Sergio Leone - mimo zákon

(TV film)
  • Česko Sergio Leone – portrét psance (viac)

50 rokov po vzniku legendárneho westernu Vtedy na Západe vám ponúkame unikátny portrét nemenej unikátneho filmového režiséra, ktorý celý svoj život zasvätil striebornému plátnu. Sergio Leone sa narodil počas éry fašizmu v r. 1929 - jeho otec bol filmovým režisérom a matka herečka. Po Druhej svetovej vojne začal svoju filmovú kariéru ako najmladší asistent režiséra v Taliansku. Zažil nástup neorealizmu a v r. 1964 sa napokon rozhodol uskutočniť svoje vlastné predstavy o filme. A o westernovom žánre. Jeho štýl mal však napriek počiatočným kritickým ohlasom celosvetový úspech. (RTVS)

sheen

Dobrý dokument ale pro režiséra jeho formátu bych čekal trochu jinou úroveň. Hrozně krátké, rychlé, málo detailů. Nejvíce mě tam zamrzelo, že tam nepadlo jak důležité bylo pro něj přátelství s Morriconem. Spoustu informací jsem měl načteno z knihy E. Morricone. I tak jsem za něj rád. Leone je jeden z mých vůbec nejoblíbenějších režisérů. Nesmrtelná legenda. ()

Radiq

Obraz jednoho z nejlepších režisérů, kterému většina ostatních nesahá nikam. Byl prostě legenda, nejen svým způsobem práce, názory a filmy, ale třeba i obdivuhodným vztahem ke své rodině, která mu byla vším. "Nevěřím v politice ani slovo. Já už věřím jen v rodinu. A v přátelství." Škoda, že toho nestihl natočit víc. Dokument o něm podává celistvé informace, ale mohlo by se zacházet víc do detailů. Rušivé jsou ty loutkové mezivstupy. Další novou informací pro mě bylo zjistit, jaká se z Claudie Cardinale stala stará škeble. ()

Autogram

Veľký režisér, jeho život a tvorba ako z rýchlika prekladané ukážkami z filmov. Niečo som sa dozvedel a celkom mi to stačilo, keďže sa nepotrebujem rýpať v životných detailoch tvorcu ani v teoretických aspektoch filmu. –––– Volám sa Sergio Leone. Moje filmy sú vždy veľmi dlhé, a vždy ich zostrihajú. ()

tomma

Je to takový ten typ dokumentu, který by se hodil promítat v rámci školní výuky, a který každý školáček má rád, protože tím odpadá výuka. Taková dobrá příležitost seznámit je s Leonem a jeho filmy. Ale dokument jim stejně nic nového nepřinese, neboť všichni budou čumět do mobilu a vyřizovat agendu. Pro znalé Leonova díla jde o zrychlený, povrchní opus, od kolébky do hrobu zvládnuto do 60 minut. No možná by to trošku osvěžil komentář uspávače hadů. ()

Vajonek

Ráda se občas podívám na dokument, díky kterému se dozvím informace o nějaké významné osobnosti z oboru filmu, o níž toho příliš do té doby nevím. Samozřejmě jsem znala jméno Sergio Leone, kult filmu Tenkrát na západě, věděla jsem o Leoneho propojení se skladatelem Morriconem, ale tím jsem tak nějak končila. Domnívám se, že dokument nám zdařile přibližuje Leoneho život i tvorbu, mám po jeho zhlédnutí dojem, že lépe chápu, proč přistupoval ke svému filmu tak, jak přistupoval, volil ty které metody, témata, jednoduše že jsem snad trochu pronikla do osobnosti, uvažování, životních osudů význačného režiséra, které zjevně výrazně ovlivnily jeho tvorbu. A to není podle mě vůbec málo a ne každému dokumentu se takový dojem u diváka podaří vyvolat. Proto jsem se při váhání mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami rozhodla pro pět. ()