John Lennon & Yoko Ono: Nad nami len nebo

(TV film)
  • Česko John a Yoko: Nad námi jen nebe (viac)

Ocenený dokument o živote Johna Lennona a jeho manželky Yoko Ono - je to málo známy príbeh o jedinečnom partnerstve dvoch umelcov - tento vzťah kulminoval albumom Imagine, ktorý bol zároveň definitívnou bodkou za Lennonvou tvorbou ako člena skupiny Beatles. Film sa zaoberá viacerými aspektami ich vzťahu - aj tým ako viedla ich umelecká činnosť i politické aktivity k osobnej a umeleckej spolupráci, ktorá definovala zároveň jedno celé obdobie. Obdobie, ktoré sa skončilo tragickou smrťou Johna Lennona. (RTVS)

jprmusic

Dvě roviny: John - už jsem jenom John - chápu. Yoko a umění - chápu. John a jeho láska k Yoko - taky chápu. Taky chápu radikalizaci názorů kvůli válce ve Vietnamu. Co nechápu je, že John pustil Yoko k hudbě - tady už měl trochu zatmění. Ale jinak výbornej dokument -trošku neobjektivní, ale výbornej. ()

Autogram

Bolo zaujímavé sledovať tie zábery z nahrávania, tvorivý proces hudobníkov priamo v štúdiu ma dokáže vždy fascinovať. Neskoršie angažované obdobie Lennona a Yoko a jeho prezentácia ma bavila už trochu menej. No a zvyšok je už len o Imagine, tá znela takmer nepretržite poslednú tretinu filmu. Je to geniálna skladba, ale aj toho môže byť priveľa. ()

Lukrecie

"Svět se dá změnit jen změnou myšlení." "Představivost vede k lidskosti." War is over if you want it! Určitě se podívám znovu. ()

Tsuki

Rovnou přiznám, že o životě Johna Lennona a o Beatles toho moc nevím (nejsem vysloveně fanoušek), ale takhle jsem to alespoň mohla pozorovat pohledem nezatíženým nějakými předsudky a domněnkami. Na mě to působilo jako taková sonda do duší dvou umělců. Zaobírá se to životem Johna po rozpadu Beatles a jeho počátky v soužití s Yoko Ono. O Yoko Ono se toho proslýchá hodně, ale musím říct, že na mě (minimálně v tomto dokumentu) vůbec nepůsobila jako člověk, který by snad s nějakými zlými úmysly rozkmotřil Beatles. Naopak působí jako člověk, který udělal Johna Lennona šťastným a posunul ho dál v jeho životě (ač to znamenalo rozpadl Beatles, ale to už je holt život...). Třebaže jejich vztah nejspíš nebyl šťastný po celou dobu, v tomto dokumentu vidíme období, kdy pro Johna Lennona byla Yoko velkou inspirací a podporou. A to mi vlastně přišlo moc hezké, nemluvě o tom, že právě na základě této inspirace se zrodilo slavné Imagine. Dokument je to hodně zacílený na konkrétní období a tématiku, takže je fakt, že není úplně objektivní, ale i to mi přišlo v pohodě. Soustředí se to zkrátka na subjektivní pohled těchto dvou zvláštních lidí, kteří si k sobě našli cestu. Je to hodně k zamyšlení i co se týká otázky umění samotného. Umění by mělo vždy být svobodné, a zrovna Yoko Ono je toho velkým příkladem, přestože někomu by mohla její kreativita přijít až moc svérázná. Jenže když se člověk zamyslí, slavní umělci jsou téměř vždy v určitém ohledu svérázní lidé, kteří mají zúžený pohled na svět, ale to ještě nutně neznamená, že jsou špatnými lidmi. Tohle jsem si z tohoto dokumentu vzala a musím říct, že to pro mě byl hodně zajímavý a inspirativní zážitek. Velká škoda, že život Johna Lennona netrval déle. Kdo ví, čeho bychom se od něj ještě dočkali... ~(4,1)~ ()

Marze

Dokumrnt je hlavne o tom, kde byl Lennon osobne, politicky a hudebne. Je tu hodne zaberu z jeho domaciho filmoveho archivu. Ideal Lennona a Yoko zit v prisernem New Yorku jsem nepochopil. ()