Týmy elitních kuchařů dělají všechno pro to, aby ohromily nejmlsnější jazýčky světa. V soutěži plné hvězd připravují devět klasických národních jídel. (Netflix)

woody

Člověk v tom koukání se na jiné kuchaře nalézá nějakou vnitřní harmonii nebo jsem plně přijal svou normcore osobnost, nevim. A na Netflixu je teď jedna obzvláště vydařená - The Final Table. Dvanáct dvojic profesionálních kuchařů z celého světa vaří pokaždý jídlo jedný daný země. Nejdřív pro porotu složenou z místních celebrit, tři nejslabší týmy pak vaří pro největšího šéfkuchaře té země. Kdo je zase nejslabší, končí. Nic víc. Žádné taktizování, žádné strategie, žádné podrazy, žádný umělý vytváření emocí - čistá procedurálka, profíci ve svým oboru, co se snaží uvařit nejlepší a nejzajímavější jídlo. Jednoduchý koncept tak nechává diváka unášet se na vlnách preciznosti a dokonalosti, šlape to jak švýcarský hodinky a navíc to má obří rozpočet, žádný šméčko. Mindhunter mezi kuchařskými show. ()

DaViD´82

Nic afektovaného, žádné uměle vytvářené drama, žádné kutí piklů mezi účastníky, ale prostě "jen" profesionálové na slovo vzatí (zpravidla mající již nyní na svém kontě michelinské hvězdy, überúspěšné koncepty/restaurace apod.) dělající co jen je v jejich silách, aby svým kulinářským uměním potěšili echt kábry na danou kuchyni, celebrity apod. Je to umírněná amerických úsměvů a přehrávání prostá verze MasterChefa, postrádající sice nadšení kuchařských samouků a nadšenců, zato však bodující všudypřítomnou profesionalitou a respektem. Ano, je to jakože „MasterChef koncept prohnaný distingovanou grácií Chef´s Table, kde co epizoda to hold jedné ze světových kuchyní“. Což je však geniální koncept sám o sobě. Navíc to Netflix zaobalil do nemalých produkčních hodnot, navzdory hodinové stopáži to má zběsilé tempo a chuťové pohárky to stimuluje jako máloco. A pokud sami rádi vaříte, tak třeba i něco pochytíte. Ke škodě je pouze finále samotné, které koncept "top šéfů u jednoho stolu" vůbec nevyužívá; navíc i výběr vítěze je spíše sázkou na jistotu, což mi přišlo trochu proti "zadání". | S1: 4/5 | ()

Pethushka

Jídlo je moje celoživotní vášeň a jedna z věcí, kterou si na životě užívám nejvíc. A ještě víc miluju objevování odlišností mezi kuchyněmi z různých koutů světa a ochutnávání nových chutí a surovin. Tak, jak by někdo utratil přebytečné peníze za auto nebo třeba za oblečení, já bych je bez váhání nacpala do cestování za jídlem. Jídlo je radost, jídlo spojuje lidi, aniž by k tomu potřebovali znát stejný jazyk. Ten pocit, kdy kuchař vyčkává, co na jeho výtvor řeknete, a vy se po prvním soustu usmějete a zvednete palec na znamení, že vám chutná, je jedinečně sbližující. Proto sledovat lidi, kteří pro přípravu dobrého jídla dýchají, nehledají v kuchyni zkratky, ale naopak neváhají vydat se tou nejsložitější cestou, jen když to o miniaturní kousíček vylepší výslednou chuť, pro mě bylo naprosto úžasným zážitkem. Bylo překrásný sledovat, jak se na jednom místě potkávají různé kultury a kuchařské legendy. Pořad je opravdu jenom o kráse vaření, žádná laciná reality show protkaná vyděračnými příběhy. Mezi soutěžícími panuje fajn atmosféra, nikdo nikoho nepomlouvá, nevzteká se, že nevyhrál, všichni prostě jen vaří tak, jak nejlépe umí. A já, která jsem si naivně myslela, že toho o vaření vím hodně, jsem nevěřícně koukala s otevřenou pusou nad tím, jak kreativní šéfkuchaři mohou být a kolik informací a postupů přípravy dokážou ve své hlavě nést. 5* ()

