Marilyn - Aukce jednoho života

• Veľká Británia Marilyn Monroe: Auction of a Lifetime
Veľká Británia, 2017, 47 min

Nevšední pohled na život a dílo legendární herečky skrze její šatník a předměty, jež vlastnila... V listopadu 2016 se v Los Angeles uskutečnila dlouho očekávaná a ostře sledovaná aukce předmětů z pozůstalosti legendární filmové hvězdy Marilyn Monroe. A nešlo o předměty ledajaké. V první řadě se nabízely šaty, jimž vévodila nádherná róba, v níž diva smyslně blahopřála k narozeninám svému milenci, prezidentovi J. F. Kennedymu. Pod čísly stovek dalších položek se pak skrývaly Marilyniny šperky a fotografie, z nichž nejcennější byly samozřejmě snímky z doby, kdy ještě herečka byla neznámou Normou Jean, dále pak její zápisky či osobní korespondence. Nechyběly dokonce ani předměty denní potřeby či tuby od léků. Tvůrcům dnešního dokumentu však vůbec nezáleží na tom, kdo to všechno získal, a za kolik. Pokusili se vyprávět příběh dávné hvězdy a hluboce nešťastné ženy za pomoci věcí, které jí patřily, a každou z nich spojit s konkrétní vzpomínkou. (Česká televize)

Dr.film

Materiál, který nic nového nepřináší. Nekonečný sled povrchních blábolů glorifikuje hereckou ikonu, a něco jako punc výjimečností, mají tomuto dokumentu dodávat prostřihy do aukční síně, kde se vydražují osobní věci zesnulé herečky. ()

TroiMae

Měl jsem z toho obavy, ale jsem rád, že Marylin Monroe nebyla zobrazena jen jako prsatá blondýna, ale jako skutečná žena, která se ve své době dokázala vymanit, byť ne nastálo, z područí mužů, jak jednotlivců, tak celého systému. Uměla hrát, ale jak vystihuje epizoda s Laurencem Olivierem, oni po ní chtěli jen „aby byla sexy“. Přestože jí se to nepodařilo nastálo a zaplatila za to životem, její odkaz se ujal. Např. byla první, kdo se vzepřel hollywoodskému studiovému systému, a prosadila si nezávislost, o které se ani hercům nesnilo, natož herečkám. Výstava, o které se v dokumentu mluví a která vyvrcholila aukcí, byla i ve Valdštejnské jízdárně u Pražského hradu. ()

prezdivaka

Jednostranný a ikonický pohled na herečku, který jí staví na piedestal a vidíme tak jen její pomník. Podle všech byla rostomilou, kreativní bytostí, která se stala obětí doby. Z dobových záznamů a výpovědí jejích současníků ale víme, že si byla dobře vědoma své krásy a uměla to využívat. Už jako začínající modelka si kupovala obtažené svetříky a šla si za svou kariérou. Světoznámí režiséři jí popisují jako marnivou, svéhlavou a težko zvladatelnou herečku. Byla nespolehlivá a na natáčení posledního filmu přišla o několik hodin později a čekal na ní celý štáb. jediný náznak konfliktu v tomto dokumentu se sirem Olivierem byl jen naznačen. Velmi povrchní dílko, které se mohlo věnovat jen záznamu z aukce a nemuselo mít ambice životopisného dokumentu. ()