Filmové hity 80. let

• Francúzsko Blockbusters 80, la folle décennie d'Hollywood (viac)

Kdo by neznal Rockyho nebo Terminátora? V osmdesátých a počátku 90. let byly akční filmy velkými hity a všichni si pamatujeme slavné scény a hlášky, které se v nich objevily. Odborníci hovoří o zlatém věku žánru, ale zdůrazňují i společensko-politický kontext vzestupu obliby těchto snímků. V dnešním dokumentu se ovšem podíváme i do zákulisí Hollywoodu. Samozřejmě nebudou chybět záběry z natáčení a rozhovory. Setkáme se pochopitelně i s tehdejšími idoly – Chuckem Norrisem, Arnoldem Schwarzeneggerem, Sylvesterem Stallonem či Dolphem Lundgrenem a Jean-Claudem Van Dammem. Byli to jen obchodní konkurenti, nebo mezi nimi mohlo panovat přátelství? (Česká televize)

raimi

Depresivní a chaotický pseudodokument, kde francouzští intelektuálové a hipsteři znuděně blábolí bezobsažné kecy. Samozřejmě nesmí chybět zasvěcené sociální komentáře o nadřazenosti bělochů. Svatokrádež. Je znamením doby, že, co jsem v poslední době viděl za "dokumenty" o kultovních osobnostech a směrech, které mně celý život dělaly radost, tak jsou pojaty jako depresivní sondy ukazující mé idoly a radosti jako lůzry, zoufalce a odsouzeníhodné záležitosti. ()

choze

Francouzský dokument věnovaný hollywoodským osmdesátkovým akčňákům s Arniem a spol. Základní věci tu - hlavně v podání francouzských filmových odborníků - zazní, ale do hloubky se nejde, fandové se nic moc nového nedoví a z jejich idolů tu na chvíli osobně vystoupí jen Lundgren a zahořkle znějící McTiernan, což je směšně/smutně málo. ()

mira007

Francouzský dokument o akčních filmech a hvězdách jejichž sláva přežila třicet let dodnes. Pokud jste vyrůstali na hrdinech jako Stallone, Schwarzeneger, Van damme a spol. , tak hodnocení vylepší pocit nostalgie, ale těm ostatním se dostane jen malý okomentovaný přehled filmů a herců okomentovaných chytrými hlavami. Jediná myšlenka která mi zůstala jako otázka je, čím to je že tito borci uspěli a jsou známí i dodnes zatímco já neznám skoro žádné herce ze sedmdesátých let, kteří by byli slavní po třiceti letech ( možná ten Eastwood ) ikdyž netočili umění, ale béčkové filmy, které ale uspěli. Že by za to mohl příchod videa? Nevím a ani tady mi to neřekli. ()

Lacike

Veľmi slabý dokument o 80tkových akčniakoch ktorému chýba jednak nejaký koncept. Neustále sa skáče z jednej témy na druhú a zároveň vďaka krátkej stopáži sa nikdy nejde poriadne do hĺbky a zdelujú sa len staré známe pravdy, ktoré každý fanúšik žánru pozná. V niektorých prípadoch sa dokonca fakty prekrucujú, aby tých pár ľudí, ktorých uprosili k rozhovoru (Lundgren, McTiernan a nejaký producenti) vyzneli lepšie. Pokiaľ chcete vidieť poriadny dokument o osemdesiatkových akčniakoch, tak si pustite In Search of the Last Action Heroes. 4/10. ()

Ironfood

Hodně slabý dokument. Pokud máte o tématu aspoň základní přehled, nedozvíte se nic nového. Pokud o něm nic nevíte, je vám tenhle dokument taky celkem k ničemu, protože je hodně chaotický a někdy dokonce poněkud zavádějící. Snaha o zasazení akčních filmů do nějakého širšího společenského kontextu mi přišla spíše trapná. Ve finále je tak hlavním ponaučením plynoucím z tohoto dokumentu to, že Francouzi ví o akčních filmech úplné hovno:-) ()