Shit

Musím říct, že i když se mi zprvu koncept s šéfkuchaři z celyho světa v kuchařský soutěži moc nezamlouval, protože mi přišlo, že to bude až moc neosobní pro obyčejnej plebs jako jsem já, kterej si i chleba namaže na blbý straně, tak nakonec to vůbec nevadilo. Ukázalo se, že i když nás mástršéf krmí naprostou neomylností a dokonalostí šéfkuchařů, tak reálně pod tlakem to maso taky nedopečou a jejich 3 mišelin hvězdy jsou jim k hovnu. Navíc je šou tradičně napínavě sestříhaná, takže všechny jídla se dokončí vždycky v poslední vteřině a obecně vizuál, kamera, medailonky a prezentace kuchařů, porotců, i zemí je perfektní a oku lahodící, produkce se fakt vyřádila a vyzdvihla pořad o level výš. Jediný, co mi vadilo bylo, že o osudu těhle kulinářských hvězd rozhoduje třeba papouškující kopačák Lineker nebo retarda Dax Shepard, kteří mají asi zastupovat hlas plebsu, ale nejsem si jistej, jestli dokážou reálně ohodnotit provedení a kvalitu jídla. ()

playboxguest

Člověk z toho moc kuchařské inspirace nepochytí, na to je moc soutěžících, moc střihu mezi stoly a moc surovin, s nimiž asi v životě do styku nepřijdu. Každopádně tu jsou všichni extrémně sympatičtí, jejich příběhy se mezi chody postupně otevírají, k tomu parta top porotců z celého světa, kteří nejsou o nic méně sympatičtí. Je super sledovat, jak v takové soutěži mezi účastníky převládá údiv a respekt k ostatním nad závistí. Koncept, kdy se začíná národním jídlem a končí konkrétní surovinou taky zaujal. Tenhle pořád Vás vařit nenaučí, ale pokud máte rádi soutěže talentovaných lidí, kteří si jsou téměř rovnou konkurencí (špičky z celého světa) a pohled na krásné jídlo, které je už spíš uměním než vařením, pak zasedněte. Menu o deseti chodech se právě podává. ()

hansel97

Skvěle dotažený koncept něčeho, co už bylo stokrát viděné. Bez nahraných dramat mezi týmy, čistě o férové soutěži mezi týmy nejen michelinských šéfkuchařů se zaměřením na kuchyň určitých národností jako takových. ()

Streeper

Zkrátilo mi to dlouhou chvíli s hezky mě to pobavilo. Naštěstí se do finále dostali moji oblíbenci. Úplně jsem v tom vyloženě nějakou pointu nebo hlavní smysl neviděla, když mezi soutěžícími byli stejně kvalifikovaní kuchaři jako u final table, ale pobavilo to. Je hezké se pro změnu dívat na to, jak vaří profesionálové oproti začínajícím kuchařům. Zkoukla jsem to za dva dny a už toho bylo možná moc, navíc jak je to na jedno brdo, každý díl stejný, jen v jiné zemi, tak to přestává už tolik bavit. Takže pokud chcete pořad sledovat, doporučuji jeden díl týdně, bude to pro vás zajímavější. ()

Lischai

Hlavní devíza The Final Table je, že tu soutěží lidi v párech, a ty týmy jsou namíchané tak skvěle, že každý je jiný, každý má jinou chemii a hrozně rychle si najdete ty dvojice, co jim fandíte. Je libo holohlavého Japonce a jeho učně? Dva pokérované hipstery? Bromance Brity? Éterického Francouze nejasného genderu a jeho nejlepšího kámoše? Nebo chlápky ve středním věku, co sypou dad-jokes? Každý si najde svoje oblíbence. Na rozdíl od jiných reality show o vaření tady soutěží nejlepší s nejlepšími, a když má porotce vybrat, kdo vypadne, tak často krčí rameny a říká věci jako: "Oboje je skvělé, ale tady hůře funguje textura lobstra v kontrastu s marakújou..." a vy doma tlačíte do krku šunkofleky a u toho: "Ale, NE, ten lobster a marakúja, Fernando, NA CO JSI MYSLEL!!" Nikdy jsem nevěřil, že budu mít chuť bingeovat show o vaření, ale tahle má k tomu velký potenciál. ()

