalosti, neúnavný, aby dosiahol vytúžený cieľ. Extrémne zaujímavý životopisný film, už len z toho hľadiska, aký Kirk Douglas, je v úlohe Vincenta Van Gogha, neuveriteľný zápal po veci, Douglas bol taký aktívny na pľaci, až to nebolo „niekedy pekné” . Najlepší film jeho kariéry, ktorý by som nazval, ako životne presný ! Vincente Minnelli bol odborník na muzikály, ale životopisy mu neboli cudzie, strhujúci, božský, výnimočná kamera, taký je Smäd po živote ! Doplnil by som ešte oscarového Anthonyho Quinna, ako Paul Gaugin, ( ktorý je vedľa Kirka, on sa náramne podobá na „holandské eso” ) , famózny, obidvaja sú nesmierne presvedčiví, mám normálne pocit, že sa pozerám do depresívnej, ale progresívnej minulosti... Strašne kvalitná záležitosť, ktorá sa prispôsobuje samotnému tvoreniu samotného maliara, tak sa aj správa vízia režiséra s dvomi brilantnými kameramanmi !!! ()

rt12

Vychutnání filmu bylo umocněno mojí nedávnou četbou - Vincent van Gogh - Deník v dopisechu od Jana Hulskera. Spojením těchto dvou děl jsem si plně uvědomila, nebo spíše představila, co byl Van Gogh za člověka a lépe pochopila jeho duševní rozpoložení, které nebylo jednoduché. Zmítal se mezi nepochopením otcem, který jej považoval po celý jeho život za zahaleče a nikdy jím nebyl nepochopen, nenaplněné a bouřlivé vztahy se ženami , postoj k bohu a náboženství. Divoká povaha, která touží být nespoutaná a přesto je spoutávána předsudky doby a jeho rodiny. To vše nemohl vyvážit silný a vzácný vztah s bratrem Theem, kterému psal ony zmíněné dopisy, odhalují jeho podstatu myšlení a čistou duši. Pro mne skvělý film po všech stránkách. ()

Autogram

V tomto životopise som sa cítil ako prevtelený do Vincenta van Gogha aj s jeho problémami a túžbami a hoci jeho výtvarné dielo nepoznám, takéto podanie životopisu ma napĺňalo. A najviac určite Vincentove dialógy s jeho kamarátom Paulom, v ktorých každá druhá veta by stála za citovanie. –––– Když se dívám na tvé obrazy, tak vidím, že maluješ moc rychle. – Ty se moc rychle díváš. –––– Mám je rád tlusté, zkažené a ne moc chytré. ()

Anderton

Lust for life je životopis, ktorý plní tú najzákladnejšiu podmienku tohto žánru, totiž že vám sprostredkuje tie najdôležitejšie udalosti zo života slávnej osobnosti. Stojí na dokonalej príprave herca na svoju úlohu, na jeho štúdiu charakteru a gest predobrazu. Douglas sa do úlohy slávneho maliara položil tak, ako Van Gogh do svojho malovania. Jeho výkon akcentuje Antony Quinn v úlove Gaugina, ktorý bol jeho pravým opakom. Minnellimu sa podarilo koncipovať množstvo záberov krajiny ako obrazy vďaka sýtym farbám, ktoré síce nevyzerajú ako Goghove obrazy, ale sú štylizované a približujú nám videnie krajiny očami maliara. Život Van Gogha by si zaslúžil ešte niekoľkodielny seriál, niektoré veci sú iba naznačené a zaslúžili by si podrobnejšie spracovanie. Napríklad osvetlenie bratovej ochoty financovať celý Vincentov život, alebo dôvody, prečo sa jeho obrazy nepredávali, poprípade milostný život. ()

• Část filmu byla natočena v Auvers-sur-Oise, kde Vincent van Gogh žil a zemřel. (Kulmon)
  • Herec John Wayne, predstaviteľ mužných charakterov vo westernoch, bol zhrozený, keď tento film videl. Kirkovi Douglasovi vtedy povedal: "Preboha Kirk, ako si mohol hrať vo filme ako je tento? Zostalo nás len pár skutočných chlapov. Máme hrať silné, drsné postavy, nie slabošské buzny ako bol ten Vincent van Gogh." [Zdroj: Scott Eyman, John Wayne: The Life and Legend (2014), str. 293] (Tvrdolín Veliký)
  • Mnoho lokací z filmu se odehrává na skutečných místech, která navštívil Vincent van Gogh. (Kulmon)

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (viac)