Boj: život a ztracené umění Stanisława Szukalského

• Poľsko Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego (viac)

Undergroundový umělec objeví v Los Angeles dílo zapomenutého polského sochaře. Krůček za krůčkem pak odhaluje příběh tohoto šíleného génia. (Netflix)

ABLABLABLA

"You have excremental dabs by Pic-Asshole. The ultimate castrated failure." Aneb vlastní slova "Staše" Szukalského o dílech Picassa či jakéhokoliv jiného umělce na světě. Celou dobu sledování dokumentu se ve mně míchaly dva pocity. První z nich - naprosto perfektně natočený dokument, který zobrazoval umělce po všech stránkách bez příkras, prostě takový jaký byl. Dokumentem se prolínaly detailní záběry na sochařská díla Stanislava, fotografie jeho děl a kreseb, dobové záběry z Polska a USA, dobové fotografie umělce a jeho rodiny, vyprávění přátel ale i historiků a umělců se záběry samotného Stanislava, jak vypráví o svém životě, díle a jeho myšlenkách. Po této stránce jen wau. Tleskám. Druhý z nich - Stanislav Szukalski byl neskutečně narcisistický sebezahleděný a sebestředný egoistický lunetik, který sám o sobě prohlašoval, že je génius a ostatní umělci jsou "Fartists! You create art with capital F. You fart, you don't get art.". Avšak jeho díla? Jeho díla jsou neskutečná a dechberoucí. Možná by se dal i prohlásit za určitého genia a jedinečného umělce, ale málokdo jej zná (včetně mě, vystudované kunsthistoričky), možná právě proto, že si tímto postojem sám sobě celý život škodil. A to ani nemluvme raději o tom, jaký byl jeho postoj do počátku 2. sv. v., kdy by se dal zcela jednoznačně označit za nacistu. Což bylo asi taky jedno z mála období, kdy mělo jeho umění ohlas mezi nacisty... "At that time Europe was not yet bitching about Nazis and Hilterism" - ano opět jeho vlastní slova "bitching about"... Sám byl v době předválečné zpátky v Polsku a v rámci dokumentu mě nejvíce zarazila slova z jeho "plátku": "Away: Communists from the world! Old people from social life! Jews from Poland! Clergy from politics!" Tehdy si říkáte, u člověka, co něco podobného prohlašoval a vydával, je upřímně jedno, jak moc se po hrůzách války změnil, pořád to byl egoistický šílenec a tahle část v něm pořád někde byla... No a na konci jeho života? Nebo konci... na stáří s jeho Zermatism thing už to asi úplně ztratil, i když občas z něj vypadly zajímavé myšlenky. Ne ty, že všichni lidé pochází z Velikonočního ostrova ještě před Velkou potopou, ale třeba tato věta mi uvízla v hlavě "People get less and less intelligent so the predator can conquer us. We are being destroyed from within." Každopádně dokument rozhodně doporučuju, protože pokud ve Vás nerozvíří emoce úžasu i odporu najednou, pak je s Vámi něco špatně ;) ()