vnimatkrasu

Těch devět epizod založenejch na buddy chemii chutná perfektně. Kór proto, že umí autoři dobře filírovat ty rozdíly mezi zkušenostma, osobnostma a přístupama. Dvakrát škoda, že finále ubere na tenzi a ve výsledku jde vlastně jen o divácky neuspokojivou malou domů. Škoda. Místo sladkýho konce totiž zůstane hořko na patře. ()

elanius

(mS2/2024) / Mne sa to páčilo aj keď chápem aj niektoré výčitky, najmä teda k priebehu finále. Na strane súťažiacich bola obrovská kvalita, všeličo som sa o jedle podozvedal. Podľa mňa si to zaslúžilo aj ďalšiu sériu. (7/10) ()

drake31

Masterchef meets Chef's Table . The Final Table ponúka bohatú ukážku kulinárskeho talentu s množstvo lákavého jedla, ktoré má napĺňa motiváciou a inšpiráciami zlepšovať moje vlastné domáce varenie a celková atmosféra Štruktúra jednotlivých epizód môže trošku škodiť, keďže spotlighty kuchársky dvojíc často prezradia kto bude žiariť či naopak, kto pohorí. No, odhliadnuc od toho, túto show som si užil masívne a dúfam že Netflix bude pokračovať s druhou sériou. ()

yeniczek

Soutěž. Čistá kuchařská soutěž s účastníky, kteří mají pár Michelinů v kapse a umí si během vaření na stole uklízet. K tomu super sympatický moderátor a hodnotící kuchařští polobozi. Emoce nejsou uměle vyšponované, nastříhané a i to nejhorší jídlo, které pošle někoho domů, je nad úrovní všeho, co kdy uvidíte v Masterchefovi od soutěžících. 10/10 ()

Speedy01

Výborný koncept soutěže. Pro mě strhující, oku lahodící. Jedni s nejlepších kuchařů vůbec soutěží o titul toho vůbec nejlepšího. Zklamáním byla výhra jak jinak než amerického kuchaře, který se nejevil jako nejlepší ... ()

Hapretor

Nejsem gurmán a stačí mi kus opečeného masa a chleba ... jednoduše uvařená rýže a osmahnutý kuřecí nudličky ... uvařim si tak, abych nehladověl ... nikomu jinýmu bych to však neprezentoval ... tohle, co jsem viděl ... řeknu to ne v češtině - tam pro to není správnej výraz - just blow my mind !!! - neuvěřitelné ... konečně pořad o vaření, který jsem doslova s napětím sledoval až do konce - stejně tak s otevřenou uslintanou hubou ... plný emocí ... schopných lidí - navíc fakt sympatických - plný vášně a profesionality ... u nás se Babica, Polreich, Sapík ... a jim podobní, kteří se taky považujou za šéfkuchaře, v porovnáním s těmito můžou akorát tak uvařit párek ... silně pod jejich úroveň ... masterpiece ... být tam já a ochutnávat - sežeru některý jídla do posledního soustíčka ... ()

Víteček

Poslední dva díly slabší (hlavně tedy ten desátý), ale nezkazilo to celkový dobrý dojem z předchozích dílů, které prostě zábavné byly a člověk měl možnost podívat se na hromadu opravdu zajímavých, i když ne vždy lákavých jídel. ()

Mancunian

Super soutěž o vaření. Líbí se mi celý koncept s věhlasnými kuchaři. Není to klasická reality show, což je fajn. Nic není zbytečně zdlouhavý a "emotivní". ()